Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bleskové povodně nás trápí téměř každý rok, lamentuje starosta Pacova. Je důležité nesklouzávat k extremismu a populismu, říká v debatě o uprchlících

18.10.2015
Bleskové povodně nás trápí téměř každý rok, lamentuje starosta Pacova. Je důležité nesklouzávat k extremismu a populismu, říká v debatě o uprchlících

Autor: archiv starosty

Popisek: starosta Pacova Lukáš Vlček.

ROZHOVOR S blížícím se koncem roku čeká radnici schvalování rozpočtu a před sebou má i řadu dalších rozhodnutí. Jaká? A na co nového se mohou těšit občané v příštím roce? Nejen o tom jsme si povídali s Lukášem Vlčkem (BPP). Řeč přišla ale i na budoucnost EU. Ustojí problémy, s nimiž se v posledních měsících potýká?

Blesková povodeň v polovině června napáchala v Pacově milionové škody. Jak to vypadá s jejich odstraněním a z čeho budete chtít pokrýt náklady?

Škody po červnové povodni jsou odklizeny a poškozený majetek města je opraven. Náklady šly z rozpočtu města Pacova a z pojistné smlouvy, kterou máme sjednanou. Bleskové povodně nás trápí téměř každý rok. Vzhledem k přetrvávajícím problémům každoročně investujeme do realizace protipovodňových opatření a komunikujeme s dalšími partnery o zmírnění potenciálních škod (například zemědělské subjekty, Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina).

Pomalu, ale jistě se blíží konec roku, a vás tak čeká schvalování rozpočtu. Máte představu, jaký bude?

Přípravy rozpočtu na rok 2016 jsou v plném proudu. Na přípravě se podílejí nejen vedení města Pacova či finanční odbor, ale také komunikujeme s desítkami pacovských spolků či se zřízenými organizacemi. Rozpočet bude samozřejmě vyrovnaný.

Po provozní stránce bude rozpočet obdobný jako v minulých letech. Každoročně dochází k valorizaci některých položek či k revizi v případě realizace určitých opatření. Mám na mysli například realizaci energetických opatření z minulých let, která nám generují nemalé provozní úspory. Po stránce investiční bude rozpočet roku 2016 navazovat na již započaté akce minulých let či na připravované investiční akce města, především v oblasti školství.

V jaké finanční kondici se vlastně radnice nachází?

V dobré. V minulých letech jsme měli finanční závazky na realizaci velkých investičních akcí, které byly navíc dotovány Evropskou unií (například: modernizace čistírny odpadních vod, revitalizace zámeckého areálu). Aktuálně jsme již téměř bez závazků.

Kromě již zmíněného schvalování rozpočtu jaká další důležitá rozhodnutí vás čekají do konce roku?

Připravujeme například nové projekty do aktuálního programového období. Hodně se soustředíme na školství, energetiku a životní prostředí.

O parcely pro stavbu rodinných domů ve městě je velký zájem a jednou z letošních investičních priorit města bylo jejich rozšíření. Kolik nových domů by mohlo vzniknout? A čím si tento nebývalý zájem vysvětlujete?

Rozšíření parcel pro rodinné domy jsme museli přesunout na příští rok, a to především z důvodu snížení daňových příjmů pod plánovaný stav. Navíc se nám hodilo, že se objevily soukromé developerské projekty, tudíž poptávka po parcelách byla pokryta ze soukromých zdrojů. Díky těmto projektům by v dalších letech mělo vzniknout cca deset nových domů. Zájem o parcely je v našem městě trvalý. Vysvětluji si to kvalitou lokality, dostatečnou kvalitou a kvantitou veřejné infrastruktury, jako jsou školství, zdravotnictví, sociální služby, kulturní a sportovní infrastruktura. Pacov má navíc podprůměrnou nezaměstnanost, nízkou kriminalitu a kvalitní životní prostředí apod.

Plánujete také s nárůstem obyvatel investovat do rozšiřování základních služeb pro občany, jako jsou například zdravotnictví, školství, infrastruktura apod.?

Z pohledu nárůstu počtu obyvatel tomu tak bohužel není. Jsme venkovským regionem, kde se budují nové domy, ale paradoxně počet obyvatel regionu pomalu klesá. Jsme regionem na tzv. vnitřní periférii, který trpí odlivem obyvatelstva do větších měst, jako je Praha.

Každopádně do veřejné infrastruktury investujeme kontinuálně, stále je co zlepšovat.

Víte již, jak využijete objekt bývalého pivovaru, který jste loni koupili?

Prozatím ne, o využití zatím diskutujeme a prověřujeme nápady. Koupě objektu bývalého pivovaru měla pro nás spíše strategický význam, jde o velký areál uprostřed města, nad kterým chceme mít kontrolu.

Jak jste se vyjádřil v minulosti, projekt EU je pro nás jedinou možnou budoucností. Poté, co bylo ale Česko přehlasováno většinou států EU ohledně kvót na přijímání uprchlíků, iniciovalo hnutí SPD, které vede poslanec Tomio Okamura, petici za referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie a hlasy po vystoupení sílí i ze strany veřejnosti. Co vy na to? A jak rozhodnutí EU vnímáte? Nezměnilo nejen rozhodnutí, ale i vývoj v Evropské unii váš pohled na naše setrvávání?

Na svém názoru trvám. Vzhledem k naší geografické poloze, politickému systému a ekonomické orientaci je naše účast v projektu EU podle mého názoru vhodná. EU aktuálně prochází určitým krizovým obdobím, které není způsobené pouze tzv. uprchlickou krizí, ale také problémy Řecka či nejednotným přístupem k řadě otázek, jako jsou například zemědělství či energetika. Myslím, že je nutná revize určitých rozhodovacích procesů, které jsou často velmi zdlouhavé a nejednoznačné. V otázce uprchlické krize je pochopitelný tlak Německa na další členské státy. Na druhou stranu z pohledu našeho státu tak přijetí tisíců přistěhovalců z kulturně výrazně odlišného prostředí, navíc v situaci, kdy řada z nich je v režimu tzv. ekonomických uprchlíků, je úplně jiná situace než například společný postup v otázce ekologie či energetiky. Myslím si, že je důležité nesklouzávat k extremismu a populismu, na druhou stranu je důležité chránit kulturní a náboženské hodnoty Evropy.

Ustojí podle vás EU jednu z nejtěžších krizí, kdy se musí vyrovnat s největším přílivem uprchlíků od druhé světové války?

Doufám, že EU tuto krizi ustojí, avšak náklady různého druhu nebudou malé. Jak již bylo řečeno, bez revize vnitřního fungování bude překlenutí krize komplikované či spíše nemožné.

Kateřina Synková

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace