Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když vám na zahradě zaparkuje ježek: Kdy je čas ho začít zachraňovat a kdy čas jít mu z cesty?

27.10.2020
Když vám na zahradě zaparkuje ježek: Kdy je čas ho začít zachraňovat a kdy čas jít mu z cesty?

Foto: Záchranná stanice Pavlov (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Nejprve zvážit, vážení

Začíná období, kdy se ježci začínají ukládat k zimnímu spánku. Je tedy možné, že na něj narazíte na své zahradě, jak se pročmuchává skrze zazimované záhonky a hledá něco na zub. Někdy je potřeba, aby mu s přezimováním pomohly lidské ruce. Ale rozhodně ne vždy. A protože je ježek vítaný zahradní pomocník, je dobré mu připravit místečko, kde se bude moci zachumlat a přečkat zimu. Jak, to si povíme v následujícím textu.

Minulou zimu bylo možné ježky potkat ještě na začátku prosince. Záleží totiž na teplotě. Ježci se ukládají k zimnímu spánku až v období, kdy noční teplota klesá pod bod mrazu a přes den se nevyšplhá nad 5° C. To se pak jejich tělesná teplota usadí na 5° C. „Několik posledních zim bylo pro ježky velmi příznivých, vloni se ukládali k zimnímu spánku teprve koncem prosince,“ vysvětluje ředitel záchranné stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou Zbyšek Karafiát.

 

Tak velké dýně a tak malý ježek

Důležitá je váha ježka před zimou

Jenže k dobrému přezimování je důležitá jejich váha. Pokud je váha ježka nižší než 400 gramů, ježek bude rozhodně potřebovat vaši pomoc, protože zimu by nepřečkal. Jedná se často o druhý vrh ježčat, která neměla dost času na to, aby se před zimou pořádně vykrmila. Pokud má 500 až 600 gramů tělesné váhy, nechte ho tam, kde jste ho našli. K přezimování mu bude stačit pouze dobrý úkryt. „Důležité je, aby měl dostatek úkrytů, mnohdy mu stačí hromádka listí nebo větviček, ale i škvíra pod kurníkem, králíkárnou či teplé místo v kompostu,“ upřesnil Zbyšek Karafiát. K dobrému úkrytu můžete ježkovi připravit i misku s něčím k zakousnutí. Snáze si jej tak udržíte na zahradě. Stačí kočičí granule nebo konzerva. Rozhodně ne ovšem s rybím masem nebo mléko, to byste ježkovi neposloužili, ale ublížili.

 

Odvezete na stanici, nebo se pokusíte ježčátku pomoci sami?

Ale co s těmi podvyživenými? Převážet jej do záchranné stanice? Samozřejmě, ale jde to i jinak. V záchranných stanicích se před zimou vždy ocitne několik desítek ježků. Což je pro ně samotné velká zátěž, protože ježek jako samotář potřebuje svůj prostor, o který se nerad dělí s ostatními ježky. Navíc si ježci předávají při větším počtu nemoci. Proto se o ježka můžete postarat i sami doma. A ne, nebojte, moc práce s nimi není.

Roztomilý malý ježeček, ne hračka

Pokud v tomto období potkáte malého ježka, který váží méně než 400 gramů, je čas na záchranu života. Stačí malý ‘domeček‘ o základně 30 centimetrů. Vyhovovat bude i krabice od bot. Do domečku mu dáme seno, slámu, přinejhorším pak natrhaný papír. A připravíme ježkovi hostinu podle jeho gusta. Syrové hovězí nebo kuřecí maso, nesolená vařená rýže, vločky, případně krmivo pro kočky, když vynecháme rybí maso a mléko. U toho nesmí chybět ani miska s vodou. Upozornění – připravte radši těžkou misku, aby ji ježek nepřevrhnul.

 

V září v Pavlově odchovali šest ježčích miminek z druhého vrhu. Záchranáři si mohou dovolit krmit ježečky mlékem, vy to ale raději nezkoušejte, mohli byste jim ublížit, dokonce je i zabít

Jakmile jej dostatečně vykrmíte, odneste jej i s krabicí na místo, kde bude kolem 5° C. Ven jej na přezimování nenoste. Už by si nestihl najít úkryt. Na jaře se začne ježek na počátku dubna probouzet. Je fajn mu připravit misku s pochoutkami a vodu. Když už vidíte, že se má ježek čile k světu, počkejte na teplou noc a vypusťte ho do své zahrady. A aby se k vám vracel, nezapomeňte mu připravit misku s pochoutkami i venku.

Jarní sklizeň mláďat

Při jarní karanténě záchranné stanice po celé republice hlásily větší zával opuštěných mláďat, která jim lidé nosili. Často se ovšem jednalo o prostě nedorozumění. Ne vždy je mládě opuštěné, když leží v trávě. Srnčata i malí zajíci leží na louce ve svém pelechu, matky k nim chodí až v noci. V pelechu jim nic nechybí, dokud se neobjeví soucitná duše, která nabude dojmu, že mládě bez jejího zásahu nepřežije. A tak v záchranných stanicích na počátku roku skončily téměř tři stovky mladých zajíčků.

 

Veverčátka jsou pěkní nepořádníci

„Zatímco u veverek bývá sebrání mláděte oprávněné, protože matka přenáší mláďata mezi hnízdy a většinou to, které upustí, nesebere, u zajíčků naopak dochází a jistě docházelo ke zbytečnému odběru mláďat,“ řekla koordinátorka Národní sítě záchranných stanic Českého svazu ochránců přírody Zdeňka Nezmeškalová pro Českou televizi s tím, že ve stanicích během pandemie přijali 274 zajíců. Do záchranné stanice v Hrachově na jaře donesli dokonce mládě muflona, které nebylo opuštěné, ale jen čekalo na noční příchod matky. Takže pozor, jestli záchranou nezačnete spíše ubližovat. I pro to slouží číslo na dispečink záchranných stanic 774 155 155, kde se před odběrem mláděte z přírody poraďte. Někdy je to potřeba, někdy už méně. To samé platí u ježků.

 

Takhle vypadá noční můra pro lidi ze záchranných stanic. Srnčata či muflončata, která leží v trávě a čekají na mámu. Záchranáři prosí, pokud tato mláďata nejsou zraněná, neberte je. Ne, opravdu jim nepomáháte a ve stanici jim nebude lépe než s jejich mámou venku. V mnoha případech tato mláďata poznají, že záchranáři stanice nejsou jejich máma, krmení je utrpení pro obě strany a oni vidí, jak se jim přes všechnu snahu ztrácejí pod rukama. Prosíme, nesahejte na mláďata a pokud si nejste jisti, předem zavolejte

Letos 920 zachráněných

Záchranná stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou letos hlásí 920 zachráněných zvířat. Mezi nejvzácnější patří dvě vyhladovělá mláďata luňáků červených. „Jedno z nich mělo od větve proražené křídlo. Za pět týdnů se obě podařilo vypiplat a vrátit do volné přírody,“ popsal ředitel stanice Zbyšek Karafiát. Obě mláďata byly samičky. A jelikož se jedná o chráněné živočichy, dostaly obě samičky na cestu vysílačky, které pravidelně odesílaly signál o tom, kde se luňáci právě nachází. „Víme, že teď jedna ze samiček létá v Rakousku, u té druhé jsme bohužel přišli o signál z vysílačky. Nevypadá to, že by se samičce něco stalo. Spíš se porouchala jenom vysílačka,“ poznamenal Karafiát.

 

Letošní prominentní pacienti, luňáci červení

A jedna pozvánka na závěr

Záchranná stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou nepomáhá jen handicapovaných zvířatům, ale snaží se pomoci i přírodě ve svém okolí. Pod rukama pracovníků Záchranné stanice Pavlov se v letošním roce téměř k nepoznání proměnily hned tři biologicky hodnotné lokality na Ledečsku a Světelsku. Oblasti Rašovec, Velká a Malá Amerika a lokalitu u Kunického rybníka nedaleko Leštiny u Světlé zbavili ochránci trnky obecné, ale také hlohu, šípků, šeříků, u rybníka pak dalšího křoví a rákosu, které by se na územích nebezpečně rozrůstaly na úkor ostatních živých organismů.

„Pokud by se trnka, šeřík, hlohy nebo rákos nadále rozšiřovaly, došlo by ke zničení biotopu vhodného pro řadu zajímavých rostlin. V lokalitách Rašovec a Velká a Malá Amerika, kde bývala motokrosová dráha, totiž roste například dobromysl obecná, mateřídouška obecná, hvozdíček prorostlý, hlaváč běložlutý, pupava bezlodyžná nebo třeba řapík lékařský,“ vyjmenovává Petra Hulvová ze Záchranné stanice Pavlov.

 

Jedině mozaikovou sečí: Šetrné sekání znamená zkracovat trávník po částech, kdy se kosí pouze část plochy (tzv. mozaikové sečení, ideálně kosou). To, že na části plochy zůstane vyšší porost, vůbec nevadí. Pomáhá to přirozené biologické rovnováze

Oblasti Rašovec, Velká a Malá Amerika ochránci handicapovaných zvířat i přírody zbavili odpadků, v několika etapách vysekali náletové keře a veškeré travní porosty šetrně posekali tzv. mozaikovou sečí. „Tento postup se doporučuje jako nejvhodnější pro udržení rostlin, hmyzu i celé řady dalších organizmů,“ vysvětluje Petra Hulvová.

 

V Pavlově hledají pomocníky

A tím to samozřejmě nekončí. Příští rok jsou naplánované další akce. Ke kterým se jako dobrovolník může přihlásit každý. „Budeme doufat, že i v příštím roce bude vůle a prostředky, které by nám umožnili v práci pokračovat a vytvářet tak další místa, která se promění v oázy volné přírody,“ uzavřel Zbyšek Karafiát s tím, že pokud by se na email přihlásili dobrovolníci, kteří by ve svém volném čase rádi řezali křoviny a zachraňovali přírodu, pracovníci stanice je rádi přivítají ve svém pracovním týmu.

Vložil: Kamil Fára