Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V naší republice žije 15 losů evropských, teď se jeden zatoulal a nikdo neví kam. Ochránci vyhlásili pátrání

21.10.2017
V naší republice žije 15 losů evropských, teď se jeden zatoulal a nikdo neví kam. Ochránci vyhlásili pátrání

Autor: wiki

Popisek: Los evropský

Div přírody si v těchto dnech mohou užít lidé ve střední Moravě. Právě tam se zatoulal tříletý samec losa evropského. Největšího zástupce jelenovitých v Evropě. Ochránci zvířat žádají veřejnost, aby jim výskyt losa nahlásili. Pracují totiž na projektu mapování pohybu této zvěře. Proč?

Za posledních 14 dní Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky chodila hlášení, že byl los pozorován ve východních Čechách. Naposledy byl pak spatřen u Olšan na Prostějovsku. Je tedy zjevné, že zvíře zamířilo jihovýchodním směrem. 

Ušel 10 kilometrů za dva dny

„Za necelé dva týdny tedy urazil vzdálenost přes 150 kilometrů, vesměs velmi hustě osídlenou krajinou. Jeho další osud ale zatím neznáme. Pokud dálnici, která v tomto úseku není oplocená, překonal, mohl by se nyní pohybovat někde v oblasti Přerovska a Zlínska,“ uvedl pro iDnes Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Může být na Vysočině

Pokud by ovšem dálnici nepřekročil, je možné, že zamířil na Vysočinu do hustších lesů. Přičemž právě dálnice jsou pro losy, a všeobecně pro vysokou zvěř, velkou překážkou. Podle Václava Hlaváče je důležité monitorovat jeho pohyb, aby se mohla vytvořit lepší strategie pro ochranu tohoto druhu zvířat.

Losy je potřeba chránit

Losí populace v naší republice je závislá na migraci losů z Polska a sledováním jejich pohybu je možné koordinovaně budovat ochranné migrační koridory nebo ekodukty, které slouží k přirozenějšímu pohybu krajinou, kterou jsme protkali dálnicemi a silnicemi.

Srážky s auty

Ohrožením jsou pro losy pytláci a zmenšující se příroda, která ustupuje houstnoucí dopravní síti nebo lidským sídlům. Letošní rok pak byl pro losí populaci v České republice černý i tím, že byli tři sraženi a usmrceni auty. „V prvním případě se jednalo o mladou samici losa, která byla sražena na pravé straně Lipna v polovině března. Druhá losice byla sražena v polovině června u obce Studánky za Vyšším Brodem. Třetí letošní nehoda, při které uhynul los, se stala o měsíc později na levé straně Lipenské přehrady. To se jednalo také o samici," potvrzuje tragické události Jan Mokrý z Odboru ochrany přírody Správy Národního parku Šumava.

Zásadní pak je, že u dvou nehod byly usmrceny kojící samice. Je tedy velmi pravděpodobné, že kvůli tomu zemře i losí mládě a populace losů se tak ocitá na hraně přežití.

Příkladem nám je Polsko

Zoolog Lukáš Plánka dává za příklad polský program pro záchranu losů evropských, který nastartoval již před mnoha desetiletími. „Například v Polsku žilo po II. světové válce 18 jedinců v oblasti Augustovského pralesa, v polovině 80. let už žilo ve východním a severním Polsku několik stovek losů. V současnosti žije v Polsku zhruba 2 800 losů. Na příkladu Polska je vidět, že při důsledné ochraně je možné tento ohrožený druh zachránit i z velmi malé počáteční populace," uvedl zoolog Lukáš Plánka

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace