Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedna brigádička a konec zvonec. Romské rodiče malých vrahů ubohého plameňáka v Jihlavě už incident nezajímá a platit nechtějí

16.05.2017
Jedna brigádička a konec zvonec. Romské rodiče malých vrahů ubohého plameňáka v Jihlavě už incident nezajímá a platit nechtějí

Foto: Facebook

Popisek: Zoo Jihlava, ilustrační foto

Tři romské děti ubily v jihlavské Zoo plameňáka. O této smutné události jsme již několikrát psali, ona totiž ´proslavila´ Česko i za hranicemi; Tři malí Češi ubili plameňáka, psaly tenkrát zahraniční média. Možná jste už ale nepostřehli, že celá věc asi skončí před soudem. Podle MF Dnes se totiž vedení Zoo nedokázalo s rodiči děti domluvit na finanční náhradě za zemřelého ptáka. Co se tehdy vlastně stalo? A co píše vždy bojovně naladěný proromský server Romea.cz?

K události došlo na začátku března. Romští kluci ve věku pět, šest a osm let nebyly ve škole (stalo se to v pátek dopoledne) a tudíž neměli nic jiného na práci, než se vloupat do vnitřní ubikace plameňáků. Pak už začalo ošklivé divadlo. Všechno je zdokumentováno na bezpečnostních kamerách: Chlapci plameňáka bili kameny a ošklivě jej kopali. Nebohý pták pak musel být bohužel utracen. To ale nebylo všechno, ještě další plameňák je po jejich útoku ve velmi zbědovaném stavu. Po tomto děsivém činu chlapci vesele utekli. Díky kamerám je ale zadrželi policisté. Proč musel plameňák zemřít, co k tomu chlapce vedlo? Proč v nich byla taková nenávist? To jsou otázky, na které teď všichni hledají odpověď.

Zoo chce od rodin tří dětí za mrtvého ptáka celkem 32 tisíc korun. Děti si odpracovaly v Zoo brigádu a všechno probíhalo tak, jak má. Jejich rodiče pak ale přestali se Zoo komunikovat a na dopisy ohledně mimosoudního vyrovnání přestali reagovat. „Hlavně nám vadí, že od těch rodin nemáme vůbec žádnou reakci. Zkrátka na naše dopisy a výzvy vůbec nereagují,“ tvrdí ředitelka jihlavské Zoo v článku MF Dnes. Jak už bylo řečeno, proto se ředitelka Kubíková rozhodla, že poprosí právníky, aby vypracovali žalobu. Celá věc tak bohužel skutečně skončí u soudu. Z článku MF Dnes také stojí, že Zoo chtěla rodinám vyjít vstříc. Původní částka, kterou chtěli, se totiž vyšplhala na 50 tisíc korun. Jak ale Kubíková v článku podotýká, rozhodli se, že jí sníží na zmiňovaných 32 tisíc, aby to pro rodiny bylo únosnější. Rodiče se dokonce rozhodli, že v zahradě provedou pomocné práce. Nakonec ale přišli jen tři malí provinilci, nikdo z dospělých nepomohl. Pro zahradu to tak prý nemělo vůbec žádný efekt. Zoo se po tomto incidentu rozhodla posílit bezpečnostní opatření. Ředitelka jen doufá, že už se nikdy nic podobného nebude opakovat.

Incident vyvolal vlnu odporu

Fotografií ubitého plameňáka byl plný internet. Podle webu Romea.cz, který hájí Romy v Česku velmi vášnivě (a leckdy hýří žalobami), diskutéry na sociálních sítích vyvedlo z míry hlavně to, že kvůli nízkému věku nemůže policie děti potrestat. Média si prý navíc všechno trochu přibarvila. Celý incident nezletilých je v médiích popsán s určitou dávkou emocí. Jakmile se jedná o děti, musí se provést důkladné prošetření a brát v úvahu role rodiče jako zákonného zástupce. „Už teď mohu zodpovědně konstatovat, že ze strany rodičů vůči dětem nebyly naplněny povinnosti ve vztahu k výchově tak, jak jsou definovány v právních normách,“ vysvětluje pro server Romea.cz vedoucí jihlavského odboru sociálních věcí Jozef Labuda.

Ten má na starosti i rodiny, ze kterých chlapci pocházejí. Problém je, že v nich je možná zanedbávána výchova. Romea.cz uvádí, že všechno může dojít tak daleko, že na rodiče kvůli jejich laxnímu přístupu k výchově může být podáno i trestní oznámení. „Zatím nechce Labuda říct, pro jaká opatření se jeho odbor rozhodne. Ve hře je také trestní oznámení na samotné rodiče: „Ten kdo, byť i z nedbalosti, ohrozí rozumový, citový nebo mravní vývoj dítěte tím, že závažným způsobem poruší svou povinnost o ně pečovat nebo jinou svou důležitou povinnost vyplývající z rodičovské odpovědnosti, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta,“ podotýká v článku na Romea.cz Labuda.

Místo podpory Zoo rasismus, tvrdí Romea

Jako první totiž fotografii ubitého ptáka zveřejnil na svém facebookovém profilu zoolog a ošetřovatel jihlavských palmeňáků Richard Viduna. Jak později pro Romeu.cz přiznal, byl velmi naštvaný, a proto u příspěvku napsal, že se jednalo o Romy. Sám ale podotýká, že je špatné něco zamlčovat, proč neříct celou pravdu? „Kvůli politické korektnosti jsme se dostali do situace, ve které teď jsme,“ řekl Viduna redaktorům v článku na webu Romea.cz.

Situace využila skupina lidí, která vytvořila na Facebooku událost Pochod na podporu Zoo Jihlava. Jeho organizátoři byli skryti za přezdívkami. Podle některých Jihlavanů podobných akcí využívají různí extrémisté a rasisté, aby si vylili své ego a vyřádili se a s nějakou podporou Zoo to pak nemá vůbec nic společného.

Měli to naházet hyenám…

Nakonec se pochod neuskutečnil. Organizátoři si zachovali chladnou hlavu a kvůli xenofobním náladám jej zrušili. Místo něj se uskutečnil jen mítink se zástupci města a za přítomnosti novinářů. „Vzhledem ke zvážení situace a několika jednáními, včetně PČR (Policie ČR, pozn. red.) jsme usoudili, že pochod by byl velmi vysoké bezpečnostní riziko a také jeden z důvodů je, že nás někteří lidé napadli za to, že jsme xenofobové a rasisti. Místo pochodu pracujeme tedy na meetingu veřejnosti se zástupci města za přítomnosti novinářů. Veškeré detaily zveřejníme, jakmile budou projednány se všemi stranami. Děkujeme za pochopení," napsali svolavatelé na facebookové stránce původního pochodu.

Romea.cz se zlobí, že se Facebooku u fotografií na stránce pochodu začaly objevovat rasistické komentáře. „Co chcete dokázat? Měli to naházet hyenám. Jihlaváci, vztekáte se, ale pořádek si ve městě neuděláte. Když se to válí u kašny a mláďata tam lítaj kolem mekáče, kolik z vás to vypraská? Když to tam tolerujete, tak se nedivte," je jeden z nich. A další: „Koukáme se, jak posílají své děti krást v CityParku, jaký bordel dělají v centru, útoky na obyvatele, útoky v zoo - oni ví, že se jim nic nestane, proto jsou tak drzí - už od mala - viz poslední případ v zoo.“ Ano, komentáře jsou rasistické, jenže, milá Romeo, není v nich náhodou také velký kus pravdy? To je otázka do pranice...

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Antonín Pořízek