Tom, Týna a čápata, Servác, Bonifác a Žofinka. Dokud nepřišlo osudné krupobití… Třebíčský obchod rozjel čapí reality show
22.07.2020
Foto: capitrebic.cz (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)
Popisek: Čapí rodinka na komíně nad třebíčskou prodejnou v ulici Jejkovská brána hnízdí již více než devět let
Obchod sportovními potřebami v Třebíči přišel s báječnou marketingovou akcí. Na komínu jejich obchodu se uhnízdili čápi. Z obchodu nezačali brblat nad jejich klapáním a bordelem, který dělají. Ba naopak, instalovali k nim kameru a zprostředkovali internetovým divákům potěšení z jejich sledování. Ba co víc, dokonce podle čápů přejmenovali i svůj obchod. Dříve se jmenoval K-sports, dnes ho v Třebíči najdete pod názvem Flystork, tedy letící čáp. Jen je záhadou, proč ta angličtina. Proč obchod rovnou nenazvali moc hezky znějícím U letícího čápa? „Kde jsi to kolo koupil?“ „Ale, u čápa, tam jich mají.“ Zní to daleko lépe, než ‘u Flystorka‘.
Čápi na komínu prodejny hnízdí už řadu let. Teprve letos v březnu ale obchod přišel s nápadem, instalovat u hnízda kameru, která bude sledovat domácnost těchto chráněných opeřenců. K instalaci kamery došlo na počátku března, kdy hnízdo bylo ještě prázdné a čápi někde u rovníku v horké Africe. Instalaci provázely potíže, protože komín byl na jednom místě poškozen, bylo tedy nebezpečné se pokusit o instalaci kamery. Na druhý pokus už ovšem všechno vyšlo. Pánové z výškových prací už věděli, do čeho jdou. Hnízdo nepoškozeno, kamera do domácnosti čápů připojena, teď jen chyběli samotní čápi.

Tři ochmýřená čápata, snímek ještě s tragicky zahynulou Žofinkou / Žofákem
Rodinka pohromadě
První se dostavil pán domu. V obchodě ho pojmenovali Tom. Po servisním technikovi obchodu Tomášovi, který s nápadem přišel. Čapí samec prošlapal hnízdo, zkontroloval jeho bytelnost a okoukl nové vybavení, tedy kameru. Nějaký problém? Žádný problém. Může se nastěhovat paní domu. Obchod Flystork dal vybrat jméno pro čápici fanouškům na Facebooku. Ti ji překřitili na Týnu. Tom a Týna na třebíčském obchodě. To zní krásně.

První let se neobešel bez záchranné akce aneb přišel si Bonifác postěžovat na nedodržení GDPR? „Mladý čáp se dostal až k okresnímu soudu na Bráfovu ulici. Nešťastnou náhodou Bonifác zaletěl na nejfrekventovanější ulici v Třebíči. Za pomocí záchranné stanice Pavlov, která nám na pomoc poslala odborníka, na odchycení mladého čápa, jsme převezli Bonifáce do blízkosti hnízda, kde by už se rodiče měli o mladíka postarat, a dokrmovat ho po dobu, kdy se nebude schopen vrátit do hnízda. Během celé akce nám velmi pomohl pan Němec z výškových prací, ještě jednou mu tímto děkujeme za ochotu a pomoc! Teď už budeme doufat, že se nám opět Bonifác nevydá tam, odkud bychom ho museli znovu vysvobodit, a že ho rodiče brzy nakrmí,“ píší na webu capitrebic.cz
Už 14. dubna jsou v hnízdě první vajíčka a 16. května vykukují z hnízda tři hlavičky mladých čápů, kteří získali jména Servác, Bonifác a Žofinka. I když v obchodě netušili, jaká mají mláďata pohlaví. V neděli 7. června ovšem zaúřadovala v mnohém krutá příroda. Během dne přišlo ochlazení a na večer se spustila bouřka s krupobitím. Nejslabší z mláďat spoušť nepřežilo. Celé pondělí čapí rodiče nechali umlácené tělíčko v hnízdě, v úterý ráno už Tom mrtvolku strkal zobákem z hnízda. 18. června první z mláďat vylétlo z hnízda a kroužilo celý den nad Třebíčí. Tom se ho snažil nasměrovat zpět k hnízdu. Rodičovský strach? Nervy v kýblu z toho, že potomek se staví na vlastní nohy? A co máme říkat my, lidé, milý Tome, když příprava našich potomků na vyletění z hnízda trvá více než 20 let. To jsou teprve nervy.
Tunové hnízdo
Čapí hnízdo může mít až jednu tunu hmotnosti. Proč? Čápi si nestaví každý rok nové hnízdo, ale přilétají k tomu, kde hnízdili rok předtím. Přitom jej neustále vyspravují, zpevňují a proplétají novými klacíky. Ornitologové tak musí často sáhnout, v době, kdy čápi brázdí Afriku, k zásahům do hnízd, kdy upevňují jejich zakotvení a snižují jejich hmotnost. K tomu musela Česká společnost ornitologická sáhnout právě v závěru loňského roku. Jednalo se o hnízda ve Staré Bělé, Raduni, Polance nad Odrou a ve Vítkově, která by kvůli své velikosti mohla být svému okolí nebezpečná. „Hnízda měla v průměru okolo 80 cm na výšku, 185 cm na šířku a vážila několik kilogramů,“ uvádí Patrik Molitor, který celou akci koordinoval a se svými kolegy zajistil.

Čápi na stavbu hnízda používají větve a drny. Po vyhnízdění proto rychle zarůstá rostlinami. Takto vypadalo před zásahem hnízdo v Polance nad Odrou. Foto ČSO
Ze čtyř hnízd byly tři na sloupech elektrického vedení. A tam je ta možnost nebezpečného pádu vysoká. „Pro snížení takového hnízda nepotřebujete jen fyzickou sílu, ale hlavně netrpět závratěmi. Nehledě na to, že všechna hnízda kromě ´vítkovského´ byla na sloupech elektrického vedení, takže to chce také kus pořádné odvahy a trpělivost,“ doplňuje Molitor. Vedle přírodních materiálů, klacíků a zetlelé trávy byly v hnízdech také odpadky. Plast, provázky, hadry. Česká společnost ornitologická velmi důrazně apeluje na veřejnost, aby odpady odkládala tam, kam patří. Kvůli odpadu v hnízdě mohou umírat mláďata čápů. Třeba tím, že se do přineseného provázku zamotají.
|
Jsme přečápovaní?
Česká společnost ornitologická vyzývá veřejnost, aby hlásila všechna čapí hnízda (kromě toho v Olbramovicích, tedy). Obzvláště sledování mláďat trénujících let jsou pro ornitology cenná. Na základě nich lze totiž vyhodnotit úspěšnost hnízdění. Letos bylo dobrovolníky zkontrolováno více než 1300 hnízd, na 438 byla zjištěna malá mláďata. Kolik z nich přežilo a z hnízda opravdu vyletí? To se zatím neví.

Mladí čápi čekají na hnízdě na komíně, až jim rodiče přinesou potravu. Foto ČSO / Rudolf Madarás, fotosoutěž Čápi 2014
Jak se stát dobrovolníkem v monitorování čapích hnízd? Věc nadmíru snadná. „Zapojit se může opravdu každý. Od rodin s dětmi během dovolené až po důchodce, kteří sledují třeba jediné hnízdo před svým oknem každým dnem. Každý záznam má velkou cenu,“ doplňuje Gabriela Dobruská, koordinátorka programu Čapí hnízda. Důležitá jsou i negativní pozorování, tedy informace o tom, že na hnízdě žádný čáp pozorován nebyl. Připojit se můžete ZDE. Projekt monitorování čápů vznikl v roce 2014, kdy byl čáp vyhlášen ptákem roku, a od té doby se projekt obklopil věrnými dobrovolníky, kteří rok co rok hlásí nové přírůstky. Na webu lze najít i fotografie a videa z hnízd. Nebo také online přenosy z kamer.
Vložil: Kamil Fára