Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Neposlušná vydra zlobí, žere rybářům ryby… Uhrazené škody v kraji přesáhly za první půli roku milion korun, nejvíce za posledních 14 let

11.07.2017
Neposlušná vydra zlobí, žere rybářům ryby… Uhrazené škody v kraji přesáhly za první půli roku milion korun, nejvíce za posledních 14 let

Autor: Pixabay.com

Popisek: Vydra říční, ilustrační foto

Vydra říční je vnímána jako roztomilé zvířátko, ale v kraji Vysočina si prozatím vytvořila pověst škodiče. Aspoň podle vyčíslených škod, které napáchala hlavně na rybách. Není ale jediným tvorem, který dokáže v oblasti kolem vodních toků dělat neplechu, pokud je poblíž kormorán velký…

V prvním pololetí letošního roku přijal krajský úřad 36 žádostí o náhradu škody způsobené vydrou říční. Vyplacená suma je nejvyšší za posledních uplynulých čtrnáct let.

Vydra a kormorán škodí hlavně na rybách

„Všem žadatelům bylo vyhověno a celková vyplacená částka dosáhla 1 312 940 Kč, což je částka o více než třetinu vyšší než v prvním pololetí loňského roku a nejvyšší od roku 2003, kdy poskytování náhrad škod přešlo do kompetence krajských úřadů,“ uvedl Martin Hyský, krajský radní pro oblast životního prostředí.

Kromě náhrad škod na rybách způsobených vydrou říční bylo dříve možné žádat i škodu způsobenou kormoránem velkým. Ten byl k 1. 4. 2013 vyřazen ze seznamu zvláště chráněných druhů. Na konci června letošního roku ovšem byla schválena novela zákona o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy, kde je možnost žádat o náhradu škody způsobené kormoránem velkým obnovena, ale pouze na období tří let (2018-2020). Během této doby budou navržena opatření, která povedou ke snížení predačního tlaku kormorána na rybí společenstva.

Dvojice „pachatelů“

Vydra říční je známá lasicovitá šelma a jediný druh vydry vyskytující se na území České republiky. Všeobecně je rozšířená v Evropě, Asii a severní Africe, kde ji lze spatřit poblíž stojatých i tekoucích vod. Vydra žije po většinu roku samotářským způsobem života. Je vysoce teritoriální a pobývá na území mnohdy větším jak 30 km. Velikost teritoria je značně proměnlivá a závisí na množství potravy a kvalitě vod. Vydra je skvělý plavec a potápěč a ve vodě může vydržet i déle jak 5 minut, přičemž může uplavat až 400 m. Na lov se vydává až v pozdní části odpoledne, kdy není sluneční záření tak silné.

Vydry sice mají přirozené nepřátele, ale nejnebezpečnějším nepřítelem je člověk. Během 20. století byl v některých lokalitách jejího areálu rozšíření zaznamenán až drastický pokles volně žijících vyder kvůli jejich náchylnosti na vodu znečištěnou jedovatými látkami, ale svůj podíl na tom jistě má i ilegální lov pro vysoce ceněnou kožešinu a ztráta přirozeného biomu.

Kormorán velký je tažný pták. Plave na hladině, jeho dlouhý a na konci hákovitý zobák směřuje šikmo vzhůru. Taky se potápí a loví ryby. Hnízdo si staví na stromech v blízkosti vody, přičemž hnízdí v koloniích. Rodiče krmí mláďata menšími rybami. V České republice již sice není kormorán od 1. dubna 2013 zvláště chráněným druhem, avšak je chráněn v rámci tzv. obecné ochrany vztahující se na všechny druhy. V České republice se kormoráni pokoušeli neúspěšně zahnízdit již v minulosti, první stálá kolonie vznikla na jižní Moravě až v roce 1982. Od té doby počty hnízdících ptáků nejdříve prudce narůstaly, ale později zpět prudce poklesly. Kormorán velký je přes výrazný růst počtu jak hnízdících, tak zimujících ptáků stále zvláště chráněným druhem, což na jednu stranu znemožňuje jeho pravidelnou a plošnou regulaci, na druhou stranu umožňuje rybářům čerpat od státu finanční náhradu prokázaných škod.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace