Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Patálie se zebrami, kdy nám pan ředitel vysvětlil... A mikulášská honička v jihlavské Zoo; zebří adolescent řádil jako tajfun

14.12.2018
Patálie se zebrami, kdy nám pan ředitel vysvětlil... A mikulášská honička v jihlavské Zoo; zebří adolescent řádil jako tajfun

Foto: Facebook

Popisek: Mladého hřebce zebry Burchellovy Abbasiho si nespletete – oproti ostatním zebrám má tmavší zbarvení, které mu může a nemusí zůstat.

EXKLUZIVNĚ Po jihlavské zoologické zahradě pobíhal ve středu 5. prosince vyplašený samec zebry Burchellovy. Do Jihlavy přijel v úterý večer z německého Duisburgu, aby doplnil současné stádo. Třináctiměsíční samec ale změnu prostředí nezvládl, dostal se z ohrady ve vrchní části zahrady a doběhl až do zázemí pro zaměstnance... Nejen na tento incident jsme se zeptali ředitele Jana Vašáka.

Na dvoře v zázemí zahrady ho odchytili ošetřovatelé v čele s veterinářem. Improvizovanou zábranu udělali pomocí kontejnerů na tříděný odpad, kde se veterináři podařilo samce zasáhnout uspávací injekcí. Před nástupem účinku anestetika ale zvládl proskočit oknem vrátnice, kde stál další z ošetřovatelů. V panice hřebec zničil umyvadlo, toaletu a několik dalších věcí. Veterináři se ho naštěstí podařilo vzápětí uspat.

Ze svých zranění se pomalu zotavuje, a i když jsou na něm různé šrámy stále patrné, neměl by si do budoucna odnést žádné vážné následky. Foto Zoo Jihlava

A šup s Abbasim na samotku

Tento mikulášský incident odnesl zebřák jen s několika řeznými ranami. Ne snad za trest, ale kvůli zotavení byl zatím umístěn ´na samotku´ do stáje. Je to už druhý exces, který se mladému samci zebry podařil. První pokus přepravit ho z Německa do České republiky totiž před pár dny skončil už v duisburgské Zoo, kde rozkopal přepravní box tak, že se musel ředitel Jan Vašák vrátit do Jihlavy s nepořízenou. Tedy s rozkopanou bednou, kterou několik hodin opravoval místní truhlář. „Báli jsme se, aby neměl pořezanou nějakou šlachu. Ale dobře to dopadlo, má jen dvě skoby na kýtě. Z toho se rychle dostane,“ řekl ředitel Zoo s tím, že se bál, že hřebec kolegu ve vrátnici zabije. „Za nejdůležitější považuji to, že se žádnému ze zaměstnanců nic nestalo a i hřebec vypadá, že se z události zotaví bez následků," shrnul ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.

Ve středu byl Abbasi poprvé spojen se zbytkem stáda, kde by měl zaujmout pozici chovného hřebce. Foto Facebook

Budou mláďata?

Zebřího samce si Zoo pořídila proto, aby mohli odchovat malá zebřátka a Jihlava má stádečko čtyř zeber. Jenže, jak nám vysvětlil pan ředitel, původní domluva s Zoo v Diusburgu zněla na dospělého čtyřletého samce. Pak ale došlo ke změně a do Jihlavy přijel tento třinácti měsíční divoký adolescent, kterému v německé Zoo prý říkali ´Mršák´. „Jednal jsem tam s paní, která pochází z Česka, byť v Německu žije už třicet let, takže její čeština už je dost zrezivělá," smál se pan ředitel, když popisoval jméno ´Mršák´, které zebřákovi jeho ošetřovatelka dala... Zebřák má ale také slušné jméno, říkají mu Abbasi.

Spojení stáda, to je úplná věda

Jan Vašák také vysvětlil, proč musel Abbasi na samotku. Problémem je totiž spojení stáda. Pokud mezi zebry samice přijde dospělý samec, bývá obyčejně vše v pořádku a zebry ho přijmou za hlavu stáda. I když - nebezpečí pak hrozí těhotným samicím a hříbátkům, které samec obyčejně zabije. (To se děje ve stádech jakýchkoli zvířat běžně, třeba i u lvů. Samec totiž preferuje jen svoji genetickou informaci a jiné se okamžitě zbaví...) „Kdyby naopak dorazilo hříbě, hrozí nebezpečí, že zebry ho, až vyroste, nebudou brát vážně, abych tak řekl, a nedojde k ohřebení," vysvětlil Jan Vašák s tím, že Abbasi je věkově někde uprostřed a tak pokus o spojení stáda, který právě probíhá (poprvé se o to ošetřovatelé pokusili ve středu), je prostě sázka do loterie. „Vypustíme ho a zkusíme to, ale nesmí mrznout, na namrzlé zemi mají zebry potíže s tím, že jim kloužou kopýtka," dodal na vysvětlenou pan ředitel. Nic není tak jednoduché, jak vidno, ani spojení zebřího stáda. Přejeme tedy jihlavské Zoo a jejímu sympatickému řediteli, který zvířata zjevně miluje, aby jejich ´zebří patálie´ skončila co nejdříve a s úspěchem.

Vložil: Markéta Vančová