Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vysočina se nám nějak poněmčuje? Místo dobráckého českého čerta pozvali jeho děsivého bratrance z Rakouska

28.11.2018
Vysočina se nám nějak poněmčuje? Místo dobráckého českého čerta pozvali jeho děsivého bratrance z Rakouska

Foto: Facebook / Krampus-Čerti.cz

Popisek: Průvod Krampusů ve Žďáru nad Sázavou

Ten se jmenuje Krampus. To je původem alpské strašidlo, které se zjevuje o Adventu. Tato starověká tradice vznikla v rakouských Alpách odkud se postupně rozšířila do celého Rakouska a postupně i do okolních států – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska; no a nyní, jak vidno, přibyla i Vysočina, která pořádala průvod Krampusů, umně vyřezávaných masek, jež mají vzbuzovat strach, již ve Žďáru nad Sázavou 24. listopadu. Osmého prosince se na totéž chystá i krajská metropole Jihlava.

Průvod krampus čertů se bude konat v jihlavském Amfiteátru u Zoo 8. 12. od 17:30 a kromě vrcholu akce -  Krampus show s průvodem dvou skupin čertů (18:00 – 18:45) – uvidíte ještě ohňovou a světelnou show. Pořadatelé slibují skoro čtyři desítky Krampus masek. Pokud to čas a čerti dovolí, po průvodu bude možnost focení. Děti do 15 let zaplatí vstupné 149 Kč, dospělí 199 Kč, rodinné vstupné (dva dospělí + 2-3děti) pak 599 Kč. Lístky zakoupíte přes ticketportal ZDE.

Kdo se skrývá pod až osmikilovou maskou, zjišťoval Deník

Krampus čerti, kamkoliv přijedou, slibují nezapomenutelnou a jedinečnou podívanou. Jsou děsiví i přitažliví zároveň a lidé, ačkoliv pociťují strach z neznámého a strašidelného, si nenechají tento zážitek ujít, poznamenal Žďárský deník. Krampus čerti se předvedli ve Žďáru nad Sázavou a stejná skupina se chystá i do Jihlavy, potvrdili nám ze skupinky Krampus čerti cz.

Masky Krampusů jsou opravdu hrůzostrašné, foto Facebook / Krampus-Čerti.cz

Jací ale jsou lidé skrývající se pod maskami a co je vedlo k tomu, aby se převlékli za satanské hrůzu nahánějící bytosti? „Původně jsem chtěl pořádného čerta ukázat doma svým dětem. Když tu masku uviděla moje manželka, tak prohlásila, že je první a taky poslední. Ale pak se to nějak rozrostlo, pořídil jsem druhou masku, pak třetí a nyní máme ve skupině pětatřicet čertů a dvě ježibaby. Většinou jsou to mí kamarádi, kdo se za ně převlékají,“ vysvětlil pro Deník Rudolf Koudela. Nejen čerti samotní se procházejí v „krampusáckých průvodech“. Zdatně jim sekundují také čarodějnice. Většina těch, kteří se převlékají za děsivé bytosti, mají svou masku. „Já ale naopak střídám spíš to, co zbude,“ zasmála se Michaela Jodlová z druhé krampus skupiny Čerti cz.

Dva roky jsme jezdili do Rakouska na průvody…

„Chodíme tak už asi patnáct let a začalo to tím, že jsme sháněli čerta pro děti. Doslechli jsme se o krampus čertech a začali jsme o nich zjišťovat něco více. Dva roky jsme jezdili do Rakouska na průvody, a poté jsme koupili první tři masky,“ dodala Jodlová. Převléct se za krampus čerta či za jeho kolegyni ježibabu a následně se procházet a bavit lidi není vůbec nic lehkého. Doslova „V maskách je dost horko a špatně se v nich dýchá, většina má otvory pouze pro oči. Navíc jsou dřevěné a těžké,“ prozradila Michaela Jodlová.

Osm kilo má jen hlava, i kožich něco váží

„Některá maska váží třeba jen kilo, jiné tři čtyři kilogramy. Ale měl jsem v ruce i masku, která vážila přes osm kilogramů. A to je jen hlava. Kožich také něco váží, má okolo patnácti kilo, některý i víc. A když prší a on nasákne vodou, tak to je pak teprv tíha,“ doplnil její manžel a zároveň šéf skupiny Čerti cz Jiří Jodl.

Obléknout krampusí kostým není nic lehkého... Foto Facebook / Krampus-Čerti.cz

První masku neprodám nikdy

Ačkoliv je každá z masek originální a jedinečná a má své charakteristické rysy, jméno prý žádná nemá. „Říkáme jim spíš pracovně třeba modrák nebo šedivák. To proto, abychom je rozeznali, aby každý ze skupiny hned věděl, o které mluvíme. Většinu masek máme ve skupině jen po určitý čas. Pak je prodáme nebo vyměníme. Když se s krampus průvodem vracíme na ta samá místa, chceme lidem ukázat zase něco nového. Ale musím přiznat, že moje první maska je pro mě srdeční záležitost. Tu neprodám nikdy,“ přiznal Jodl, jehož skupina nejenže se účastní krampus průvodů, ale jednotliví členové také chodívají s Mikulášem a andělem rozdávat dárky v předvečer světcova svátku.

Historie čertů Krampus

Krampus je alpské strašidlo které se objevuje především okolo Adventu. Je to starověká tradice, která vznikla v rakouských Alpách odkud se postupně rozšířila do celého Rakouska a postupně i do okolních státu – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska. Jméno Krampus vzniklo z rakouského KRAMPAS – něco neživého.

Podle legendy v adventním čase k lidským obydlím scházeli z hor a lesů strašliví pekelníci, aby ztrestali hříšné smrtelníky. Takové návštěvy si oblíbili i lidé, kteří se pod maskou cítili krytí a nebáli se tak veřejně ukázat svoji nespokojenost s čímkoliv. Pod maskami tak začali běhat skupinky výtržníků, u nichž nikdo pořádně nevěděl, odkud se vyloupnou a co provedou. V období inkvizice byla tato tradice zakázána pod hrozbou trestu smrti.

V mnoha alpských vesničkách a městech jsou do dnes pořádány takzvané Krampuslafy průvody krampusů a jejich skupin , které mezi sebou soutěží o nejlépe vyřezanou masku, udělaný kostým i celkový projev celé skupiny. Každá skupina je něčím zajímavá, jsou doprovázeny projížďkami na pekelných vozech, lesními lidmi, různými strašidly, rachotem kravských zvonů, řetězů, hlasité hudby, kouře a dýmu.

Každá maska je vlastně takové malé umělecké dílo. Jsou ručně vyřezávané z lipového nebo borového dřeva a ručně malované. Na každé masce jsou přidělané pravé rohy které jsou používány především z muflonů, beranů, kamzíků a koz. Kožichy jsou šity z pravé kůže horských koz nebo ovcí, jsou dělané jako kombinézy, dvoudílné obleky a v posledních letech je hodně oblíbená lisovaná – tvarovaná kůže. Každý Krampus by měl mít kolem pasu připevněný kravský zvon, který by měl vyset skoro až ke kolenům, měl by mít kravský ocas, vrbové proutí na šlehání, někdy i řetěz. Na zádech by měl mít nůši do které dával podle pověsti zlobivé děti. Svátek Krampusů je 5. prosince, ale po horských vesničkách a městech chodí většinou od listopadu až do ledna.

Vložil: Markéta Vančová