Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Firma z Nového Veselí získala nejprestižnější ocenění. Její pomocník do domácnosti přemění s pomocí žížal rostlinné zbytky na kvalitní hnojivo

10.04.2017
Firma z Nového Veselí získala nejprestižnější ocenění. Její pomocník do domácnosti přemění s pomocí žížal rostlinné zbytky na kvalitní hnojivo

Foto: ellement.cz

Popisek: Plastia v Novém Veselí

Společnost Plastia, ryze český výrobce plastových výrobků pro domov a zahradu, získal za vermikompostér Urbalive nejprestižnější ocenění v produktovém designu Red Dot Award: Product Design 2017. Cena Red Dot se udílí již od roku 1955 a oceňuje výjimečná díla z oblasti produktového a průmyslového designu.

Moderní podoba vermikompostéru Urbalive pochází z dílny předního českého architekta a designéra, profesora Jiřího Pelcla, který jej navrhl nejen jako praktického pomocníka v domácnosti, jenž dokáže s pomocí žížal přeměnit rostlinné zbytky na kvalitní hnojivo, ale také jako stylový doplněk. „Málokdy se stává, aby designér měl příležitost navrhnout produkt, který je prospěšný jak pro člověka, tak pro zvíře a zároveň pro přírodu,“ říká Pelcl. „Vyvíjet a vyrábět věci, jako je vermikompostér Urbalive, dává našemu podnikání smysl,“doplňuje Lenka Novotná, jednatelka a design manažerka společnosti Plastia, a samotné ocenění komentuje slovy: „Z ocenění máme obrovskou radost. Obstáli jsme v konkurenci velkých firem, porota hodnotila návrhy z 54 zemí světa.“

Vermikompostér

Designový vermikompostér

„Urbalive je první vermikompostér na světě, vytvořený s důrazem na estetiku, čímž posunuje celý obor do zcela nového rozměru. Najednou je zajímavý i pro lidi, které předtím odrazoval nevábný vzhled. Tento výrobek je symbolem změny,“ říká Lenka Novotná. Příběh vzniku vermikompostéru je velmi zajímavý. Plastia původně oslovila předního českého architekta a designéra Jiřího Pelcla kvůli spolupráci na nové nábytkové řadě. Tak vznikl návrh taburetu s úložným prostorem, vyrobený z kombinace plastu a dřeva. Jeho vzhled inspiroval Plastii k naplnění myšlenky o designovém kompostéru. Za tímto účelem se spojil se společensky prospěšným podnikem Kokoza, který se zabývá propagací kompostování a pěstování ve městě. Pelcl na základě cenných rad Kokozy taburet upravil a na svět přišly hned dva výrobky – vermikompostér a pěstební nádoba Urbalive.

Žížalí pomocnice

Vermikompostér Urbalive je nádoba, určená k domácímu kompostování kuchyňského bioodpadu s pomocí kalifornských žížal. Lze ji použít v domácnostech, školních třídách nebo kancelářích. Je vyroben tak, aby bylo kompostování při dodržování několika pravidel bezproblémové a jeho údržba i čištění snadné. Skládá se z kompostovacích pater, kde pracují žížaly, čímž vzniká vermikompost, a nádoby, kam odtéká žížalí čaj. Vermikompost i žížalí čaj obsahují vysoké množství živin a enzymů, které pomáhají rostlinám růst a udržovat je odolné vůči nemocem a škůdcům.

Vermikompostér

Spolupráce s věhlasnými návrháři

Společnost Plastia, rodinná firma sídlící v Novém Veselí na Vysočině, se zaměřuje především na výrobu samozavlažovacích květináčů, truhlíků a dalších potřeb pro domov i zahradu. Při své práci se snaží maximálně vycházet z potřeb zákazníků, respektovat přírodu a vytvářet kvalitní výrobky s originálním designem. V průběhu vývoje produktů uplatňuje metodu Design managementu, která propojuje design s obchodními cíli firmy. Plastia zkrátka věří, že dobrý design dělá dobrý byznys. To je důvod, proč dlouhodobě spolupracuje se začínajícími i věhlasnými českými návrháři. Nejvyšší ocenění Red Dot Award Winner získala Plastia již v roce 2012 za variace samozavlažovacích květináčů Calimera od designéra Jana Čtvrtníka a stojanů Baobab a Torreta, navržených Petrem Mikoškou ze studia Boa Design. Společnost byla založena v roce 1993, v současné době zaměstnává 103 lidí a její výrobky se vyvážejí do 42 zemí světa.

V souladu s přírodními principy

Společnost Plastia uznává koloběh Green Loop – zelenou smyčku, která říká, že vše, co už nemůžeme využít, bychom měli do přírodního cyklu vrátit. Produktová řada Urbalive vznikla s cílem usnadnit lidem cestu k přírodě a umožnit jim objevit radost z vlastního pěstování. Součástí řady je kromě vermikompostéru i pěstební nádoba, velkoobjemový truhlík Berberis a ptačí krmítko. Vermikompostér i pěstební nádoba Urbalive byly také nominovány na cenu Czech Grand Design a v kategorii Výrobce roku se umístily mezi třemi nejúspěšnějšími.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL