Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nešla k soudu, protože rodila. Přestože se omluvila, rozhodli o ní bez ní... Ďáblové na norské sociálce? Ta česká má také máslo na hlavě. Životní K.O.

28.09.2015
Nešla k soudu, protože rodila. Přestože se omluvila, rozhodli o ní bez ní... Ďáblové na norské sociálce? Ta česká má také máslo na hlavě. Životní K.O.

Foto: Hans Štembera

Popisek: Soud, ilustační foto

Příběh, který zaslal redakci čtenář Rostislav K., není fikcí. Má své reálné postavy v České republice a autor se s touto kauzou setkal, když se na něj obrátila jedna matka, která byla těsně před porodem svého třetího dítěte. Nevěděla si moc rady a neměla peníze na drahé advokáty.

Jedná se o rodinu, kterých jsou v naší zemi v současné době tisíce. Normální mladá žena, pracující, nemající jakékoli projevy sociálního patologického chování, se vdá. Z tohoto manželství se narodí dítě, ale rodičům to spolu neklape, tak se po několika letech rozvedou. Žena si najde přítele, žije s ním několik let, a tak mají spolu jedno dítě, pak druhé… Najednou si otec prvního dítěte po jedenácti či dvanácti letech uvědomí, že chce, aby dcera žila u něj, a tak podá k soudu bez vědomí matky žalobu na určení dítěte do jeho péče.

Je odvolání jenom formalita?

Aniž by soud matku informoval a dal možnost matce či dceři vyjádřit se, rozhodne, že dítě bude zastoupeno opatrovníkem, orgánem sociálně-právní ochrany dětí, a to do konečného rozhodnutí. O tom, že matka nemá právně svou dceru v péči a její dcera má jiného opatrovníka, se žena dozvěděla s měsíčním zpožděním, kdy jí přišlo v jedné obálce několik listin. Usnesení soudu o ustanovení opatrovníka a předvolání k dalšímu soudnímu jednání. Samozřejmě proti unesení o určení opatrovníka podala matka odvolání, ale kupodivu odvolací krajský soud v tom, že bylo jednáno bez předchozího vyrozumění matky, nemožnosti se k věci jakkoliv vyjádřit a o určení opatrovníka své dcery byla vyrozuměna s měsíčním zpožděním, neshledal nic špatného a prvoinstanční rozsudek potvrdil. Jen ještě matku poučil, že se již nemůže proti jeho rozhodnutí odvolat.

Porod není omluva

Na druhé jednání, zda dcera bude dána do péče otce, se matka řádně, s předstihem a písemně omluvila s odůvodněním, že se soudního jednání nemůže zúčastnit, neboť v dané době má plánován termín porodu třetího dítěte. Požádala ale o náhradní termín s tím, že se soudního jednání o své dceři chce účastnit. S touto omluvou se ale soud neobtěžoval a bez její přítomnosti klidně jednal dál. Protože v den soudu již bylo třetí dítě již asi tři dny na světě, dostala ještě telefonicky vynadáno od sociální pracovnice – nové určené opatrovnice, že se k soudu nedostavila a celou věc komplikuje.

Jsou vaše děti ještě vaše?

„Možná vám tento příběh připadá jako právní sci-fi, ale bohužel jsem si k němu nepřimyslel ani čárku, a to vše se děje, nyní, v posledních třech měsících, v kraji, kde žiji. Takový stav mne pak nutí k zamyšlení, zda se nehroutí náš právní systém, když se soudci ani nepozastaví nad takovou elementární záležitostí, jako je vyrozumění občana o soudním jednání, které se ho týká, nebo mu umožnění vyjádřit se ke kauze, a prostě sami rozhodnou. Soudy vyšší instance pak tato rozhodnutí jen přikryjí, aby s tím bylo co nejméně práce. Nebo už se náš právní a soudní systém zhroutil? Jste si opravdu jistí v tomto státě, že vaše děti jsou opravdu vaše i právně, nebo soud rozhodl jinak, ale vy o tom zatím jen nevíte?" ptá se autor dopisu naléhavě. Odpoví mu někdo z příslušných instancí?

Psali jsme:

Vychovala děti i manželovy bratry, založila firmu a makala od rána do večera. Její muž si jenom užíval a nakonec ji ještě okradl. Životní K.O.

K odebrání dcery stačil jeden podpis, o její vrácení bojuje paní Růžena již půldruhého roku. Životní K.O.

Žena ho oškubala jako husu a ještě zapálila auto, prý „tu svoji půlku“. Co na to policie? Je nevinná jak lilie! Životní K.O.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská