V naší republice žije 15 losů evropských, teď se jeden zatoulal a nikdo neví kam. Ochránci vyhlásili pátrání
21.10.2017
Foto: wiki
Popisek: Los evropský
Div přírody si v těchto dnech mohou užít lidé ve střední Moravě. Právě tam se zatoulal tříletý samec losa evropského. Největšího zástupce jelenovitých v Evropě. Ochránci zvířat žádají veřejnost, aby jim výskyt losa nahlásili. Pracují totiž na projektu mapování pohybu této zvěře. Proč?
Za posledních 14 dní Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky chodila hlášení, že byl los pozorován ve východních Čechách. Naposledy byl pak spatřen u Olšan na Prostějovsku. Je tedy zjevné, že zvíře zamířilo jihovýchodním směrem.
Ušel 10 kilometrů za dva dny
„Za necelé dva týdny tedy urazil vzdálenost přes 150 kilometrů, vesměs velmi hustě osídlenou krajinou. Jeho další osud ale zatím neznáme. Pokud dálnici, která v tomto úseku není oplocená, překonal, mohl by se nyní pohybovat někde v oblasti Přerovska a Zlínska,“ uvedl pro iDnes Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.
Může být na Vysočině
Pokud by ovšem dálnici nepřekročil, je možné, že zamířil na Vysočinu do hustších lesů. Přičemž právě dálnice jsou pro losy, a všeobecně pro vysokou zvěř, velkou překážkou. Podle Václava Hlaváče je důležité monitorovat jeho pohyb, aby se mohla vytvořit lepší strategie pro ochranu tohoto druhu zvířat.
Losy je potřeba chránit
Losí populace v naší republice je závislá na migraci losů z Polska a sledováním jejich pohybu je možné koordinovaně budovat ochranné migrační koridory nebo ekodukty, které slouží k přirozenějšímu pohybu krajinou, kterou jsme protkali dálnicemi a silnicemi.
Srážky s auty
Ohrožením jsou pro losy pytláci a zmenšující se příroda, která ustupuje houstnoucí dopravní síti nebo lidským sídlům. Letošní rok pak byl pro losí populaci v České republice černý i tím, že byli tři sraženi a usmrceni auty. „V prvním případě se jednalo o mladou samici losa, která byla sražena na pravé straně Lipna v polovině března. Druhá losice byla sražena v polovině června u obce Studánky za Vyšším Brodem. Třetí letošní nehoda, při které uhynul los, se stala o měsíc později na levé straně Lipenské přehrady. To se jednalo také o samici," potvrzuje tragické události Jan Mokrý z Odboru ochrany přírody Správy Národního parku Šumava.
Zásadní pak je, že u dvou nehod byly usmrceny kojící samice. Je tedy velmi pravděpodobné, že kvůli tomu zemře i losí mládě a populace losů se tak ocitá na hraně přežití.
Příkladem nám je Polsko
Zoolog Lukáš Plánka dává za příklad polský program pro záchranu losů evropských, který nastartoval již před mnoha desetiletími. „Například v Polsku žilo po II. světové válce 18 jedinců v oblasti Augustovského pralesa, v polovině 80. let už žilo ve východním a severním Polsku několik stovek losů. V současnosti žije v Polsku zhruba 2 800 losů. Na příkladu Polska je vidět, že při důsledné ochraně je možné tento ohrožený druh zachránit i z velmi malé počáteční populace," uvedl zoolog Lukáš Plánka
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb