Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo má ´zelené srdce´, kompostuje. A kdo ho má ještě zelenější, pořídí si vermikompostér

18.03.2019
Kdo má ´zelené srdce´, kompostuje. A kdo ho má ještě zelenější, pořídí si vermikompostér

Foto: Plastia

Popisek: Vermikompostér Urbalive se prodává ve čtyřech barvách a stojí 2 990 Kč. K tomu ale musíte pořídit žížaly: Spolehlivá násada kalifornských žížal pro založení vermikompostu obsahuje 150 kusů pro nastartování kompostování a k dalšímu rozmnožení a stojí 220 korun.

A náš český, z Vysočiny, teď zaznamenal světový úspěch. Vermikompostér Urbalive, který pro společnost Plastia, sídlící v Novém Veselí na Vysočině, navrhl přední český architekt a designér, profesor Jiří Pelcl, získal nejstarší a celosvětově nejuznávanější americké ocenění ´Good Design´, považované za designérského Oscara. Nevíte, co to je vermikompostér? Je to jednoduché, je to nádoba určená k domácímu kompostování kuchyňského odpadu za pomoci žížal (více o něm píšeme dole v článku). Mimochodem, vermikompostér má doma i šéf Pirátů Ivan Bartoš…

„Vermikompostér Urbalive je zároveň je prvním svého druhu, který byl vytvořen s důrazem na estetiku. Po ceně Red Dot Award, kterou vermikompostér Urbalive získal v roce 2017, se nyní může pyšnit i titulem Winner v soutěži Good Design,“ raduje se – právem - píáristka Hana Laudátová s tím, že ocenění Red Dot Award uděluje německé Design centrum. Zato Good Design je více ocenovaný na americkém trhu – jen v posledním ročníku se soutěže Good Design zúčastnil rekordní počet výrobků ze 47 zemí světa; tento nejstarší a jeden z celosvětově nejuznávanějších titulů se uděluje od roku 1950. „Good Design zase lépe reflektuje severoamerické prostředí, které se liší od Evropy. Chtěl jsem znát reakce v tomto prostředí,“ odpověděl Pelcl na otázku, proč svůj vermikompostér do soutěže přihlásil. „Z ocenění máme obrovskou radost. Obstáli jsme ve velké konkurenci,“ dodala Lenka Novotná, jednatelka a design manažerka Plastie.

Vermikompostér, aniž bychom chtěli dělat reklamu Plastii, je opravdu pěkný doplněk kuchyně. A užitečný, o tom žádná 

Původně si objednali od Pelcla nábytek…

„Málokdy se stává, aby designér měl příležitost navrhnout produkt, který je prospěšný jak pro člověka, tak pro zvíře a zároveň pro přírodu,“ vyjádřil se k práci na vermikompostéru Pelcl. Samotný příběh vzniku je zajímavý. Plastia původně oslovila předního českého architekta a designéra Jiřího Pelcla za účelem spolupráce na nové nábytkové řadě. Tak vznikl návrh taburetu s úložným prostorem vyrobený v kombinaci plastu a dřeva. Jeho vzhled inspiroval Plastii k naplnění myšlenky o designovém kompostéru. Při řešení kompostéru bylo využito zkušeností společnosti Kokoza, která se zabývá propagací kompostování a pěstování ve městě. Pelcl s Kokozou konzultoval a na svět přišly hned dva výrobky Urbalive – vermikompostér a pěstební nádoba.

Kdo je Jiří Pelcl

Prof. ak. arch. Jiří Pelcl (*1960) vystudoval architekturu na VŠUP v Praze a design nábytku na Royal College of Art v Londýně. V letech 2002 až 2005 působil jako rektor VŠUP v Praze. Z designové tvorby je proslulý svými návrhy pro velkosériovou výrobu, věnuje se také architektuře (navrhoval interiéry velvyslanectví v Římě a Pretorii nebo Českého domu v Malmö, interiéry pro prezidenta Václava Havla na Pražském hradě aj.). Je držitelem mnoha českých i zahraničních ocenění, například ELLE Deco International Design Awards, Design Plus a Form. V roce 2006 dostal Národní cenu za design, v roce 2007 titul Designér roku, v roce 2017 zmíněné prestižní ocenění Red Dot Award a nyní i cenu Good Design. Publikuje a přednáší na domácích a zahraničních vysokých školách a jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách designu řady muzeí a galerií v ČR, Německu, Švýcarsku, Švédsku či USA. Na příští rok chystá Moravská galerie v Brně velkou souhrnnou výstavu jeho tvorby.

Designér podle Pelcla slouží veřejnosti

„Ochrana přírody a životního prostředí je stává klíčovým tématem naší doby. Urbalive je malinkým příspěvkem k aktivnímu řešení a lidé tomu rozumí,“ sdělil Pelcl na dotaz, čím si vysvětluje úspěch výrobku. Pelcl dlouhodobě propaguje design jako sociální fenomén a službu veřejnosti. Nevěnuje se tvorbě luxusních předmětů, ale naopak sériové výrobě a produktům, které si může dovolit téměř každý. „Chci navrhovat věci, které lidé potřebují a nestojí majlant, zároveň jsou nějakým způsobem udržitelné a mají dostatečnou životnost,“ vysvětlil Pelcl. Vermikompostér Urbalive je toho důkazem.

Takhle vypadá antracitová varianta a... žížalí čaj, určený k hnojení

Největší prodejní úspěchy samozřejmě Urbalive sklízí na českém a slovenském trhu, vysoká čísla však hlásí i Německo, Velká Británie, USA nebo severské státy, které jsou tradičně zaměřeny na ochranu životního prostředí. V současnosti je vermikompostér k dostání ve čtyřech barevných variantách – k zelené a antracitové přibyly letos odstíny slonová kost a čokoládová. Produkt se vyváží do 16 zemí světa. „Díky svému jedinečnému designu je Urbalive zajímavý i pro ty, které předtím odrazoval nevábný vzhled obdobných výrobků. Stal se symbolem vítané změny. Díky pozornosti médií je u nás pro mnohé lidi synonymem městského kompostování obecně,“ shrnula Novotná a dodala: „Jsme moc pyšní na to, že jsme části veřejnosti otevřeli otázku trvale udržitelného rozvoje a bezodpadového hospodářství.“

Vše o vermikompostéru

Vermikompostér se používá pro způsob domácího kompostování, který využívá činnost žížal přeměňovat biologické zbytky na organické hnojivo tzv. vermi kompost. Jedná se o vermikompostér, který můžete umístit na balkon, chodbu, do garáže či dílny, do kanceláře, kuchyně nebo do tříd ve školách. Důležité je dodržovat teplotu okolí, která by se měla pohybovat kolem 20˚C, a správnou vlhkost substrátu. Tyto zásady zaručují, že obsah kompostéru nebude zapáchat.

K tomuto způsobu domácího kompostování se hodí hnojůvky žížal nebo speciálně vyšlechtěné kalifornské žížaly, které svým rychlým reprodukčním cyklem dokáží intenzivně přeměňovat bio odpad na vermi kompost. 500g žížal zkonzumuje denně cca 250g odpadu (v případě kalifornských žížal je to až 400-500g/den).

Kalifornské žížaly lze sehnat snadno, třeba na internetu

Objem vermikompostéru je vhodné zvolit dle množství vyprodukovaného odpadu v domácnosti. Lze pořídil maloobjemové kompostéry od cca 32 l až po velkoobjemové vermikompostéry cca 3 000 l na zpracování velkého množství objemu odpadu ze zahrad. Cena v České republice se pohybuje cca od 1 500 Kč do 35 000 Kč.

Kromě kompostu získáte i žížalí čaj

Vermikompostéry se obvykle skládají z dvou až tří perforovaných pater, kterými žížaly prolézají. Zatímco v jednom patře probíhá kompostovací proces a zrání kompostu, do dalších můžete ukládat biomateriál. Otvory v nádobách se odvádí do zásobníku přebytečná vlhkost, takzvaný žížalí čaj. Tekutinu můžete průběžně odčerpávat a naředěnou čistou vodou ji využívat ke hnojení pokojových rostlin i zahrady.

Co lze vermikompostovat:

Zbytky ovoce a zeleniny
Listy, natě, slupky
Kávový sós
Ubrousky, namočená papírová lepenka
Rozdrcené skořápky z vajíček
Kousky dřeva, větví, kůry
Tráva, listí, sláma

Co nelze vermikompostovat:

Mléčné výrobky
Zbytky masa, zbytky jídla, kosti
Tuky, oleje, ryby
Popel z uhlí
Skořápky ořechů, pecky
Slupky od melounu

Vložil: Markéta Vančová