Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šmejdi vymýšlí stále nové a nové finty, jak seniory okrást. Policisté z Vysočiny přicházejí proto s novou akcí

08.01.2018
Šmejdi vymýšlí stále nové a nové finty, jak seniory okrást. Policisté z Vysočiny přicházejí proto s novou akcí

Autor: Policie ČR

Popisek: Samolepka má varovat seniory před nebezpečím

Domov je sice synonymum pro bezpečné útočiště a pohodu, ale neplatí to vždy. Policisté stále řeší případy, kdy různí podvodníci a zloději využívají důvěřivosti či neopatrnosti lidí důchodového věku. Různí podvodníci vymýšlejí stále nové způsoby, jak seniory okrást. Zvlášť starší lidé by si proto měli dávat dobrý pozor, komu otevírají své byty, protože mnoho podvodníků okrádá své oběti přímo tam.

Policisté Krajského ředitelství kraje Vysočina nyní realizují záslužný preventivní projekt zaměřený právě na osoby seniorského věku, které jsou obzvlášť zranitelné. Pro pachatele jsou cílem, který dokážou nejsnadněji obelstít a obelhat, protože jsou daleko více důvěřiví a obtížněji rozeznávají podvodné jednání. Také obrana je v jejich případě daleko těžší.

Neotvírej každému!

Nejlepší je vždy prevence. Neustále připomínat, že pokud je senior doma, není jeho povinností otevírat dveře každému, kdo na něj zazvoní. Ba naopak. Na pomoc seniorům byly vyrobeny informační materiály v podobě barevných samolepek s textem „Neotvírej každému!“. Jejich pořízení financovalo Ministerstva vnitra České republiky, které poskytlo patnáct tisíc korun. „Úkolem samolepky je varovat seniory před nebezpečím, které je může překvapit v podobě neznámé osoby, která by jim mohla ublížit nebo je oklamat. Chceme touto formou na seniory apelovat, aby byli obezřetnější ve vztahu k cizím osobám. Neotevírali dveře domu nebo bytu, aniž by se předem přesvědčili, kdo za nimi je. Chceme i zdůraznit, aby se v případě potřeby nebáli zavolat na linku tísňového volání 158," upřesnila mluvčí policie Stanislava Miláčková. Samolepky a další informační materiály budou seniorům předávány při preventivních besedách na téma zásad bezpečného chování. Rozdávat je budou i samotní strážci zákona během výkonu své služby.

Každý není tím, za koho se vydává

Policisté mají i další cenné rady, které vyplývají z jejich praxe. Upozorňují, že je dobré zamykat vchodové dveře bytu a to i v případě, že si člověk jde jen nakoupit. Velice často se vychytralci také snaží vloudit do bytu pod záminkou různých návštěv. Vydávají se například za pracovníky elektráren, vodáren, plynáren a podobně. Jenže takové návštěvy jsou většinou nahlášené předem a jejich termín je vyvěšen ve společných prostorách domu. Než otevřít dveře svého bytu neznámému člověku, měl by být vyzván, ať se hodnověrným způsobem prokáže. Jenže i takový průkaz se může jevit důvěryhodný, proto je dobré se nebát a kontrolu u dané společnosti si ověřit, nebo se poradit s příbuzným po telefonu. 

Přeplatek, či výhra? Většinou jen finta

Podvodníci také rádi tvrdí, že nesou nějaké peníze, buď přeplatek či nějakou výhru. Nebo velice často potřebují rozměnit, případně vrátit nějaký obnos. Může to být jen další finta. Bylo by velmi neopatrné takového člověka vpustit do bytu. Pokud je to možné, dveře by se neměly otevírat dokořán a měly by být zajištěny bezpečnostním řetízkem. Pozor je si třeba dávat i na různé podomní prodejce, kteří nabízejí zdánlivě levné zboží. Důvěra se v takových případech rozhodně nevyplácí. Policisté uvádí také starou dobrou radu, aby na zvonku byla vždy uvedená jména v množném čísle. Šmejdi všeho druhu se rádi soustředí na ty, kteří mají na domovním zvonku napsané jen jedno jméno a domyslí si, že v bytě žije člověk sám. Příhodná oběť. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .   

 

 

Vložil: Jana Maisnerová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace