Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi jsou koumáci. Už přišli na to, jak přelstít EET i protikuřácký zákon. I zde je ale had v ráji - místní udavač prý napsal na finančák a…

22.03.2017
Češi jsou koumáci. Už přišli na to, jak přelstít EET i protikuřácký zákon. I zde je ale had v ráji - místní udavač prý napsal na finančák a…

Autor: Stránky klubu

Popisek: Klub labužnických pohodářů v Modleticích; ilustrační foto

Stačí se přidat do Klubu labužnických pohodářů. Vládne mu paní Dagmar a s EET a zákazem kouření si tu hlavy nelámou… Devětašedesátileté Dagmar Krylové přezdívají Máma labužníků. Díky ní český národ slavně vítězí nad EET pokladnami. „Žiji na vesnici a vidím, jak krachují i hospody, poslední ostrůvek zábavy. Tak jsem vymyslela Klub labužnických pohodářů,“ vysvětluje Krylová.

Doma je v trampské klubovně U šesti strun v Třebíči. Pivo zde nalijí  bez účtenky, členové – a registrovaných jich je 130 - se totiž na provoz klubu skládají a nikdo cizí sem nesmí. Jídlo si donese každý sám.

Spolek přece musí mít klubovnu a schůzovat

Nápad paní Krylové je jednoduchý. Ti, koho spojuje stejný koníček, si založí klub. Se stanovami, členskými poplatky a registrací u rejstříkového soudu. A pak začnou pořádat klubové schůze – a kdo by se divil, že se na nich pije? Její Klub labužnických pohodářů má už více než sedm tisíc členů a díky medializaci se neustále hlásí další. Každý chce od paní Krylové radu, jak na to. A důchodkyně to má zmáklé. „Platí třeba, že nelze v klubovně načepovat pivo cizí osobě. Musí jít o člena. Kdo chce vstoupit, musí se zaregistrovat a zaplatit příspěvek. A spolek má právo rozhodnout, zda ho přijme,“ vysvětluje paní Krylová v Blesku.  

Závistivci udávají

V Třebíči se spolku daří, jinde jim ale házejí klacky pod nohy. „Ve Slavniči u Humpolce usilujeme už dva roky o otevření klubovny v bývalé hospodě pro spolek stolního tenisu. Jenže místní udavač napsal na finančák a vše se vleče,“ povzdechne si Dagmar Krylová, která sama za pár dní převezme opuštěnou hospodu v Úsobí u Havlíčkova Brodu. Bude v ní totiž klubovna šachistů.

Nechceme papučovou kulturu

Krylová sama tvrdí, že jí jde jen o to, aby nezanikla místa, kde se lidé přirozeně scházejí, ne o to, že se „její“ zájmová sdružení se elegantně vyhnula EET a chystanému zákazu kouření. „Čím dál víc lidí nechce papučovou kulturu. Jen nemají možnost se scházet, o čemž se mluví už dvacet let. Chtěla jsem to změnit a před 11 roky se pustila do tohoto projektu. Dávno před EET nebo zákazem kouření. A podívejte, jak se to ujalo! Lidi se chtějí společně bavit a zapomenout na běžné starosti včetně zákonů, které jim jen komplikují život,“ vysvětluje Máma labužníků.

A co ti, co se bojí EET?

Jenže teď paní Krylovou zavalily žádosti o pomoc od těch, kteří se chtějí vyhnout právě EET. Naposledy to byl například živnostník z jižních Čech, který provozuje hospodu, ale tržby neeviduje. Určena prý byla nikoliv k výdělku, ale k setkávání přátel. „Scházíme se tam jen my, co se známe, a pijeme pivo. Někdo i pokuřuje. Na dveřích máme kouli a třepeme se, aby nás někdo neudal. Máte nějakou radu, kde začít a jak postupovat?“ ptá se, jak podnik zlegalizovat.  A paní Krylová poradí.

Pozor, má to svá ale

Klubové výčepy provozované spolky nemusí mít EET pokladny jen tehdy, že za rok jejich příjmy nepřesáhnout 175 tisíc korun. Vyhodnocení bude na finančních úřadech.  „V případě klubů provozujících hostinskou a související činnost, aniž by vystupovaly jako standardní restaurační zařízení, je možné vyhodnotit povinnost evidovat tržby až v konkrétním případě a s přihlédnutím ke všem okolnostem,“ řekla novinářům ze serveru MF Dnes, který se kauze také věnuje, mluvčí finanční správy Petra Petlachová.

Pouhé přejmenování hospody či restaurace na spolek totiž nestačí, musí být prokázána spolková činnost. Takže to vypadá, že u nás přibyde rybářů, šachistů anebo třeba filatelistů. A všichni se budou hodně často scházet…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace