Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zvědavé kůzle na vrcholu střechy. Taky budu hasič! Úsměvné zásahy hasičů na Vysočině... ale také po ulici pobíhající pštros, který zkolaboval

31.12.2015
Zvědavé kůzle na vrcholu střechy. Taky budu hasič! Úsměvné zásahy hasičů na Vysočině... ale také po ulici pobíhající pštros, který zkolaboval

Foto: HZS kraje Vysočina

Popisek: Zvědavé kůzle.

Hned několik tisíc zásahů si na své konto v letošním roce připsali hasiči na Vysočině. Mezi zásahy byly i takové události a situace, které zasahujícím hasičům dokonce vykouzlily úsměv na tváři a na které hned tak nezapomenou. Ovšem - jedny z těch posledních, předsilvestrovských, moc happyendem nekončily...

Záchrana muže, který chtěl jen na střeše posvačit

Velmi nápadný připadal začátkem května v dopoledních hodinách kolemjdoucím muž na střeše bankovního domu na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě. Lidé, kteří nás kontaktovali na lince tísňového volání, měli obavu, že muž hodlá ze střechy domu skočit.

Na místo události vyjeli havlíčkobrodští profesionální hasiči, policisté i strážníci. Po vnitřním schodišti a po žebříku se hasiči dostali na plochou střechu budovy. Překvapení byli posléze oni i muž. Ten totiž v žádném případě nechtěl ze střechy skočit. Střechu opravoval a dal si pouze pauzu na svačinu.

Zvědavé kůzle

Koncem července se na hasiče obrátil majitel kůzlete z Radkovice u Budče. Kůzle se po přístřešku u stodoly dostalo až na samotný hřeben stodoly, kde se ve výšce přibližně jedenácti metrů volně procházelo.

Zatímco nahoru se kůzle velmi obratně dostalo samo, dolů už byla cesta daleko horší. Hasiči se ke kůzleti dostali po žebříku, pak už zbývalo jen kůzle nalákat na kus chleba, uvázat a velmi opatrně svést.

Taky budu hasič!

Velmi kuriózní zásah absolvovali první neděli v září dobrovolní hasiči v Havlíčkově Borové. Tříletý hoch si paradoxně hrál právě na hasiče a jako hasičská přilba u měla posloužit tamburína. Ta se ale chlapci na hlavě zasekla a nešla sundat a nezbylo tak nic jiného než přivolat hasiče. Na místní jednotku Sboru dobrovolných hasičů se obrátila maminka chlapce. Hasiči hlavu chlapce v místě doteku s hudebním nástrojem namazali tekutým mýdlem.

Následně mírně tamburínu stlačili po obou bocích hlavy a sundali ji. Celý zásah trval jen pár minut a chlapec byl po celou dobu velmi statečný a se zasahujícími hasiči spolupracoval. Z „hasičského“ dobrodružství vyvázl bez zranění.

Dvouhodinový odchyt pštrosa

K velmi netradiční události vyjížděli dnes v 10:20 hodin na žádost policistů pelhřimovští profesionální hasiči na ulici Sadová do Pelhřimova, kde po ulici volně pobíhal pštros.  

Ještě než hasiči dorazili na ulici Sadová, stihl pštros utéct přes řeku do městských sadů. Hasiči jej, společně s policisty, zhruba po dvaceti minutách od ohlášení našli a obestoupili v rokli. Na místo přijel majitel zvířete, který jej postrádal již od pátku. Pštros byl velmi vystrašený a chvílemi agresivní a ani samotnému majiteli se nepodařilo za pomoci lana jej odchytit. Nakonec se odchyt podařil hasičům. Vystresovaný pštros, který byl již na pokraji sil, na místě zkolaboval. 

Tady končí legrace

Ne všechny zásahy ale končí úsměvem. Při některých doslova zamrzá úsměv na rtech. Čtyři slepice a sedm králíků uhynulo při nočním požáru dřevěné chaty v Počátkách na Pelhřimovsku. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku 150 tisíc korun. Příčina vzniku požáru se nadále vyšetřuje.  

Ve čtvrtek v 01:11 hodin přijala operátorka tísňové linky 112 oznámení o požáru dřevěné chaty v Počátkách. Na místo události operační důstojník Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina vyslal jednotku profesionálních hasičů ze stanice Kamenice nad Lipou společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Počátek a Žirovnice. Na místo události vyjelo celkem pět cisternových automobilových stříkaček.

V době příjezdu první jednotky hasičů na místo události byla dřevěná chata kompletně v plamenech. Hasiči na likvidaci požáru nasadili několik vodních proudů a přibližně po dvaceti minutách intenzivního hašení se jim podařilo dostat požár pod kontrolu. Kromě hašení hořícího objektu se jednotky také zaměřily na ochranu okolí a před plameny chránily ostatní chaty. Úplně požár uhasit se zasahujícím hasičům podařilo před půl čtvrtou ráno," popsala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na . 

Vložil: Lucie Bartoš