Za kilo vepřového dostanou jenom 26 korun, na každém litru mléka už prodělávají dvě kačky. Zemědělci na Vysočině bijí na poplach. Nejde pouze o jídlo, bez jejich práce a hospodářských zvířat přijdeme i o pitnou vodu
20.05.2016
Foto: zsdo.cz
Popisek: České chovy hospodářských zvířat jsou vážně ohroženy
Zemědělci na Vysočině aktualizovali prohlášení, ve kterém popisují zhoršující se stav zemědělství. Upozorňují nejen na propad tržních cen u mléka a vepřového masa. Pokud podle nich nedojde k okamžitému řešení, dojde na Vysočině k zániku chovů hospodářských zvířat, což bude mít za následek snížení zaměstnanosti a také negativní dopad na úrodnost půdy a její schopnost zadržovat pitnou vodu.
„Výkupní cena mléka, vepřového, hovězího i drůbežího masa se dostala na kriticky nízkou. Tržní ceny jsou hluboko pod hranicí výrobních nákladů. Například na každém litru mléka dnes zemědělci prodělávají zhruba dva koruny a situace se dále zhoršuje. Zemědělci na Vysočině proto aktualizovali své prohlášení, se kterým seznámili nejen vedení Kraje Vysočina, ale obracejí se na čelní politické představitele a členy vlády,“ popisuje situaci na Vysočině předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Například výkupní cena vepřového masa klesla na nejnižší úroveň, a to pouhých 26 korun za kilogram, a i přesto mají zemědělci problém toto maso prodat. Vysoký nárůst dovozů totiž naše maso i mléko vytlačuje z trhu.
Bez podpory se venkov neobejde
Ve svém prohlášení požadují zemědělci zavedení přísnějších kontrol při dovozu zemědělských komodit do České republiky, zavedení národních dotačních titulů pro podporu dojného skotu, podporu zemědělské výroby za účelem zajištění zaměstnanosti a života na venkově a také zajištění produkčního hospodářství, které je v souladu s péčí o krajinu o půdu a vodu.
Jde také o pitnou vodu
„Je zapotřebí si uvědomit, že zemědělství není jen o živočišné a rostlinné výrobě, ale také o péči a ochraně půdy. Díky organické hmotě, což je především hnůj a kejda, se vrací do půdy organická hmota, bez níž není půda schopná zadržet vodu v krajině. Česká republika se za poslední roky potýká s velkým suchem. Jedním z nejdůležitějších nástrojů, jak mu čelit, je udržovat v půdě organickou hmotu, což půjde bez zvířat jen velmi těžko,“ popisuje Martin Pýcha.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL