Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podlézají obchodu a supermarketům a zničí tak tradici. Letošní trable kolem Svatomartinského

07.11.2019
Podlézají obchodu a supermarketům a zničí tak tradici. Letošní trable kolem Svatomartinského

Foto: Facebook / Svatomartinské víno

Popisek: Tradice Svatomartinského vína v ČR možná sahá k císaři Josefu II., čili hluboko do habsburského mocnářství, ale jeho novodobá historie je mnohem kratší, pouhých 14 let. Přesto tu velmi pěkně zakořenila. A právě proto bychom si s ní neměli zahrávat...

Co se stalo? Na redakční mail již zhruba před týdnem dorazila tisková zpráva s názvem ´Rok 2019 přinese typická moravská vína a Svatomartinské o 3 dny dříve´. Je poměrně obsáhlá, zmiňuje vše od problémů s hraboši po počasí a v závěru pak, jen tak mimochodem, stojí: „Letos neobvykle vypukne svátek všech milovníků vína už v pátek 8. listopadu. Vinařský fond tak vyhověl přání vinařů, obchodníků a také spotřebitelů. „Hlavní oslavy svátku svatého Martina budou ale samozřejmě i nadále probíhat 11. listopadu na desítkách míst celé republiky. Zahájení prodeje už od pátku je tak pouze možností pro obchodníky, z hlediska spotřebitelů a principů obnovené tradice se ale nic nemění,“ vysvětlil hlavní důvod letošní změny Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, který ochrannou známku Svatomartinské vlastní a každoročně ji propůjčuje vinařům.“ WTF? Co je to za pitomost? Jednou snad platí, že Svatomartinské se otevírá na svatého Martina, čili 11. listopadu, ať už připadne příjezd světce na bílém koni na pondělí, nebo pátek. Nebo ne?

Nejen my jsme byli tímto ´podivuhodným´ rozhodnutím zaskočeni, nelíbí se ani Odborovému svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR), který o tři dny později, 4. 11., píše rovnou ministrovi Tomanovi… „Vážený pane ministře, dovolte mi Vám, jako garantovi zemědělství, a tím i vinařství a vinohradnictví v České republice, sdělit následující závažnou informaci. V roce 2005 Vinařský fond ČR poprvé uváděl značku ´Svatomartinské víno´ na trh v České republice za podmínek jasně stanovených tak, aby byly zachovány tradice Svatomartinského vína, která se po staletí vyvíjela v českých zemích a především na Moravě. Mladé víno získalo svůj název podle pravidelného otevírání a prvotního ochutnávání vína v den sv. Martina, tedy symbolicky 11. 11. Označení Svatomartinské víno ve spojitosti s vítáním nového vína se začalo užívat již na dvoře císaře Josefa II.,“ stojí v dopise, podepsaném předsedou OSPZV-ASO ČR Bohumírem Dufkem.

Na zdraví! Letos již 8. listopadu? Foto Facebook / Svatomartinské víno

Co takhle přesunout i 28. říjen?

A odboráři pokračují: „Je zcela nevysvětlitelné rozhodnutí rady Vinařského fondu ČR o posunutí termínu otevírání Svatomartinského vína již na 8. 11. v letošním roce. Tradice, která se budovala od roku 2005, rok po vstupu do Evropské unie, kdy bylo uvedeno na trh 125 000 lahví vína od 31 vinařů, dosáhla v roce 2018 krásného výsledku, kdy za finanční podpory Vinařského fondu, a tím i státu v řádech desítek miliónů, bylo uvedeno na trh 2 200 000 lahví od 110 vinařů. Nedovedu si představit, že by se přesunula oslava např. 28. října nebo 17. listopadu na jiný den jen proto, že to vyhovuje určité skupině podnikatelů nebo občanů. Tradici nelze změnit, lze ji jen zrušit nebo zneužít. A to je případ tohoto kroku. Není možné na úkor této tradice takto podlézavým způsobem preferovat obchodní organizace a supermarkety. Zneužitím tohoto termínu hrozí znehodnocení této obchodní značky. Žádám Vás proto o jasnou reakci vůči členům Rady Vinařského fondu ČR ke zjednání nápravy. Bylo by škoda, aby tato tradice, která se léta budovala, byla několika lidmi, kteří nectí tradice v zájmu svého obohacení či skupinových zájmů, znehodnocena.“ A řekněme si rovnou, mají pravdu.

 

O Svatomartinském víně

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Vinaři doporučují, aby se mladá vína vypila do Velikonoc, do kdy si uchovávají svou příjemnou svěžest.

Aby mohlo nést víno značku Svatomartinské, musí být vyrobeno z hroznů odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, od roku 2010 také Muškát moravský (bílá vína), Modrý Portugal a Svatovavřinecké (růžová a červená vína) a od roku 2013 ještě Zweigeltrebe (růžová vína) na území České republiky a projít hodnocením nezávislé komise. Komise naslepo posuzuje standardním stobodovým systémem vlastnosti vína, jakými jsou vzhled (čirost a barva), vůně (intenzita, čistota, harmonie), chuť (intenzita, čistota, harmonie, perzistence) a celkový dojem z vína.

Svatomartinské v posledních deseti letech znají opravdu všichni, foto Archetyp

Svatomartinská vína jsou suchá vína se zbytkovým cukrem do 9 g/l, u nichž je povolen nepatrný obsah CO2, a liší se pouze maximálním obsahem alkoholu. U bílých a růžových vín a klaretu nesmí povolený obsah alkoholu překročit 12,5 % obj. U červených vín je maximální obsah alkoholu stanoven na 13 % obj. Díky rozmanitosti odrůd, které se na jeho výrobu používají, včetně jejich kupáží, nabízí Svatomartinské víno širokou paletu barev, vůní a chutí. Bílé Svatomartinské víno je svěží, vyrovnané, ovocité víno s příjemnou vůní, má zelenkavě-žlutou až nazlátlou barvu a vyvážený obsah kyselin a cukrů. Svatomartinské růžové a klaret se vyznačují odstíny růžové až cibulové barvy. Jsou to rovněž svěží vína s ovocnými tóny, jemnou tříslovinkou a příjemnou kyselinou. Červené Svatomartinské víno se vyznačuje rubínovou až granátovou barvou a doprovází jej ovocitá či jemná květinová vůně, v chuti je hladce sametové a harmonické.

Tradičně se první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celém Česku. V posledních letech obliba Svatomartinských vín překročila hranice Česka a Svatomartinská vína tak měli možnost ochutnat také občané a návštěvníci Slovenska, ale třeba i vzdáleného Japonska. Také řada restaurací přijala obnovenou tradici Svatomartinského vína za svou a každoročně připravuje Svatomartinská menu. Stejně tak v obchodech a vinotékách se Svatomartinská vína poprvé objevují až 11. listopadu.

První mladé víno vyrobily Vinné sklepy Valtice a pojmenovaly jej „Moravíno nouveau“. Bylo to v době okolo roku 1993. Když Vinařský fond značku Svatomartinské v roce 2005 poprvé uváděl na trh, přihlásilo se 31 vinařství a na trh bylo uvedeno 125 000 lahví Svatomartinského. Každý další rok obliba Svatomartinského rostla, v roce 2018 tak na trh přišlo 2 200 000 lahví Svatomartinských vín od 110 vinařských firem.

Tradice Svatomartinského vína se po staletí vyvíjela zcela svébytným způsobem vycházejícím z koloritu českých zemí, především Moravy. Tady mladé víno získalo svůj název podle pravidelného otvírání a prvního ochutnávání v den sv. Martina, tedy symbolicky 11. 11. Označení Svatomartinské víno ve spojitosti s vítáním nového vína se začalo užívat již na dvoře císaře Josefa II. Začátkem listopadu končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba a některá vína bývala už tou dobou ve sklepě „vyčištěna“, a proto bylo zvykem ochutnávat novou úrodu. Toto období připadalo na dobu, kdy byla sklizeň již v bezpečí pod střechou a blížil se klidný advent spojený s předvánočním půstem. Svatomartinské tak bylo vždy spjato s časem bohatého hodování a bujarého veselí. Odtud pochází dnes již tradiční spojení – svatomartinská husa a Svatomartinské víno.

K popíjení a prodeji Svatomartinského vína se váže několik pravidel. Svatomartinská vína by se neměla otevřít dříve než 11. 11. Víno se nalévá vždy z lahve a nikdy ze sudu. Na etiketě musí být vždy logo Svatomartinského vína, tj. značka se sv. Martinem na bílém koni. Každá láhev musí být opatřena předepsanou záklopkou (která je pro všechny vinaře stejná) s nápisem Svatomartinské a datem ročníku na hrdle láhve.

 

Jaké ´důvody´ vytáhli píáristé?

„Sklizeň na většině českých a moravských vinic je u konce a vinaři sčítají úrodu. Oproti velmi vydařenému ročníku 2018 byl letošní výnos podle odhadů místy až o 30 % nižší. Vinaři očekávají ročník s typicky moravským projevem, výrazným aroma a příjemnou svěžestí,“ začíná nevinně jejich tisková zpráva. A pak již následují argumenty, rovnou si řekněme, že smrdí účelovostí: „Zatímco vloni vinaři sklízeli hrozny už v polovině srpna, letos začala hlavní část vinobraní v obvyklém čase na začátku září. Dostatečná délka zrání a suché počasí, které se dostavilo v závěru sklizně, výrazně prospělo kvalitě hroznů. „Hrozny z letošní úrody byly ve velmi dobré kvalitě a kondici. Díky tomu vinaři stihli za velmi krátký čas připravit k prodeji Svatomartinská vína, která se letos mimořádně budou moci otevřít již 8. listopadu,“ popisuje Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie ČR a dodává: „Spotřebitelé se mohou těšit na velmi zajímavá mladá vína, která budou k dostání za cenu přibližně stejnou jako vloni.“ Podle odhadů Vinařského fondu letos na trh zamíří přes 2 200 000 lahví Svatomartinských vín, přičemž přibližně 1 050 000 vyprodukovali členové Vinařské unie ČR.“

Tohle roztomilé malé zvířátko letos v létě dokázalo rozběsnit tisíce zemědělců a vinařů, až připomínali Vesuv před zkázou Pompejí. Foto PEPR Consulting

Zloději špačci a útoky hrabošů

„Práci vinařů letos komplikovali kromě obvyklých špačků také hraboši, kteří útočili na kořeny révy a částečně i na zralé hrozny, přičemž na některých místech způsobili až statisícové škody. „Boj s nimi je velmi problematický. Pokud se chcete vyhnout chemickému řešení, máte jen omezené možnosti. Buď hluboké kypření a sežínání zeleně v meziřadí na minimální výšku anebo podporu výskytu dravců ve vinohradech,“ říká Bořek Svoboda, ředitel Zámeckého vinařství Bzenec. Na rozdíl od minulých let se Česku vyhnuly teplotní a srážkové extrémy. „Na srážky si vůbec nestěžujeme, letos jsme se dočkali zcela přirozeného průběhu vegetace. V tomto ohledu byl letošní rok příznivější než poslední léta,“ říká František Drahonský, ředitel vinařství Víno Mikulov,“ píše se v TZ, která dále cituje co nejvíce vinařů, aby vzbudila dojem, že s šokujícím posunutím termínu souhlasí.

Jde o podporu a propagaci moravských a českých vín?!

Termín se zmiňuje na samém konci, pod mezititulkem ´Novinkou je dřívější prodej Svatomartinských vín´: „Do hodnocení odborné komise, která uděluje vínu značku Svatomartinské, se v letošním roce přihlásilo celkem 328 vzorků vín. Změnu pozitivně vnímají i vinaři. „Tento krok v našem vinařství velmi vítáme, určitě jej považujeme za pozitivní a věřím, že tomu bude tak i v příštím roce a že Svatomartinská vína půjdou do prodeje již v pátek 6. listopadu 2020. Vždyť jde o podporu a propagaci moravských a českých vín. Na nový rok si lidé připijí moravským sektem. Proč by si na nový vinařský rok neměli lidé připíjet Svatomartinským vínem 11. listopadu jako před více než sto lety,“ dodává David Šťastný z Château Valtice – Vinné sklepy Valtice.“ Takže, jde o peníze, o co jiného? Všichni prostě chtějí využít víkend, předpokládají totiž, že to se prodá mnohem více vína (a hus), než kdyby čekali na pondělí… Jenže, taková ´byznys´ politika je krátkozraká a opravdu může zničit tradici. Otázkou je, co se s tím dá dělat. Zdá se, že letos tak maximálně stěžovat si na lampárně Hlavního nádraží…

Letos má být úroda trochu nižší. Foto PEPR Consulting

Jako by si Francouzi dovolili přesunout Beaujolais nouveau

Beaujolais nouveau, to je druh mladého, svěžího, francouzského vína nafialovělé barvy, které pochází z vinařské oblasti Beaujolais severně od města Lyon a vyrábí se z odrůdy Gamay. Víno se začíná prodávat každý rok vždy třetí čtvrtek v listopadu. Tento den je ve Francii nazýván den Beaujolais a rovná se téměř státnímu svátku!

Svatomartinské slavnosti na Rašínově nábřeží také odmítly týden počkat. Proč, proboha? Foto Archetyp

Svatomartinský víkend se slaví předem

Bohužel, na časový posun naskočili skoro všichni, Prahou počínaje, kdy Svatomartinské slavnosti na Rašínově nábřeží proběhnou už v sobotu 9. listopadu od 10 do 21 hodin na náplavce v Praze 2 mezi Palackého a Železničním mostem. Přes 50 stánků, 25 vinařů z Čech a Moravy, degustace svatomartinských vín, husí speciality a bohatý doprovodný program – takový bude devátý ročník festivalu mladých vín „Svatomartinské slavnosti a pečená husa“. „Mladá svatomartinská vína se vždy povinně a obligátně otvírala 11. listopadu. Letos povolil Vinařský fond jejich otevírání už v pátek 8. 11., proto se i letošní ročník oblíbených slavností koná před 11. listopadem,“ vysvětlil Jiří Sedláček, ředitel festivalu Svatomartinské slavnosti a pečená husa.

 

Svatý Martin na Vysočině se naštěstí drží kalendáře

11. listopadu přijede do Jihlavy svatý Martin na bílém koni. Svatomartinský průvod navazuje na dávnou tradici, popsanou v lidových pověstech z Jihlavy a okolí.

Svatý Martin na bílém koni přijede do Jihlavy správně, v pondělí. Foto havirskypruvod.cz / Šárka Jarošová

Již tradičně do Jihlavy zavítá svatý Martin na bílém koni, kterého na cestě od Brány Matky Boží doprovodí kejklíři, vojáci, selské ženy a další historické postavy. Po průvodu následuje ohňostroj na Masarykové náměstí. Svatý Martin není jen obraz jezdce na bílém koni a symbol prvního sněhu nebo přicházející zimy. Selky s vánočkami a pečenými husami a děvečky s martinskými rohlíčky jsou symbolem poděkování za úrodu. V martinském průvodu půjdou také městští radní. Konšelé budou tradičně oděni do těžkých talárů a budou dětem rozdávat zlaťáky a bonbóny.

Svatomartinský průvod navazuje na dávnou tradici, popsanou v lidových pověstech z Jihlavy a okolí. Podle pověsti přijel svatý Martin do města na bílém koni a kováře u městské brány požádal, aby koni okoval přední nohu. Kovář žádal tři groše, Martin však měl jenom dva, protože ostatní rozdal chudým. Martin přikázal koni, ať kováři vrátí, co nemůže zaplatit, kůň zvedl nohu a podkova spadla na zem. Kovář se zalekl a pozval jezdce na večeři. Jeho žena napekla koláče plněné mákem, jimž dala tvar podkovy. Od té doby se v Jihlavě na svatého Martina pečou martinské rohlíčky. Více informací najdete ZDE.

V pondělí se lze také vydat oslavovat svatého Martina na Dalešickou přehradu... Chvála Vysočině, že se drží tradice. Foto Facebook / Lodní doprava Dalešická přehrada

Na Svatomartinské plavbě 11. listopadu na Dalešické přehradě u Třebíče, která začíná v 10 hodin v přístavišti Kramolín, se otevře první lahev letošního mladého vína, které ochutnáte i s netradičně upravenou husou. Jednu lahev svatomartinského si odnesete i s sebou domů. Cena plavby je 400,- Kč. Objednávky zasílejte na . Více informací najdete ZDE.

Vložil: Markéta Vančová