Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Minimálně na Havlíčkobrodsku si přejí návrat monarchie, Karel Habsburský dostane českou korunu

05.01.2021
Minimálně na Havlíčkobrodsku si přejí návrat monarchie, Karel Habsburský dostane českou korunu

Foto: Facebook (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Karel Habsburský. Nakonec, možná ta monarchie není až tak špatný nápad, když se podíváme na poslední dva české prezidenty. V tomto případě bychom se ale museli smířit s tím, že Karel Schwarzenberg hovoří oproti Karlu Habsburskému nádherně česky. Čili bez ironie, novoroční projevy by byly prostě v němčině (patrně s překladem v dolní části obrazovky)

11. ledna oslaví Karel Habsburský své šedesáté narozeniny. Vnuk posledního krále na českém trůnu dostane od (svých) Čechů krásnou připomínku vládnutí. Repliku svatováclavské koruny. Vyrobenou šperkařem v poměru jedna ku jedné. Jen drahokamy budou ze skla a zlatá konstrukce koruny budou ‘jen’ pozlacené stříbrné plíšky. I tak se jedná o práci, která stála rovných 300 000 korun. Odkud ty peníze šly?

O to se postaral Spolek pro obnovu Českého království, který usiluje o to, aby se nastolení otázky královské hlavy země stala zase aktuální a žádaná. Na tuto ´rozkladnou činnost proti státu´ spolek rozhodně nežádal od samotného státu. V polovině loňského roku vyhlásili veřejnou sbírku. Na celou sumu za zhotovení koruny se složilo 130 lidí a několik organizací.

 

Vypadá jako pravá, nemyslíte?

Důstojnost panovníka

Jindřich Holub, předseda spolku, ale i starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, si myslí, že nám chybí důstojná reprezentace. „Myslíme si, že takový symbol trvalé hodnoty, který by panovník představoval i v moderní době, tomu státu chybí,“ řekl Holub pro Aktuálně.cz. Podle něho jsou dědičné královské rody (tam, kde přetrvaly) důstojnějšími představiteli státu než volení prezidenti.

 

Před úřadem obce Pohleď stojí od srpna 2016 busta císaře Františka Josefa I. Což je nepochybně díky starostovi Jindřichu Holubovi, který je předseda Místní společnosti Koruny České, strany, usilující o obnovu Království českého. Mimochodem, pan Holub se stal v roce 1993 vůbec prvním starostou z Koruny České (pro mimopolitickou propagaci monarchie zároveň provozuje Spolek pro obnovu Českého království). Foto Spolek pro vojenská pietní místa / Jindřich Tejnecký

Holub chce Karlu Habsburskému, i veřejnosti, připomenout, že pro Českou republiku stále existuje dědičná rodová linie panovníků a že má, rozhodně u nás, své příznivce. Ale asi nijak četné, to uznává i Holub, který si myslí, že chuť změnit republiku na monarchii nebude ve společnosti valná. „Jsme nohama na zemi,“ řekl pro server. Jako starosta Pohledi ovšem Jindřich Holub nelení. Před čtyřmi lety tam slavnostně odhalili bronzovou bustu Františka Josefa I. Nutno dodat, že té se císař dočkal první po dlouhých sto letech na celém území České republiky. Není od věci zmínit, že na Praze 6 loni vyrostla moderně pojatá socha Marie Terezie.

Šperkař z Trutnova

Mistrem šperkařem se pro výrobu repliky koruny stal Jiří Urban z Trutnova. 13. července spolek s Jiřím Urbanem podepsali smlouvu. 17. července už měl šperkař na účtu 100 000 korun zálohy na nákup prvních komponent koruny a práce se rozjela. Srpen šperkaře zastihl při přípravách. Rozkresloval si práci, nakupoval stříbro a zadal výrobu skleněných šperků. Ke konci září se dohodla výroba podušky pod korunu. V říjnu již spolek dojednával žehnání koruně v kostele sv. Václava ve Světlé nad Sázavou. Na výročí listopadové revoluce se Jiří Urban skláněl nad nejnáročnější částí práce – osazoval do koruny skleněné šperky. A těch není málo, česká koruna, a tedy i její replika, jich má 96.

 

Šperkař Jiří Urban s kopií svatováclavské koruny. Pan Urban se na kopie korunovačních klenotů tak nějak specializuje, foto Turistický portál města Ostrov

Týden nato už spolek jednal s pobočníkem Karla Habsburského o předání koruny. Přece jenom, začínalo se zatahovat covidové mračno a nikdo nevěděl, kdo a kam bude moci jet. Pobočník Karla Habsburského se se spolkem domluvil na předání u nejbližší vhodné a dostatečně formální příležitosti, kdy vnuk posledního monarchy v České republice bude pobývat. Spolek již hotovou korunu získal do svého držení 22. prosince. Moc pěkný dárek k Vánocům.

 

Karel Habsbursko-Lotrinský, nebo též Karel Habsburský (německá podoba jeho jména je Karl (von) Habsburg-Lothringen), panovnickým jménem arcivévoda Karel Rakouský, se narodil 11. ledna 1961 v bavorském Starnbergu jako prvorozený syn bývalého rakouského, českého a uherského korunního prince Oty a Reginy Sasko-Meiningenské a jako vnuk posledního rakouského císaře, uherského a českého krále Karla I.

Abychom se dostali k slavnému českému ´Frantovi Procházkovi´, čili Františku Josefovi I., který zemřel za první světové války, musíme to vzít trochu oklikou. Pochází totiž z linie mladšího bratra Františka Josefa I. (jehož jediný syn Rudolf zemřel záhadně na Mayerlingu), rakouského arcivévody Karla Ludvíka Rakousko-Uherského.

 

Bez titulu, bez přídomku, bez šlechty

Stejně jako u nás, je i v Rakousku používání šlechtických předložek a přídomků zákonem zakázané. V roce 2019 tak v Rakousku stanul Karel Habsburský před soudem, protože jeho webové stránky nesly název Karl von Habsburk. Správním soudem byl pokárán a byla mu udělena pokuta 70 euro (přibližně 1700 korun), následně se věcí zabýval tamní ústavní soud, rozsudek potvrdil, jen slevil z pokuty a neudělil Karlu Habsburskému žádnou. Soud se věcí zabýval na podnět anonymního udání.

 

Karel Habsburský se synem, jenž se jmenuje Ferdinand Zvonimír Maria Balthus Keith Michael Otto Antal Bahnam Leonhard Habsburg-Lothringen. Živí se jako automobilový závodník a fakturu chudák patrně podepisuje půl hodiny

Úpadek královské rodiny?

Karel Habsburský byl dlouhou dobu europoslancem. Věnoval se politice. Ke své kariéře řekl: „V mé rodině jsme více než 800 let politiky z povolání.“ Lakonické, ale pravdivé. Jeho bratr Jiří je velvyslancem Evropské unii v Maďarsku, jejich sestra Gabriela se začala pohybovat elegantně v diplomacii. Zastupuje ovšem, překvapivě, Gruzii. Naposledy byla gruzínskou zástupkyní v Německu. A co omladina? Karlův třiadvacetiletý syn Ferdinand se úplně minul povoláním. Stal se závodníkem ve formuli. Jeho sestra Eleanora je zase modelkou. Pouze jejich sestřenice Marie-Beatrice žije alespoň trochu šlechtickým životem. Se svým mužem koupili od Lobkowiczů hrad Vysoký Chlumec na Sedlčansku, kde vychovávají svých šest dcer.

Vložil: Kamil Fára