Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máme to na smrku. Doslova. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.04.2020
Máme to na smrku. Doslova. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Kůrovec se například na Vysočině ujal obzvláště dobře. K naší smůle

Je tepleji. Debatovat o tom můžeme do aleluja, ale fakt, že tepleji skutečně je, neokecáme a nepřesuneme protiargumenty do ztracena. Co na to lesní správa (pro zjednodušení mé obecné označení pro všechny vlastníky lesa, prosím)? Nic. Kalamita kůrovců? Nic. Ano, volání po tom, aby lidé přispěchali zachránit les sázením semenáčků. I přihlásil jsem se, má to přeci smysl. A začala obnova lesa.

Dovezli nás na místo. Vozidlo s pohonem na všechny čtyři vyzvrátilo ze své korby vedle vymýcené paseky balíky smrčků svázaných po pětadvaceti kusech a nás, sazeče. Instrukce jednoduché. Tady máte motykosekeru. Vykopat díru, vložit do ní jeden semenáček, zahrnout díru, zašlapat nohou. Udělat od zasazeného semenáčku krok, vykopat díru, vložit semenáček,… A tak neustále dokola. Po zasazení padesáti stromků začínáte cítit záda. Vzpouzejí se, brání, hudrají a nadávají. Po stovce zasazených stromcích se k nim přidáte a nadáváte také.

Semenáček smrku a torzo smrku

Všechny dovezené semenáčky byly smrky. Přitom hned nedaleko stálo několik rezatých jedinců, které buďto napadl kůrovec, nebo prostě přestali zvládat teplo a málo vody. Na dotaz, proč se nesází listnáče, řekl lesník, že to tak prostě je. Byl krajně nemluvný a nesdílný. Vysvětlil, co máme dělat a prostě odjel. Sázejte mladé smrky vedle umírajících smrků. Logika, za kterou by se měla udělovat Nobelova cena. Po zakopání všech přidělených semenáčků jsem seděl na pařezu a říkal si – sakra, a má to vůbec smysl? Nebo lesní správa tuší, že přichází doba ledová a smrky nám do budoucna zachrání kůži? Nebo je to jen hloupý zvyk, kdy smrkové dřevo je prostě nejlépe zobchodovatelná dřevina na trhu a tak ji budeme sázet a sázet a sázet, i kdyby na chleba nebylo? Jasně, pár let porostou, ale pak prostě chcípnou. Pomohl jsem tedy svou činností zachránit lesy? Dost pochybuju.

„Marnost. To se mi vybaví, když vidím, jak se ‘obnovují‘ lesy po kůrovcové gradaci. Smrky se dnes vysazují přesně tam, kde podle našeho vědeckého vědomí a svědomí smrkové monokultury fakt nepřežijí,“ řekl Jakub Hruška z Ústav výzkumu globální změny AV ČR a zmínil, že byl svědkem právě takové marné obnovy na českomoravské Vrchovině, lidově Vysočině v nadmořské výšce s 500 metry. My jsme mnohem níž. A přesto se u nás se zarputilostí soudruha lesníka sází smrky a nic než smrky. Ty zřídkavé školky s buky, které jde v lese potkat, jsou pak jen do formy, aby se neřeklo.

Sucho a nic, než sucho

Ministr životního prostředí Richard Brabec na tiskové konferenci apeloval na všechny občany České republiky, aby státu pomohli se zadržováním vody v krajině. „My to budeme financovat, ale nemůžeme to sami realizovat,“ prohlásil Brabec s tím, že jinak budeme čelit nedostatku pitné vody. „Čelíme něčemu, co tady ještě nebylo,“ dodal ministr životního prostředí. Do zadržování vody v krajině chce ministerstvo investovat jen tento rok na 6 miliard korun. Loni dalo ministerstvo na boj se suchem 2 miliardy.

A nikdo stále nikterak neřeší, že lesníci se pominuli na rozumu a neustále tlačí na stůl téma smrk. A to i přes skutečnost, že zdravé lesy jsou zásobárnou vody. Tak kde to, sakra, žijeme? Na stole je jasný fakt – smrky změnu podnebí nevydýchají, je tedy kardinální nedostatek rozumu smrky nadále bezstarostně sázet a doufat, že za příští dvě dekády přijde bohatá sklizeň. Nepřijde. Podle současných dat prostě nepřijde.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb