Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Začíná období vhodné pro kácení stromů, samozřejmě až sleze sníh. Není to ale jen tak, na vše kolem odpovídá arborista

10.01.2019
Začíná období vhodné pro kácení stromů, samozřejmě až sleze sníh. Není to ale jen tak, na vše kolem odpovídá arborista

Foto: Město Jihlava

Popisek: Pokácet strom? To není jen tak, musíte mít různá povolení, která závisí na konkrétní situaci. Více v článku

Zima je obdobím vegetačního klidu a zároveň časem pro provedení potřebného kácení a pěstebních probírek stromů a keřů. Kácení letos ovlivnilo loňské sucho a na něj navazující kůrovcová kalamita. Dotkne se mnoha míst nejen v centru Jihlavy a potrvá až do konce března. V místech, kde bude dostatečný prostor, budou následně na jaře nebo na podzim vysazeny stromy nové.

„Stromy se ke kácení vybírají na základě šetření městského úřadu, výstupů z inventarizace zeleně a z podnětů veřejnosti. Kácí se však také stromy, které jsou v kolizi se stavbou nebo rekonstrukcí,“ sdělila Martina Brandová z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.

Město Jihlava, stejně jako každý jiný vlastník stromu, však musí mít podle zákona od orgánu ochrany přírody vyřízené povolení ke kácení dřevin. To se týká stromů, které mají ve výšce 130 centimetrů obvod kmene širší než 80 centimetrů. Samotnou práci s motorovou pilou pro město pak zajistí specializovaní pracovníci Správy městských lesů.

Stromy je nutno kácet v období vegetačního klidu, foto Pixabay

Kde proběhne kácení v Jihlavě?

  • Největší kácení město chystá v lesoparku Heulos, který je silně zasažen kůrovcem, zmizí zde 170 stromů.
  • Příměstské obce – Pávov, Popice, Zborná
  • Seifertova, Zahradní, Fibichova, Žižkova, Hamerníkova, L. Janáčka
  • Královský vršek, Kollárova, Sokolovská, Pávovská, J. z Poděbrad, Na Růžku
  • Březinova, Demlova, Srázná, Polní
  • pěstební probírky – Sokolovská, R. Havelky.

Jak na kácení stromů?

Stromy prochází během roku dvěma obdobími. Na jaře začíná vegetační fáze, kterou na podzim vystřídá vegetační klid. Právě na podzim a v zimě se stromy kácí nejčastěji. Je ovšem nutné si obstarat různá povolení, která závisí na konkrétní situaci. Co tedy dělat, pokud vašemu domu stíní starý smrk, nebo máte podezření, že by buk v blízkém parku mohl být nebezpečný svému okolí? Jaroslav Kolařík ze společnosti Safe Trees radí, abyste si zjistili, jaké máte povinnosti. V případě pochyb se neváhejte obrátit na odborníka.

Kdy stromy kácet?

Vhodné je právě období přibližně od listopadu do konce března. Stromy se nachází v období vegetačního klidu, což znamená, že se proudění mízy zpomalí a listnaté stromy ztratí svou zelenou korunu. „Důležité je také to, že v této době nehnízdí ptáci a většinu času své mladé neodchovávají ani veverky. Pokud skácíme strom, nezahubíme mláďata,“ vysvětluje Jaroslav Kolařík, arborista společnosti Safe Trees. Výjimkou jsou pouze situace, kdy je například strom vážně poškozený a hrozí nebezpečí, že na někoho spadne. V tom případě jde provést jeho skácení i mimo vegetační období.

Na podzim, či časně na jaře... Foto Facebook / Safe Trees

Jakými pravidly se řídit?

„Pro kácení stromů platí určitá pravidla, kterými se musíte řídit – a to dokonce i když strom roste na vašem pozemku. Jakmile je obvod kmene větší než 80 centimetrů, musíte si zajistit povolení městské části. Teprve poté lze sáhnout po pile či sekyře. Bez omezení můžete na svém pozemku kácet pouze ovocné stromy, tedy například planou jabloň či starou hrušeň, ale to pouze v intravilánu obcí,“ shrnuje Kolařík. V některých případech stačí kácení pouze oznámit, většinou je ale třeba si vyřídi povolení orgánu ochrany přírody, který současně nařídí i provedení náhradní výsadby.

Jak si vyřídit žádost?

Žádost o kácení je úřední postup, rozhoduje se o ní ve správním řízení. Každé rozhodnutí musí obsahovat zdůvodnění a lze se proti němu odvolat. Samotná žádost má několik formálních požadavků, které musíte splnit. Kromě jména a bydliště musíte označit parcelu a přidat popisek umístění dřeviny, doložit vlastnické právo, informovat o tom, jaký je obvod kmene ve výšce 130 centimetrů nad zemí, popsat samotný strom a svou žádost ke skácení řádně zdůvodnit. Nezapomeňte také označit, na koho se obracíte a celou žádost podepsat. 

V takových výškách je lépe povolat odborníka, foto Pixabay

Co když se jedná o památný strom?

Všechny stromy jsou ze zákona chráněny před poškozováním a ničením, a to pod hrozbou vysoké pokuty. Speciální status mají památné stromy nebo stromy osídlené chráněnými organismy. Ochrana se může týkat také vybraných vzácných druhů, například tisu červeného, rostoucího v přirozených porostech. Stejně tak může být chráněná velmi stará lípa či dub. „Stromy toho typu se obvykle nekácí. Jejich hodnota je natolik vysoká, že je vhodné podniknout jakékoli kroky k jejich záchraně včetně náročných stabilizačních zásahů. Pokud je i tak strom ve stavu, který lze řešit pouze kácením, je nutné nejprve zrušit ochranný režim, případně vyřídit výjimku ze zákazu. Tu může dát jen pověřený obecní úřad, nebo správa národního parku či chráněné krajinné oblasti. Čeká vás správní řízení, ve kterém uspějete jen tehdy, když prokážete, že je veřejný zájem na skácení větší než zájem ochrany přírody a krajiny,“ uvádí Kolařík.

Kdy se neobejdete bez odborníka?

V prvé řadě se nebojte zeptat už ve chvíli, kdy váháte, zda strom pokácet. Schopný arborista vám poradí, kdy už je nutné strom odstranit a kdy se ještě dá pomocí různých opatření zachránit. „Pokud hodláte kácet, nebojte se obrátit na odborníky i s dotazy na úřední postup. Někdy můžete kácet pouze na základě vlastního zvážení, jindy vám stačí kácení oznámit, ale většinou musíte dostat povolení. U výše zmíněných chráněných stromů dokonce potřebujete výjimku,“ říká Kolařík. Vyplatí se tedy podání žádosti konzultovat a s odborníky si projít všechny její náležitosti. Bez rizika ovšem není ani samotné kácení. Laik často nedomyslí, jaké komplikace jsou s ním spojeny. Je proto lepší a bezpečnější najmout si na kácení odbornou firmu.

Co dělat, když chcete skácet strom, který vám nepatří?

Všimli jste si během procházek, že je lípa vysazená na náměstí čím dál víc nakloněná a patrně ji napadla nějaká houba? Máte strach, že strom ohrožuje okolí? „Jednat můžete i v případě, že nejste vlastníkem stromu. Oficiální cestou upozorněte příslušný úřad, tedy samosprávu města či obce. Žádost o skácení totiž může podat jen nájemce nebo vlastník pozemku, kde strom roste. V tomto případě tedy obec,“ zdůvodňuje Kolařík. Poté, co obdrží upozornění, má obec povinnost jednat a stav stromu prověřit. Za dobrý a bezpečný stav mimolesní zeleně totiž zodpovídají právě příslušné odbory měst a obcí.

Nezapomeňte na výsadby

Kácení stromů je většinou třeba kompenzovat provedením nových výsadeb. V případě povolení je předpis náhradních výsadeb obsahem vydaného povolení a optimální je vybrat pro výsadby místo v blízkosti odstraňovaného stromu. Výsadby jsou vždy předepisované po konzultaci s vlastníkem pozemku. Zásadní roli má i následná kvalitní péče o vysazené stromy. Ty totiž nestačí pouze zalévat, aby přežily, ale zásadní roli pro jejich budoucnost má i odpovídající výchovný řez. Ten rozhoduje o tom, zda bude mít vysazený strom v dospělosti stabilní strukturu koruny nebo jestli se předčasně rozpadne. Opět je tedy vhodné konzultovat prováděné výsadby s odbornými arboristy.

Vložil: Markéta Vančová