Plody pro žravé kasuáry, listí pro guerézy. Nové stromy v přestárlém sadu jihlavské Zoo poslouží i jako krmení pro zvířata
22.11.2018
Foto: Zoo Jihlava
Popisek: Nové stromy se budou sázet přímo v sadu a v blízkosti plochy pro letové ukázky dravců
Nákupní centrum Citypark Jihlava završí tento pátek jubilejní rok symbolicky výsadbou stromů v jihlavské Zoo. Ze zeleně budou mít užitek nejen návštěvníci, ale i samotná zvířata. Zeptali jsme se pana ředitele, jaká zvířata to jsou.
„Naše nákupní centrum každý rok podporuje charitativní nebo dobročinnou aktivitu. Letos jsme hodně přemýšleli, jakou cestou se vydáme, protože první kulatiny se prostě musí pořádně oslavit. Napadlo nás, že bychom chtěli udělat něco pro širokou veřejnost, co zůstane pro další generace. Volba pak nakonec padla na výsadbu veřejné zeleně, která perfektně splňuje požadavek na trvalost a taky na prospěch co nejširšímu okruhu lidí,“ popisuje vznik nápadu Jana Vránová, marketingová manažerka.

Ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák, foto Facebook Zoo Jihlava
Tři švestky domácí, dva stromy třešně ptačí, dva jeřáby ptačí…
Díky spolupráci s odborem životního prostředí na jihlavském magistrátu padl tip vysadit dřeviny v jihlavské Zoo. „Sázet se bude přímo v sadu a v blízkosti plochy pro letové ukázky dravců. Plody ze sadu jsou využívány pro krmení zvířat. Konkrétně se budou sázet tři švestky domácí, 2 stromy třešně ptačí, 2 jeřáby ptačí. Z keřů bude zastoupen hloh Lavalův Carrierei, temnoplodec černoplodý a dřín obecný,“ říká Jan Vašák, ředitel jihlavské Zoo, který během výsadby osobně také zasadí „svůj“ strom. „Který to bude? Nevím, co mi dají,“ vysvětlil se smíchem pro Krajské listy.cz.
Žraví kasuáři – jsou to průtokáči, smál se ředitel
Pan ředitel Vašák také vysvětlil, jak to s těmi stromy a sadem přesně je. Sad totiž v Zoo mají a ovoce z něj využívají, ale je již přestárlý a zplanělý (takže sázení nových stromů vlastně jen nahradí ty staré), ovoce se musí rychle spotřebovat. „Většinu produkce sežerou kasuáři. To jsou takoví průtokáči, kteří i v přírodě, v Austrálii a na Nové Guineji žerou spadané ovoce. A protože mají krátké střevo, fungují jako důležitý činitel obnovy pralesa, sežerou ty třešně ptačí například i s peckami a pak je i s důležitým hnojivem vyloučí, tudíž rozšiřují porosty,“ smál se ředitel, když popisoval krmení dvou kasuárů, které jihlavská Zoo má. Prý toho hodně sežerou, kýbl ovoce či zeleniny denně.

Kasuár přílbový, foto Zoo Jihlava
Pan ředitel by rád více listožravých primátů
Jako jsou třeba guerézy, kterých má aktuálně jeho Zoo čtyři. Ty žerou to listí ze stromů – ne snad, že by je tam Zoo vypustila, ale když se stromy stříhají, listy a větve pak dostanou guerézy do svého výběhu. Zdá se, že tito listožraví primáti jsou oblíbená zvířata pana ředitele, rád by jich měl více, třeba také vřešťany. „Napřed musíte mít čím krmit,“ vysvětlil, proč svůj ´vřešťaní´ sen vidí spíše ve střednědobém a dlouhodobém výhledu.

Gueréza běloramenná, foto Zoo Jihlava
Strom byl odjakživa symbol
Vedle ředitele Zoo se rýče chopí také zástupci statutárního města Jihlava a jihlavského magistrátu, který celý projekt organizačně zajistil. Strom přijde zasadit Ing. Vít Zeman, náměstek primátorky města Jihlavy: „Strom byl odjakživa symbolem. A ačkoliv se význam tohoto symbolu měnil dle kultury uctívání, přesto znamenal vždy určitý přesah našeho každodenního, dnes by se dalo hovořit, konzumního života. Chtěl bych právě při této příležitosti doufat, že komerční centrum Citypark si tímto projektem sahá do hloubky vlastního poznání. Že celý akt nebude jen reklamou, ale startem k novému přístupu k edukaci naší společnosti k věcem, které nás přesahují.“
Výsadba sadu začne v areálu jihlavské zoologické zahrady v pátek mezi 9 – 10h dopoledne.
Vložil: Markéta Vančová