Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Na festivalech byla šťára kvůli alkoholu. Prodejce si vzala na paškál celní správa. Teď se budou rozdělovat pokuty

10.08.2015
Na festivalech byla šťára kvůli alkoholu. Prodejce si vzala na paškál celní správa. Teď se budou rozdělovat pokuty

Autor: Archív

Popisek: Náctiletí a alkohol

Velký počet pořádaných kulturních akcí v letních měsících na Vysočině vede celníky z oddělení Dohledu nad subjekty Celního úřadu pro Kraj Vysočina ke zvýšeným kontrolám zaměřeným na prodej, značení a zdanění lihovin. Jejich součástí je i kontrola plnění oznamovací povinnosti prodejců lihovin, kterou jim ukládá příslušný zákon.

Na jednom z festivalů vyplaval problém

Před pár dny proběhla kontrolní akce na dvou festivalech konaných na Vysočině – na Sázavafestu ve Světlé nad Sázavou a Váza festu v Novém Městě na Moravě.

Kontrola na Sázavafestu, zaměřená právě na prodej alkoholu na základě oznamovací povinnosti byla negativní - vše bylo v pořádku. Při kontrole na Váza festu však již celníci zabavili u třech prodejců 84 litrů lihovin.

Prodejci totiž nesplnili povinnost ohlásit plánovaný prodej lihovin. Zboží bylo zajištěno a prodejcům hrozí ve správním řízení uložení pokuty a propadnutí zboží.

Pokuta může být až milion korun

Jelikož v těchto kontrolách budou celníci i nadále pokračovat, dovoluje se Celní úřad pro Kraj Vysočina znovu upozornit na ustanovení § 133 odst. 4 zákona 353/2003 Sb. o spotřebních daních, podle něhož má každá osoba, která prodává lihoviny (v lahvích i rozlévané) na veřejně přístupných sportovních a kulturních akcích, včetně tanečních zábav, diskoték, poutí i festivalů, povinnost nejpozději 3 pracovní dny před konáním akce o této činnosti informovat celní úřad, v jehož územní působnosti se bude prodej uskutečňovat.      

Za nesplnění ohlašovací povinnosti nebo při uvedení nesprávných údajů může správce daně právnické nebo podnikající fyzické osobě uložit ve správním řízení pokutu do výše až 1 milionu korun.

Formulář k vyplnění naleznete na stránkách Celního úřadu pro Kraj Vysočina na této adrese.  Ohlášení musí být podáno písemnou formou a musí obsahovat údaje o prodejci, časové vymezení prodeje a údaje o druhu a množství prodávaných lihovin.  

Festival,na kterém se nepije?

Mnozí prodejci tak už na začátklu festivalu neměli co prodat. V šoku z toho byli i organizátoři. 

„Celníci se ptali stánkařů, jestli mají nahlášené na celní správě, že prodávají někde jinde než ve své provozovně. Neměli to, tak jim alkohol zabavili. Někdo měl na stánku alkohol i za pětatřicet tisíc korun. O ten přišel," řekl do médií hlavní organizátor akce, ředitel Novoměstských kulturních zařízení Daniel Šimek. Návštěvníkům naštěstí zůstalo k dispozici alespoň pivo.

Podle zákona o spotřebních daních je ten, kdo prodává lihoviny na veřejně přístupných sportovních a kulturních akcích, povinen nejpozději tři pracovní dny před konáním akce o této činnosti písemně informovat celní úřad, v jehož územní působnosti se bude prodej uskutečňovat. 

Kontroly Celního úřadu pro Kraj Vysočina zaměřené na prodej alkoholu na základě ohlašovací povinnosti celnímu úřadu probíhají celoročně a budou i nadále pokračovat. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace