Střední školy čeká revoluce, z EU přijde 105 milionů
15.08.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Eurodotace, ilustrační foto
Výuku přírodovědných a technických oborů na středních školách v Kraji Vysočina čeká malá revoluce. Díky dotaci ve výši 105 milionů z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost se na 26 středních školách zásadně zlepší výukové podmínky.
Informovala o tom Iveta Fryšová z odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina. Peníze z Bruselu pomohou na Vysočině s inovací vybavení laboratoří nebo odborných učeben vybraných škol, ale i s organizací a přípravou badatelských kroužků a odborných přednášek, experimentů a pozorování. Tyto moderní učebny budou moci využívat i žáci z dalších 90 spolupracujících základních škol.
Program, ze kterého Vysočina získala prostředky, je zaměřen na podporu spolupráce středních a základních škol v oblasti přírodovědného a technického vzdělávání. "Děti by se měly dostat snadněji k modernímu vybavení. Je to další krajské opatření ke zvýšení jejich zájmu o technické obory,“ uvedla krajská radní pro oblast školství Jana Fialová. Zhruba 40% dotací je určeno na dovybavení učeben chemie, fyziky, biologie a vybraných dílen. „Dnešní studenti slyší na moderní techniku s dotykovými displeji, moderní stavebnice, moderní frézy, řezačky, svářečky, 3D tiskárny,“ upozorňuje Fialová.
Peníze mají především posloužit k rozšíření nabídky badatelských volnočasových aktivit pro žáky základních a středních škol, podporovat kreativitu a rozvoj jejich tvůrčího a technického myšlení. Další položkou v projektu je cílená úprava vzdělávacích programů všeobecných i odborných středních škol – vzdělávací programy partnerských středních škol budou v rámci projektu doplněny o badatelsky orientované exkurze, které podpoří možnost zavádění tzv. situovaného učení do výuky a tím podpoří popularizaci technického a přírodovědného vzdělávání. Dvouletý projekt počítá s přehlídkami, společným setkání žáků a představení projektů, na kterých studenti pracují v rámci celoročních volnočasových kroužků.
„První kroky v podobě realizace desítek výběrových řízení a nalezení nutných dodavatelů musí krajský tým koordinátorů stihnout do začátku příštího roku. Kromě modernějších učeben mají v případě Vysočiny evropské dotace do dvou let posloužit k navázání spolupráce škol se zaměstnavateli,“ uzavírá Martin Hyský, radní pro oblast regionálního rozvoje.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Redaktor KL