Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Je to bezbřehé jako amarouny!“ vykřikoval šťavnaté hlášky hejtman na zastupitelstvu. Výjimečně se shodly vládnoucí establishment i opozice

13.09.2015
„Je to bezbřehé jako amarouny!“ vykřikoval šťavnaté hlášky hejtman na zastupitelstvu. Výjimečně se shodly vládnoucí establishment i opozice

Autor: Archiv

Popisek: Jiří Běhounek

Byrokratizaci a nekoncepční přístup v oblasti přípravy čerpání evropských fondů kritizují v Kraji Vysočina opozice i hejtman Běhounek z ČSSD. Nechvalná slova směřují k vládě, k ministerstvům.

Opozice i koalice za jeden provaz

„Je to bezbřehé, jako amarouny!“ Tolik jeden z výroků hejtmana Kraje Vysočina z jednání krajského zastupitelstva, kterým kritizoval slabou úroveň možností domluvy krajů s ministerstvy o přípravě čerpání evropských peněz na roky 2014 až 2020.

Možná k překvapení mnohých se vlna kritiky na byrokratizaci a nekoncepční přístup v oblasti přípravy čerpání evropských fondů snesla na současnou vládu nejen ze strany opozičních zastupitelů, ale kritické hlasy zazněly i z úst hejtmana Jiřího Běhounka.

Toto je pikantní

„Je pikantní, že největšími kritiky navrhovaného způsobu čerpání evropských fondů v nadcházejícím plánovacím období se stávají současní vládci na krajích. Způsob čerpání evropských fondů totiž nastavuje a připravuje svými rozhodnutími současná vláda v čele s Bohuslavem Sobotkou z ČSSD a naprostá většina hejtmanů pak právě za tuto stranu v krajských volbách kandidovala,“ komentoval průběh debaty na krajském zastupitelstvu krajský zastupitel a senátor Miloš Vystrčil.

„Nemyslím si, že je možné neustále se opakovaně vymlouvat na chyby předchozích vlád a ministrů. Považuji to za nedůstojné. Zakopaný pes je totiž již evidentně v rukách současné vlády,“ dodal k diskusi Radek Černý.

Čím víc papírů popíšeme...

„Množství různých koncepcí, akčních plánů, záměrů, analýz a dalších přehledů a dokumentů, které musí kraje připravovat, neustále narůstá. Připadá mi, že se vláda a kraj domnívají, že čím více popíšeme papírů, tím se budeme mít lépe. Opak je pravdou," komentoval situaci předseda klubu zastupitelů za ODS Ota Benc.

Dalším podrobně diskutovaným tématem byla přístupnost podkladových materiálů pro jednání Zastupitelstva Kraje Vysočina a Rady Kraje Vysočina. Několik zastupitelů - Ota Benc, Radek Černý, Miloš Vystrčil, Jana Fischerová -  vyslovilo názor, že Krajský úřad v některých případech bezdůvodně nezveřejňuje podkladové materiály.

Zbytečný ústup od transparentnosti?

„Kraj Vysočina v poslední době zbytečně znepřístupňuje některé podkladové materiály pro občany Vysočiny. Je to zbytečný ústup od transparentnosti. Jedná se například o nezveřejňování členů hodnotících komisí nebo darovacích smluv. Myslím si, že každý, kdo je Krajem Vysočina obdarován, by měl mít v darovací smlouvě podmínku, že jeho údaje jako příjemce jsou veřejné. Nevidím žádný důvod, aby byla totožnost obdarovaných tajena,“ vyjádřil se k danému problému Miloš Vystrčil.

V rámci projednávání bodu s názvem Společné prohlášení Sousedský dialog 2030, projekt s rakouskými spolkovými zeměmi, Jana Fischerová uvedla: Vím, že Kraj Vysočina je dlouhodobě v povědomí pana rakouského velvyslance v České republice Dr. Ferninanda  Trauttsmansdorffa  jako příklad velmi dobré přeshraniční spolupráce se spolkovou zemí Dolní Rakousko. Proto i  vítám dlouhodobější smlouvu se spolkovými zeměmi  Dolní  Rakousko, Horní Rakousko a městem Vídeň. Uvítala bych v rámci této spolupráce ještě větší provázanost mezi mladými lidmi, zejména výměnu mezi středními školami. Znám školy v našem kraji, které si chtěly najít  své partnerské školy v Rakousku, ale doposud ani tato přeshraniční spolupráce tomu nepomohla."

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace