Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pošlete letos děti na tábor? Na Vysočině je zatím plný již ten, který pořádá jihlavská Zoo, místa jinak ještě jsou

04.07.2020
Pošlete letos děti na tábor? Na Vysočině je zatím plný již ten, který pořádá jihlavská Zoo, místa jinak ještě jsou

Foto: Facebook / Rada dětí a mládeže (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Pokud máte zájem, letní tábor pro své děti ještě seženete

ROZHOVOR Hledat letní dětský tábor na poslední chvíli? Tedy když už se prázdniny rozjely a spousta dětí už se rozjela rozdělávat ohníčky a péct si buřty do přírody? Během karantény se začínalo zdát, že váhající rodiče odstřelí většinu táborů. Báli se nákazy, báli se i restriktivních opatření, které vláda chrlila den co den jiná. Nakonec vše dopadlo jakž takž dobře. Tábory se rozjely a děti už vyrazily plnit si prázdninová dobrodružství.

Na Vysočině se bez problémů zaplnil tábor, zřizovaný jihlavskou Zoo. Ten byl už dlouhou dobu zarezervovaný. Dostat se na něj? Už od března jdou každoročně místa na něm na dračku. Program tábora, který zřizuje jihlavská Zoo, je prostě neodolatelný. Letos Zoo připravila šest turnus, každý po 30 dětech. Táborníci na táboře zažijí hry, soutěže, povídání o zvířatech. Ale hlavně návštěvu Zoo a jejího zákulisí. Musí to být… ‘žůžo labůžo‘ zážitek.

 

Příměstský letní tábor Zoo Jihlava, každoročně obsazený již dlouho před začátkem prázdnin. Foto Zoo Jihlava

 

Jan Burda: Tábory? Všechno je v pohodě

Na situaci s letními tábory na Vysočině jsme se ptali Jana Burdy, předsedy představenstva Rady dětí a mládeže kraje Vysočina, která provozuje katalog letních táborů v kraji.

Je letos větší zájem o letní tábory než v jiných letech?

Zájem je zhruba stejný jako v minulých letech. Je pravda, že někteří rodiče váhali, jak se vyvine epidemiologická situace, ale nakonec děti na tábory přihlásili.  

O jaký tábor ve vašem katalogu je zatím největší zájem?

Zájem o jednotlivé tábory nijak nesledujeme. Obecně se dá říct, že trendem za posledních pár let je lehce zvýšený zájem o klasické stanové tábory. 

Jsou nastavená hygienická pravidla ministerstvem zdravotnictví proti koronaviru finančně náročnější než normálně? Jestli ano, odrazí se to na ceně letního tábora?

Zvýšené náklady se projeví především v souvislosti s nákupem dezinfekce a případně ochranných pomůcek. Nicméně to nejsou takové náklady, které by měly výraznou měrou ovlivnit hospodaření tábora. Ceny tábora obvykle pořadatelé stanovují a zveřejňují již na podzim. Nevím o případech, že by provozovatelé tábory, v souvislosti se epidemiologickou situací, na poslední chvíli zdražovali.

Objevily se zprávy, že některé tábory se letos neuskuteční, neboť nejsou schopny splnit pravidla ministerstva zdravotnictví. Je to případ i některých táborů u vás na Vysočině? Jestli ano, tak kolika?

Takové zprávy nemám. Pokud někdo tábor ruší, jsou to jistě jen jednotky případů. Osobně nepovažuji stanovená pravidla za výrazně omezující. Naopak se jednotliví pořadatelé i vedoucí těší, že mohou tábory pro děti připravit.

 

Opravdu?

23. června informovali hygienici Vysočiny, že se jim přihlásilo 212 pořadatelů letních táborů s tím, že plánují svůj tábor. Z čísel tedy plyne, že je táborů na Vysočině poměrně méně. Oproti loňsku, například, počet táborů klesl o celou stovku. To rozhodně není málo. A i přes pokles mnohé tábory hlásí volná místa. Takže pokud nevíte, kam s ratolestí, letní tábory na Vysočině by si daly ještě říct. Kamila Hodačová, která vede odbor hygieny dětí a mladistvých krajské hygienické stanice, novinám Jihlavská drbna prozradila, že nahlášené letní tábory pojmou až 19 tisíc dětí. To není málo.

 

Kovářský tábor je také bohužel již plný, foto Chaloupky.cz

Země kovářů

Obecně prospěšná společnost Chaloupky připravila na Vysočině celkem 19 táborů. Některé mají stále rezervy a své dítě tam tedy ještě protlačit můžete. Ale třeba takový kovářský tábor, kde to bude vířit jiskrami, rozpáleným železem, kovadlinami a říznými ranami kladivem, ten už je beznadějně naplněný. „To je tak standardní situace každý rok, že některé tábory ještě mají drobné rezervy a některé jsou obsazené i půl roku dopředu," řekla Iva Suchá ze společnosti Jihlavské drbně. Kompletní seznam táborů, pořádaných na Vysočině, naleznete ZDE.

 

Nařízení ministerstva

Hlavní podmínky konání letního tábora, jak je stanovilo Ministerstvo zdravotnictví a přes které nepojede vlak:

  • Maximální počet dětí a pořadatelů 500 lidí, u stanových táborů 100
  • Aktuální potvrzení od lékaře o bezinfekčnosti
  • Omezení kontaktů účastníků tábora s okolím (žádné kulturní akce, výlety, bazény, hromadná doprava)
  • Dodržování pravidel osobní a provozní hygieny všech účastníků. (Pravidelné mytí rukou s použitím mýdla a jednorázových ručníků, používání dezinfekce.)
  • Nošení roušek mimo areál tábora a volnou přírodu
  • Pod kontrolou musí být celý řetězec stravování, od nákupu bezpečných potravin, použití pitné vody, dodržení skladovacích podmínek, správné tepelné ošetření, uchovávání pokrmů při bezpečných teplotách
  • Účast dětí na přípravě jídla je možná pouze ve studené části, například při loupání brambor

 

Korona s vodou

Během karantény to vypadalo, že letní tábory nebudou vůbec. A když už, tak s velmi přísnými hygienickými opatřeními, které by dětem mohly vzít radost z prázdninových dobrodružství. Z těch naštěstí sešlo. Tábory se musí více dezinfikovat, ale děti nebudou omezeny třeba nošením roušek. Stanové tábory mají omezení v maximálním počtu lidí, ten nesmí překročit stovku. Ostatní tábory mohou pojmout až do 500 lidí včetně zaměstnanců. Tábory samy přehodily své programy. Bude se více vyrážet do přírody. Mnohdy obvyklé výlety za památkami a do měst z hygienických důvodů odpadly. Ne všude, ne všechny, ale vedoucí táborů hledají teď příležitosti pro pobavení i poučení spíše v přírodě.

 

Letos v létě děti naštěstí na táboře roušky nosit nemusí

„Omezení budou, ale je super, že nemusíme s dětmi nosit roušky. Ale musíme si uvědomit, že tábor je v podstatě kontaktní záležitost a ty děti se tam potkají při různých aktivitách. Každopádně se budeme snažit všechna nařízení dodržet,“ uvedl pro Českou televizi za Jihočeskou oblast České tábornické unie Pavel Bouda. Tábory si najímají proti běžným rokům navíc uklízečky i zdravotníky.

Ovšem začátky prvních táborů ohrozila spíš voda. Pršelo moc, pršelo přespříliš. A s tím bojoval hned na začátku skautský tábor u Libic nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, která se s hrůzou chystala na to, že se přejmenuje na Libice pod Doubravou. Hrozila totiž povodeň. Tábor museli místní hasiči preventivně evakuovat. „Děti byly promáchané za tu noc, jak tady pršelo. Tak aby se mohly usušit,“ řekl starosta Libice nad Doubravou Václav Venhauer a ubezpečil rodiče, že děti jsou v pořádku. Jen zažily jedno dobrodružství navíc a přespaly v místní škole a obecní ubytovně.

 

Nemusí to být zrovna zvířata či kovářské výhně, samotná příroda je pro děti velkým lákadlem

Očešeme to? Nebo to neočešeme?

V Čekyni u Přerova se rozhodli zrušit již tradiční tři turnusy pro sto třicet dětí. „Odříkali nám vedoucí a stále volali kvůli nejistotě i rodiče. Proto jsme se rozhodli v polovině května klasické tábory zrušit. A když se opatření zrušila, rozhodli jsme se pro krátkodobé tábory s omezeným počtem osmdesát dětí. Ty už jsou obsazené,“ uvedla za Dětský tábor Čekyně Věra Pavelková. Některé tábory byly zrušené úplně, protože ubytovací zařízení, kde měly děti pobývat, nedokázala zvládnout nařízení vlády.

Hygiena na koni

A bude docházet také k častým kontrolám. Hygienici budou tábory navštěvovat a kontrolovat, zda se v nich plní nařízení. „Budeme se nově zaměřovat na režim chodu tábora. To znamená, že nás bude zajímat, jestli skutečně děti zůstávají rozdělené do skupin, ve kterých například chodí odděleně na obědy nebo do sprch,“ řekla Marie Nosková z jihočeské hygienické stanice. Ale prý nebude docházet ke kontrolám nijak nadstandardně. Loni jich proběhlo po celé republice na 1400.

 

Tábor, tajemné slovo plné dálek, zážitků a dobrodružství. Takhle nějak to napsal Jaroslav Foglar v Hoších od Bobří řeky. Tenkrát se jezdilo na tábory na celé dva měsíce do neposkvrněné přírody jen s minimálním vybavením. Tolik se toho od té doby změnilo. To nejdůležitější ale zůstalo. Letní tábory jsou pořád plné dálek, zážitků a dobrodružství. 

Covidové tábory

„Jedinou změnou je, že budeme dětem před nástupem měřit teplotu. Při zvýšené teplotě je nepřijmeme. Rodiče navíc nebudou smět děti v době konání tábora navštěvovat," řekl pro Deník Václav Vaněk z tábora Nový Řadov na Třeboňsku. Stejnou situaci potvrdila pro Deník i spolumajitelka cestovní kanceláře Bavi Drahomíra Kohoutová: „Kromě přihlášek a dalších papírů nám teď akorát musí vyplnit ještě jeden, a to čestné prohlášení, že jejich dítě nepřišlo do kontaktu s COVID-19.“

Vložil: Kamil Fára