Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Běhounek: V politice nyní chybí služba druhým a zdravý selský rozum

29.06.2013
Hejtman Běhounek: V politice nyní chybí služba druhým a zdravý selský rozum

Foto: archiv kraje Vysočina

Popisek: Téměř polovinu svého dosavadního života strávil současný hejtman Jihočeského kraje, MUDr. Jiří Běhounek v Nemocnici Pelhřimov.

NA NÁVŠTĚVĚ U JIŘÍHO BĚHOUNKA Současný hejtman Kraje Vysočina, MUDr. Jiří Běhounek, je původním povoláním lékař. Více než polovinu svého profesního života strávil v Nemocnici Pelhřimov. Zpočátku kariéry jako řadový lékař, posléze jako primář ortopedického oddělení i jako náměstek nemocnice. Pak ale nastala změna a z úspěšného lékaře se stal úspěšný hejtman.

Pokud MUDr. Jiří Běhounek právě „neúřaduje“ na hejtmanství, možná byste ho potkali právě v pelhřimovské nemocnici, ve které do doby, než usedl do křesla hejtmana, pracoval déle než tři dekády. Medicína jej provází téměř celý život a dalo by se tak říci, že je i jeho celoživotní vášní, láskou a koníčkem. Možná právě proto se mu tak snadno nepodařilo „pupeční šňůru“, prostřednictvím které byl s nemocnicí po léta spojený, tak lehce přestřihnout.

„S oborem stále udržuji kontakt, operuji, chodím do ambulance, jako lékař na částečný úvazek sloužím v nemocnici,“ řekl exkluzivně serveru krajskelisty.cz. Dodal, že není snový typ a rodina pro něj znamená zásadní životní oporu. Stejně jako většina politiků se potýká s nedostatkem volného času, který se, pokud se nějaký naskytne, což se prý stává opravdu zřídka, snaží věnovat sportu a rodině. Řízení Kraje Vysočina v kombinaci se srdeční záležitostí - medicínou si tak občas vybírají poměrně velkou daň.  

Už v devíti letech jsem věděl, že budu lékařem

To, že se medicína stane jeho vysněným oborem, mu bylo jasné v poměrně raném věku.  „Z důvodu vážné nemoci jsem v devíti letech strávil sedm dlouhých týdnů v nemocnici. Od té doby jsem byl přesvědčen, že budu chirurgem,“ usmívá se. A nemýlil se. V pelhřimovské nemocnici strávil – už právě jako lékař - dlouhých 32 let. Zajímá mě, jestli se za tuto dobu v medicíně podařilo něco, z čeho má obzvlášť radost? „Měl jsem to štěstí, že jsem patřil ke generaci, která měla zcela mimořádnou možnost v uplynulých desetiletích zažít přerod z konzervativní ortopedie na zcela operační obor,“ odpovídá jednoznačně  MUDr. Jiří Běhounek.

Ve své práci byl a stále je  úspěšný a u pacientů velmi oblíbený. Z řadového lékaře se nejprve stal primářem ortopedického oddělení a následně i náměstkem nemocnice. Jsem si jistá, že to byla  i jeho dobrá pověst lékaře, která mu přihrála většinu voličských hlasů do nejvyšší krajské funkce, byť on sám říká, že za jeho politickými úspěchy stojí spíše souhra okolností a výsledky voleb.     

Lékař, či hejtman

Na otázku, která z „prací“ mu je bližší, zda ta lékařská či hejtmanská, odpovídá, že obě. V nemocnici je prý mnohem větší stres, úřad ale zase představuje mnohem větší časové zatížení. A v čem je podle něj politika především?  „Vnímám současnou situaci jako značnou deformaci toho, co by měla politika představovat -  službu ve prospěch druhých a používání selského rozumu.“ Dobrý politik by pak prý měl méně mluvit a více konat.

„Jsem už starší pán, takže si myslím, že je třeba vycházet ze životních zkušeností. Myslím, že není možno žádného politika bezezbytku kopírovat, ale měli bychom si vzít a vybírat z jejich činnosti jen to nejlepší,“ odpovídá mi na otázku, jestli jsou nějaké názory klasiků, kterých se snaží držet. Přesvědčením se každopádně řadí mezi tradiční levicové politiky. „Opakovaně kandiduji za ČSSD, která je v historickém dělení označována za levici. Jsem přesvědčen, že vývoj v Evropě v obraze světové výzvy a nutnost nových pohledů tradiční dělení stírají. Čeká nás realistická a pragmatická politika.“

Nekecat a makat

„Již dříve jsem ale řekl, že vyhraněné ideologické pohledy jsou nyní neefektivní. Pokud se budeme držet ideologických klišé, dopředu se nepohneme,“ říká tak nejen hejtman kraje Vysočina, ale i člověk, jehož celkové přesvědčení je celkově pozitivní. „V životě jsem se nemohl nikdy, pokud jsem chtěl být důvěryhodný lékař, za nic schovávat.  Takže moje přesvědčení je stručně – nekecat a makat,“ uzavírá více než trefně MUDr. Jiří Běhounek. 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.