Lesy na Vysočině ničí kůrovec, smrky mizí geometrickou řadou. Zabraňme tomu společně, vyzývají Lesy ČR
26.03.2019
Foto: Kraj Vysočina
Popisek: Kůrovec, ilustrační foto
Státní podnik Lesy ČR nabídly pomoc více než 160 tisícům soukromých vlastníků lesů… Odbornou pomoc v ochraně lesa, tedy jak postupovat při vyhledání, zpracování a asanaci kůrovcem napadených stromů, nabízejí tisícům drobných vlastníků lesů v zemi. Oslovují je takto hromadně vůbec poprvé v historii podniku, a to ještě před začátkem kůrovcové sezóny a prvního rojení. Podnik chce zabránit šíření škůdce mezi lesy všech vlastníků.
Lesy ČR spravují asi 1,2 miliony hektarů lesních porostů. Na dalších 275 tisících hektarech působí podle lesního zákona revírníci z Lesů České republiky jako odborní lesní hospodáři nebo garanti správné péče o les. „Jako správci necelé poloviny lesů v zemi cítíme odpovědnost za současný i budoucí stav porostů. Proto se obracíme na drobné vlastníky lesů předem, ještě před začátkem kůrovcové sezóny, aby měli informace o svých právech a povinnostech stanovených lesním zákonem. Nabízíme jim i odbornou pomoc,“ uvedl Josef Vojáček, generální ředitel podniku Lesy České republiky.
Vytěžené kůrovcové dřevo, foto Kraj Vysočina
Padesát tisíc dopisů je již na poště
Prvních padesát tisíc dopisů už z podatelny státního podniku odešlo, všichni oslovení by měli psaní obdržet během tohoto týdne. Kromě „Kůrovcového desatera“ podnik drobné majitele například upozorňuje na možnost požádat o státní příspěvek na obnovu lesa i asanaci dříví. „Musí včas vědět, co dělat, a jak postupovat. Bránit šíření kůrovce můžeme jen společně,“ dodal Vojáček. Podnik také zveřejnil na svém webu novou interaktivní mapu, ve které si každý jednoduše pod záložkou „Najděte svého správce lesa“ vyhledá odborného lesního hospodáře.
Kůrovcové desatero
1. Odstraňovat pro kůrovce atraktivní dříví 2. Důsledně vyhledávat napadené stromy 3. Včasně a účinně asanovat 4. Mechanická asanace, chemická asanace 5. Asanovat skládky dříví 6. Nenechávat napadené dříví bez asanace v lese nebo jeho blízkosti 7. Dočišťovat ohniska žíru 8. Neplýtvat kapacitami a energií 9. Prohlubovat vědomosti a využívat poradenství 10. Hledat řešení a komunikovat
|
Vysočina trpí kůrovcem nejvíce
Podle lesních hospodářů je Kraj Vysočina před historicky nejrozsáhlejší kůrovcovou kalamitou, která ničí jehličnaté lesy, stálo na stránkách kraje již minulý rok v srpnu. V případě Vysočiny je totiž až 70% lesů tvořeno smrkem, který je vážně ohrožený. Nejvážnější situaci hlásili na okresech Třebíč a Jihlava, problémy jsou ale i na Havlíčkobrodsku. Na stránkách dále psali: Důsledkem současného stavu – plošného napadení smrkových lesů kůrovcem je nedostatek kapacit na těžbu, přiblížení a odvoz dřeva a absolutně přesycený trh se dřevem, cena dřeva padlá na absolutní minimum, přetížení lesního personálu a v neposlední řadě také rezignace drobných vlastníků na zamezení šíření kůrovce.
Kůrovce je třeba zastavit co nejdříve, foto Kraj Vysočina
„Přitom je zásadní, aby šíření škůdce bylo zamezeno ještě před dokončením jeho vývoje a samotným výletem. Proto apelujeme na vlastníky lesů, aby soustavně vyhledávali postižené stromy a prováděli jejich včasnou těžbu,“ řekl Jiří Bartoš z oddělení lesního hospodářství Krajského úřadu Kraje Vysočina. A dodali, že jen v Kraji Vysočina je na 50 tisíc vlastníků lesů… Zde je tedy třeba hledat původ opatření, s nímž nyní přišly Lesy ČR.
Vložil: Markéta Vančová