Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milý prezidente Zemane, už hoďte ručník do ringu. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.08.2018
Milý prezidente Zemane, už hoďte ručník do ringu. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Miloš Zeman

Ve vší úctě k Vám i k Vašemu úřadu bych měl, pane Zemane, takovou poznámku. Co takhle vzdát se prezidentského úřadu? S důstojností odejít do důchodu do svého útočiště na Vysočině, rozvalit se v křesle, otevřít knížku a prostě si jen tak číst. Už jenom ta představa Vás musí jistě těšit.

Kopali do Vás, stejně jste dvakrát vyhrál. Posadil jste se na pomyslný trůn české státnosti a zkrátka jim vytřel zrak. Dobrý. Zvládl jste to. Ale teď si zasloužíte, z lidského hlediska, odpočinek. Nikoliv nepřetržitý zápřah ve funkci hlavy státu. Vždyť ten tlak, který na Vás okolí vytváří, už začíná být skutečně směšný (viz třeba hlášení Ministerstva životního prostředí, že bude šetřit Vaše pálení trenek jako přestupek, to už je opravdu trapnost). A když sleduji Vaše vystoupení, Vaše cesty do zahraničí, Vaše jednání, je mi Vás tak nějak líto. Říkám si – proč ho nenechají v křesle, aby rozjímal, četl, sepisoval paměti, smál se těm zatroleným pokračovatelům, kteří se dál budou nedůstojně rvát o kus moci a vlivu.

S rozpaky hledět na prezidenta, který se zuby nehty drží funkce, ač na to už zdravotně prostě nemá, je pro republiku tak nějak o ničem. A začíná to být trochu nedůstojné. No, trochu více nedůstojné. Ten neustálý tlak z řad kavárny z Vás skutečně udělal jízlivého dědka (promiňte ten výraz), mstivého, ješitného. A zdá se mi, jako by Vás ten protitlak ve funkci snad až zakonzervoval. Jste prezidentem navzdory, protože z toho červenotrenýrkáře berou mory. Ale vládnout natruc? Vždyť už z toho jste očividně utahaný. Zkrátka vyrazte ke své knihovně na Vysočině. Máte v ní desítky nepřečtených knih, které Vám funkce prezidenta nedovolí přečíst.

Měl bych i kandidáta, který by Vás důstojně a energicky zastal. A jistě by z něj kavárníci pěnili stejně jako z Vás. No, kandidáta, spíš kandidátku. Začíná se pomalu mluvit o Klausovi mladším. Jistě, mluví často k věci, sám má tah a už snad i oznámil, že do kandidatury půjde. Ale ve vší skromnosti, to by Vám ale byla katastrofa. Mám pocit, že Klaus mladší je v lecčems nedospělý, příliš vášnivý ve vyjádřeních, příliš impulzivní. Na postu prezidenta bych z něho měl nepěkný pocit.

A kdo je kandidátkou, která by dokázala převzít otěže? Klára Samková. To Vám je, pane Zemane, žena, která by skutečně důstojně zastala funkci prezidentky. Moudrá, rozvážná, vtipná, sečtělá, dostatečně kritická a ve svých soudech jako kat. Sekne přesně. A vězte, že kavárníci by se z ní zbláznili. A to daleko víc, než z Vás. Vy jste pro ně jako červený hadr pro býka. Vlastně si spolu hrajete. Klára Samková by pro ně byla řezníkem. Konečnou. Přišla by tvrdá hra. Její světonázor je nosný, nejedná, jako Klaus mladší, pudově a příliš emocionálně. Přitom ale není Klára Samková nikterak konfliktní osobou. Odpor kavárny by pro ní nebyl hnacím motorem, jak to jde pomalu vidět u Vás. Oponenty by prostě argumentačně rozsekala na kusy. Funkci hlavy státu by, dle mého, zvládala ke cti celé republiky. Vždyť vzpomeňte její epesní diplomacie, kdy zaklínala tureckého velvyslance. Dokáže na absurditu reagovat skutečně adekvátně, tedy s absurditou. Až mě napadá, že jedině jí bych byl ochoten dělat v kampani dobrovolníka.

Víte, když tak v médiích zahlédnu fotku ze zasedání NATO, kde Vy potřebujete židličku, na které pak při hromadném focení pospáváte, je mi líto, že tam místo Vás není někdo, kdo by mohl skutečně jednat. Energicky, rázně, tak, aby byl skutečně slyšet. Protože to by měl prezident být a dělat. A aniž bych to říkal s jakýmkoliv podtextem, tak musím konstatovat, že už jste prostě překročil hranici svých sil. V jednání s naší republikou tak zahraniční politici často jednají s Vámi, a tedy s ohledem na Váš věk a zdravotní stav. Ale republika není, abych to tak řekl, Váš teletník ani ozdravovna. A moudrý vládce musí poznat, kdy má říct – ne, děkuji, já už půjdu. Dokázal jste kavárně napodruhé nakopat zadek. Dál už se dostat nemůžete. Tak dejte prostor někomu, kdo Vaši politiku kreativně rozšíří. Oznamte svou abdikaci a vyhlaste prezidentské volby třeba na květen příštího roku, společně s těmi do Evropského parlamentu.

Ano, za tento text budu bit jako žito. Budu označovaný za kavárníka, nedomyslivé hovado, které blábolí nesmysly. Jelikož prezident Zeman se stal pro jednu část rozdělené společnosti polobohem. Pak nevidí, že jejich prezident už je prostě utahaný jak kočka. I já to hodil Zemanovi, protože hodit to Drahošovi, to by mi radši ruka upadla. Tímto textem jen konstatuji, že je Zeman utahaný a že jej funkce utahala do stavu vládnutí natruc.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace