Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi jsou koumáci. Už přišli na to, jak přelstít EET i protikuřácký zákon. I zde je ale had v ráji - místní udavač prý napsal na finančák a…

22.03.2017
Češi jsou koumáci. Už přišli na to, jak přelstít EET i protikuřácký zákon. I zde je ale had v ráji - místní udavač prý napsal na finančák a…

Foto: Stránky klubu

Popisek: Klub labužnických pohodářů v Modleticích; ilustrační foto

Stačí se přidat do Klubu labužnických pohodářů. Vládne mu paní Dagmar a s EET a zákazem kouření si tu hlavy nelámou… Devětašedesátileté Dagmar Krylové přezdívají Máma labužníků. Díky ní český národ slavně vítězí nad EET pokladnami. „Žiji na vesnici a vidím, jak krachují i hospody, poslední ostrůvek zábavy. Tak jsem vymyslela Klub labužnických pohodářů,“ vysvětluje Krylová.

Doma je v trampské klubovně U šesti strun v Třebíči. Pivo zde nalijí  bez účtenky, členové – a registrovaných jich je 130 - se totiž na provoz klubu skládají a nikdo cizí sem nesmí. Jídlo si donese každý sám.

Spolek přece musí mít klubovnu a schůzovat

Nápad paní Krylové je jednoduchý. Ti, koho spojuje stejný koníček, si založí klub. Se stanovami, členskými poplatky a registrací u rejstříkového soudu. A pak začnou pořádat klubové schůze – a kdo by se divil, že se na nich pije? Její Klub labužnických pohodářů má už více než sedm tisíc členů a díky medializaci se neustále hlásí další. Každý chce od paní Krylové radu, jak na to. A důchodkyně to má zmáklé. „Platí třeba, že nelze v klubovně načepovat pivo cizí osobě. Musí jít o člena. Kdo chce vstoupit, musí se zaregistrovat a zaplatit příspěvek. A spolek má právo rozhodnout, zda ho přijme,“ vysvětluje paní Krylová v Blesku.  

Závistivci udávají

V Třebíči se spolku daří, jinde jim ale házejí klacky pod nohy. „Ve Slavniči u Humpolce usilujeme už dva roky o otevření klubovny v bývalé hospodě pro spolek stolního tenisu. Jenže místní udavač napsal na finančák a vše se vleče,“ povzdechne si Dagmar Krylová, která sama za pár dní převezme opuštěnou hospodu v Úsobí u Havlíčkova Brodu. Bude v ní totiž klubovna šachistů.

Nechceme papučovou kulturu

Krylová sama tvrdí, že jí jde jen o to, aby nezanikla místa, kde se lidé přirozeně scházejí, ne o to, že se „její“ zájmová sdružení se elegantně vyhnula EET a chystanému zákazu kouření. „Čím dál víc lidí nechce papučovou kulturu. Jen nemají možnost se scházet, o čemž se mluví už dvacet let. Chtěla jsem to změnit a před 11 roky se pustila do tohoto projektu. Dávno před EET nebo zákazem kouření. A podívejte, jak se to ujalo! Lidi se chtějí společně bavit a zapomenout na běžné starosti včetně zákonů, které jim jen komplikují život,“ vysvětluje Máma labužníků.

A co ti, co se bojí EET?

Jenže teď paní Krylovou zavalily žádosti o pomoc od těch, kteří se chtějí vyhnout právě EET. Naposledy to byl například živnostník z jižních Čech, který provozuje hospodu, ale tržby neeviduje. Určena prý byla nikoliv k výdělku, ale k setkávání přátel. „Scházíme se tam jen my, co se známe, a pijeme pivo. Někdo i pokuřuje. Na dveřích máme kouli a třepeme se, aby nás někdo neudal. Máte nějakou radu, kde začít a jak postupovat?“ ptá se, jak podnik zlegalizovat.  A paní Krylová poradí.

Pozor, má to svá ale

Klubové výčepy provozované spolky nemusí mít EET pokladny jen tehdy, že za rok jejich příjmy nepřesáhnout 175 tisíc korun. Vyhodnocení bude na finančních úřadech.  „V případě klubů provozujících hostinskou a související činnost, aniž by vystupovaly jako standardní restaurační zařízení, je možné vyhodnotit povinnost evidovat tržby až v konkrétním případě a s přihlédnutím ke všem okolnostem,“ řekla novinářům ze serveru MF Dnes, který se kauze také věnuje, mluvčí finanční správy Petra Petlachová.

Pouhé přejmenování hospody či restaurace na spolek totiž nestačí, musí být prokázána spolková činnost. Takže to vypadá, že u nás přibyde rybářů, šachistů anebo třeba filatelistů. A všichni se budou hodně často scházet…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová