Lidé v okolí Želivky jsou ohroženi na životech. Třeba žáci místo na hřišti cvičí na silnici
30.07.2015
Foto: Dezidor/Wikimedia Commons
Popisek: Vodní nádrž Sedlice na Želivce.
Padající lampy veřejného osvětlení ze 70. let, výuka tělesné výchovy na hlavní silnici při běžné silniční dopravě, zastaralá a nefunkční hasičská technika, panelové cesty z 60. let, které měly být dočasným řešením a zůstaly až do dnešní doby. Pomůže to vyřešit europoslanec?
Popsané soužení je jen výřez obrázku, který je realitou v obcích kolem vodní nádrže Švihov (Želivka). Starostové ve spolupráci s europoslancem Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) sepisují aktuální stav v regionu a připravují argumenty a podklady pro jednání s vládou a ministerstvy ohledně dotací, které by zastavily vylidňování regionu.
„Z jedné strany máme dálnici, z druhé přehradu. Kvůli ochranným pásmům nemohou občané ani do lesa k přehradě. Přitom zpřístupnění vody pro koupání a rybáře by vliv na kvalitu vody nemělo. Přes dvacet let se na nás zapomínalo. Díky europoslanci Tomášovi Zdechovskému se začínají konečně dávat věci do pohybu,“ říká starosta Bernartic Jiří Bělský.
Bernartice: Čistírna odpadních vod v nevyhovujícím stavu
Čistírna odpadních vod je nyní v majetku Ředitelství silnic a dálnic, přitom provoz a opravy řeší obec Bernartice. Ta dostala pokutu od Inspekce životního prostředí za to, že skončila životnost technologie strojního zařízení. Jenže obec nemá peníze na novou technologii. „Na stole mám nový návrh smlouvy o převodu čistírny odpadních vod z vlastnictví Ředitelství silnic a dálnic na naši obec. Ne že by ředitelství čistírnu nechtělo převést, ale vzhledem k tomu, že se tam stále střídali ředitelé, nebylo možné to uskutečnit,“ povzdechl si starosta Jiří Bělský. Dalším velkým problémem je osvětlení v obci ze 70. let. „Lampy jsou staré a nedávno dokonce jedna spadla. Je to nebezpečné, ale obec nemá peníze. Dotace na rozvoj obce jsou nutností,“ upozorňuje europoslanec Tomáš Zdechovský.
Dolní Kralovice: Žáci cvičí místo na hřišti na silnici
Mateřská a základní škola v Dolních Kralovicích má 180 žáků. „Žáci využívají manipulačního prostoru ke skladování uhlí a okolních travnatých ploch a běhají na hlavní silnici za běžné silniční dopravy,“ upozorňuje na dlouhodobě nevyhovující stav ředitel školy Jaroslav Kosprd. Žádost o poskytnutí dotace na víceúčelové hřiště byla podána do zastupitelstva Středočeského kraje, nyní se čeká na vyjádření. „Povrch nesplňuje požadavky Evropské unie a především je nebezpečný pro děti,“ upozorňuje Zdechovský.
Do Kralovic je navíc dlouhá dojezdová doba záchranné služby. „Ohrožení života a zdraví dětí je natolik závažná věc, že tento stav není dále možné tolerovat,“ kritizuje přístup vlády a krajů Zdechovský, který opakovaně jednal s ministry a úředníky o dotacích pro postižený region.
Šetějovice: Nádrž zabrala obci pozemky bez finanční náhrady
Obec Šetějovice je z jedné strany odříznuta nádrží a z druhé strany dálnicí. Kvůli nádrži bylo obci odebráno 25 ha pozemků a dosud obec nedostala žádnou kompenzaci. V obci žije 60 obyvatel vysokého věku. Všichni mladí odešli pryč, protože zde není občanská vybavenost, dopravní napojení, ani práce. „Obec doplácí na školní autobusy, aby vůbec do obce zajely. Také zde není splněn časový limit na dojezd záchranné služby,“ vyjmenovává Zdechovský. Šetějovice nejsou celé ani pokryty telefonní signálem, jsou tam místa, odkud se není možné dovolat, připojení k internetu je také velmi špatné.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš