Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hazard kvetl i ve středověku, nic nového pod sluncem. A církev se mohla zjančit… Středověké hry ožily v Jihlavě

24.04.2019
Hazard kvetl i ve středověku, nic nového pod sluncem. A církev se mohla zjančit… Středověké hry ožily v Jihlavě

Foto: Pinterest

Popisek: Středověcí hráči vrhcábů, ilustrační foto

Když se v Česku řekne vrhcáby, jsou to obyčejné kostky… Ve skutečnosti jsou vrhcáby (ve světě se jim říká backgammon) poměrně komplikovaná, taktická hra, vyžadující speciální desku, kulaté hrací kameny ve dvou barvách a nejméně dvě kostky. Tato hra byla velmi oblíbená ve středověku i u nás… Svět středověkých her ožívá v Muzeu Vysočiny. V jihlavském muzeu je aktuálně k vidění hravá výstava určená pro všechny věkové kategorie. Jak název vypovídá, přibližuje svět středověkých her. „Byla jsem velmi překvapena informací, že v době středověku bylo přibližně 50 až 70 svátečních dnů, během kterých byla zakázána práce. Tyto volné dny si středověký člověk uměl užít v podobě rozmanitých her, slavností, tance a hudby. A to bez ohledu na společenskou vrstvu,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů. A Krajské listy zase zajímalo, jaké hry se ve středověku hrály – na to nám exkluzivně odpověděl Mgr. Aleš Hoch z Archeologického oddělení v Muzeu Vysočiny Jihlava…

Dobu středověku si mylně většina lidí představí jako temnou, chladnou a plnou těžké dřiny. Den se sice řídil východem a západem slunce a skutečně se pracovalo 6 dní v týdnu. V neděli však nebyla práce povolena. Ta byla zakázána i během svátečních dní. Volný čas pak vyplňovala zábava, a to v podobě deskových nebo míčových her, dále pohybových, bojových či hazardních. Znám byl i lakros / hokej. A z deskových her mlýn a stále leckde v Evropě populární vrhcáby neboli backgammon. Již v této době se proti hazardu, mezi který patřily například kostky a karty, stavěla církev i panovníci či města. A řekli byste, že centrem zábavy byl vedle krčmy i kostel? Nebo věděli byste, v jaké zemi byl snížen počet karet na stávajících 32? Nebo jakou hru doporučovali lékaři starým lidem, anebo od čeho vzniklo slov brajgl? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v rámci výstavy.

Návštěvníci si v herně můžou vyzkoušet střelbu ze středověké kuše. Foto Muzeum Vysočiny Jihlava

Druhou část výstavy tvoří tzv. herna

Výstava je pomyslně rozdělena na dvě části. První je tvořena dochovanými originálními exponáty, z nichž mnohé jsou vystaveny vůbec poprvé. A dále informačními panely, na nichž jsou zajímavé poznatky o tehdejších hrách a způsobech trávení volného času. Druhou část výstavy tvoří tzv. herna. Zde je možné si řadu her vyzkoušet a to i díky návodným panelům. Leckteré hry chtějí trošku zručnosti a zejména i opatrnosti. Už jste si někdy vystřelili ze středověké kuše? Pokud ne, máte jedinečnou možnost. Pro malé střelce je na pokladně k vypůjčení její zmenšená verze. Nebo si přijďte vyzkoušet hru na žaltář, který byl oblíbeným hudebním nástrojem. Díky pomocným papírovým notám zvládne zadrnkat opravdu každý. I ti méně hudebně nadaní. Tato interaktivní výstava bude v Muzeu Vysočiny Jihlava k vidění až do 23. června 2019.

Anebo se projít na chůdách... Foto Muzeum Vysočiny Jihlava

 

Aleš Hoch: Vrhcáby z Čech v průběhu novověku téměř vymizely

Středověký člověk znal velké množství deskových, hazardních, pohybových a bojových her. Nejstarší k němu doputovaly z dávné minulosti, kdy svět ještě neznal železo (hry s kůstkami - tzv. astragaly, desková hra mlýn), další mají své kořeny v antice (kostky, vrhcáby, hra v koule – dnešní pétanque) či orientu (karty, šachy), jiné zde pokládají základy dnešních moderních sportů (fotbal, tenis, hokej, baseball, kriket, kuželky aj.). Některé tehdy populární druhy zábavy v následujících stoletích naopak zanikají (rytířský turnaj) a o mnoha dalších již nic nevíme, nebo ve světě přežívají pouze lokálně. Velká část středověkých her provozovaných dospělými měla nejen podobu soutěže, ale zejména hazardu, proti kterému horlivě vystupovala nejen církev, ale snaha o redukci přicházela také od panovníků a měst.

Dny svátečního volna, výročních trhů, jarmarků, vzpomínkových dnů, ale i jiných událostí měly charakter slavností a zábav, často spojených s průvody. U církevních svátků nebyla světská forma oslav vítána, nehledě na fakt, že velký počet tradic a zvyků pocházel ještě z pohanské minulosti a církvi se je nedařilo vymýtit. V mnoha případech tak docházelo k jejich přejímání či překrývání. Jedním z nejrozšířenějších způsobů takové zábavy byla hudba, tanec, zpěv či divadlo, o což se starali kejklíři, artisté, hudebníci, mimové či tanečníci zvaní souhrnně žakéři nebo žertéři. Střediskem zábavy byla nejen ve městě krčma a paradoxně také kostel, kde se po počátečním odmítavém postoji začal rozvíjet zejména zpěv či dětské slavnosti.

Středověké vrhcáby vyžadovaly taktiku

Vrhcáby, tric-trac, backgammon atd. jsou názvy jedné z nejoblíbenějších deskových her v minulosti. Zatímco v některých evropských zemích je hra populární dodnes, z Čech v průběhu novověku téměř vymizela. Nejstarší doklad hry z našich zemí pochází z 2. poloviny 14. století, vrcholu obliby dosáhly vrhcáby v 15. a 16. století.

Dnešní podoba vrhcábů se od těch středověkých téměř nezměnila... Foto Pixabay

Ke hře se používala zpravidla dvojdílná rozevírací deska s dvaceti čtyřmi vyznačenými trojúhelníkovými poli, třicet kulatých hracích kamenů ve dvou barvách a nejméně dvě kostky. Středověké vrhcáby se pravděpodobně vyvinuly z antické hry zvané tabula. Za její rozšíření mimo antický svět pak mohou zejména vojenské výboje římského impéria či později křížové výpravy. Hra byla oblíbena zejména mezi šlechtou, duchovenstvem a měšťany a podobně jako kostky čelila řadě zákazů a restrikcí. Vrhcábům se však na rozdíl od kostek připisoval význam při výchově mladých šlechticů (obdobně jako šachu), neboť při jejich hře nezáleží pouze na náhodě, ale i taktice.

Hry v koule a kuželky

Počátky hry „v koule“ lze nalézt ve starověkém Řecku, kde byla doporučována lékaři starým lidem. Odsud se její znalost šířila dále do Evropy pod mnoha lokálními názvy. Dnes je její neznámější označení pétanque. Hra měla ve středověku dvě základní varianty. Při první byl cíl (např. vertikálně zasazená tyčka) umístěn na předem vytyčeném hřišti, které mohlo navíc obsahovat pasti v podobě jamek. Druhá varianta se hrála obdobně jako dnes, tedy s menší koulí sloužící jako cíl, ve středověku označovaný jako zmietek. Ta se po každém skončeném kole házela znovu na jiné místo. V obou případech bylo účelem hry co dostat svou kouli co nejblíže cíli. Při nerozhodných momentech docházelo k přeměřování vzdálenosti. Hra v koule byla považována za hru hazardní, neboť se při ní uzavíraly vysoké sázky. Z těchto důvodů byla středověkými moralisty často odsuzována a zakazována.

Oblíbené kuželky vznikly již ve 13. století v Německu, foto Muzeum Vysočiny Jihlava

Další oblíbená hra používající koule byly kuželky. Nejstarší písemná zmínka o nich pochází již z konce 13. století z Německa. Hra měla dvě základní varianty. Při první se srážely kuželky pomocí klacku (či dlouhé kosti), ve druhé již pomocí klasické koule známé i dnes. Počet kuželek a způsobů jejich rozmísťování bylo ovšem více, stejně jako možností bodování za sražení (např. kuželka označená za krále či jeho strážci přinášeli více bodů než ostatní apod.).

Vložil: Markéta Vančová