Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Budou mít občané Nového Města levnější svoz popelnic? Až budou lépe třídit, ano. Až o desítky korun

12.09.2017
Budou mít občané Nového Města levnější svoz popelnic? Až budou lépe třídit, ano. Až o desítky korun

Autor: Nové Město na Moravě

Popisek: Třídění v Novém Městě, ilustrační foto

Pokud se lidem v Novém Městě na Moravě podaří snížit množství zbytkového komunálního odpadu, tj. odpadu, který zbyde po vytřídění jednotlivých složek (papír, sklo, plasty, kovy, textil, objemný odpad, bioodpad apod.), město jim bude účtovat nižší poplatek, tj. vyvážet popelnice levněji.

Podle Marcely Popelkové z odboru správy majetku by se mohly poplatky snížit o desítky korun. Město tak chce motivovat obyvatele, aby s odpadem lépe nakládali a třídili odpady podle zavedeného systému a nevyhazovali bezmyšlenkovitě vše do jedné nádoby.

Velké množství odpadu, který produkujeme, je celosvětový problém a negativně ovlivňuje zejména životní prostředí. Snaha o snížení objemu komunálního odpadu má ale také ryze praktické důvody. Jde samozřejmě také o peníze. Odpady v Novém Městě sváží společnost TS služby. Ta má dočasné překladiště na zbytkový – směsný komunální odpad, kde odpady přebírá soukromá firma, která je odváží na skládku.

Skládkování komunálního odpadu bude od roku 2024 zakázané

„Dnes si to řeší obce v podstatě samy. Budují se různá překladiště, aby se náklady na svoz odpadu snižovaly. Odpad se přeloží do velkého auta, které to pak odveze najednou,“ popisuje obecnou praxi Popelková. Jenže skládkování komunálního odpadu bude od roku 2024 zakázané, což znamená, že odpad bude nutné odvážet z popelnic rovnou do spaloven. Nejbližší spalovna odpadu je v Brně. Při současném množství odpadů by to bylo pro město ekonomicky neudržitelné, mohlo by to mít negativní dopad na výši místního poplatku. 

Jak ale množství odpadu, které domácnosti vyprodukují, snížit? Jedním z osvědčených způsobů je důslednější třídění. Z celkového množství odpadu totiž tvoří ten tříděný jen asi 14 procent. „V určité donosné vzdálenosti jsou po celém městě nádoby na papír, sklo, plast a nápojový karton. Máme kontejnery na textil a drobné elektrozařízení, dále hnědé nádoby na bioodpad i velkoobjemové kontejnery. Speciální vaničky jsme instalovali i v zahrádkářských koloniích,“ vypočítává Popelková. Každou středu a sobotu je také v provozu sběrný dvůr. Pokud budou tato místa dostatečně využívána, je možné podle Popelkové v budoucnu dosáhnout toho, že popelnice nebude nutné vyvážet jednou týdně, ale třeba jen jednou za čtrnáct dní.

 

Celkově ale množství odpadu, který Novoměšťáci vyprodukují, klesá. V porovnání s rokem 1996, kdy se za dvanáct měsíců vyvezlo téměř 2000 tun odpadu, jsou na tom v současnosti podstatně lépe. Podle údajů z roku 2016 bylo z novoměstských popelnic vyvezeno 1690 zbytkového – směsného odpadu. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Lea Vlasáková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace