Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Severočeský senátor Doubrava ostře: Přestaňme se zhovadilými akcemi na Ukrajině a soustřeďme se na migranty, ať vyrukuje i armáda. Na čí povel budou čekat, aby nám podřezali krky?

19.06.2015
Severočeský senátor Doubrava ostře: Přestaňme se zhovadilými akcemi na Ukrajině a soustřeďme se na migranty, ať vyrukuje i armáda. Na čí povel budou čekat, aby nám podřezali krky?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Senátor Jaroslav Doubrava

ROZHOVOR Přestaňme se „zhovadilými akcemi na Ukrajině“ a soustřeďme se na migranty. „Dobře, ať vyrukuje i armáda.“ Takto ostře komentoval krizi s množstvím uprchlíků Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). „Řekněte mi, kdo jim platí cestu a na čí povel budou čekat, aby vytáhli šavle, meče a podřezali nám krky?“ vyjádřil své stanovisko. V rozhovoru také doporučil: „Ať přijme vláda jakékoli opatření, které zamezí přílivu těchto gaunerů. Soucit musí jít stranou.“

Premiér Sobotka hovoří o tom, že hrozí zhroucení našeho evropského sociálního systému, vicepremiér Bělobrádek mluvil o přijímání více než tisícovky uprchlíků za rok. Jak hodnotíte postoj české vlády v otázce uprchlické krize?

Naše vláda by měla kategoricky a jednoznačně odmítnout jakýkoli příliv imigrantů k nám. Je to celé nesmysl a mám pocit, že se v Bruselu zbláznili. Jakékoli kvóty jsou nesmyslné, protože jakmile se běženci dostanou do schengenského prostoru, mají volný pohyb a půjdou, kam se jim zlíbí, a nikdo jim v tom nezabrání. Sobotka má naprostou pravdu, že skutečně jde o osud Evropy, pokud už jsme neprohráli. Podívejte se, jací imigranti do Evropy přicházejí? Je mi velmi divné, že se říká, že chudáci vydělají jeden dolar za den a pak mají tisíce dolarů na to, aby se sem dostali. Jestliže budu mít rodinu v ohroženém pásmu, tak se přece budu snažit dostat do bezpečí nejdříve ženu a děti. Podívejte se, kdo sem přichází? To jsou mladí kluci. Řekněte mi, kdo jim platí cestu a na čí povel budou čekat, aby vytáhli šavle, meče a podřezali nám krky? Ne všichni musejí být vrahouni, ale nevěřím tomu, že mezi nimi nejsou. To bude pátá kolona, která se potom na povel zvedne a bude nám z toho hodně zle. Podívejte se na to, co se děje v Norsku, na znásilňování malých holek. 

Hnutí Úsvit a Blok proti Islámu vyzvaly vládu k uzamčení hranice před nelegálními imigranty. Co si o tom myslíte?

Tyto věci by komplexně měla řešit Evropa. Jak je možné, že přes Itálii a Řecko je odkrytá hranice? Dnes zajistit hranice tak, jak byly kdysi, už není reálné. Brusel si musí situaci uvědomit a přijmout opatření. Jestliže Itálie a Řeckou nejsou schopné hranici zabezpečit, aby byla nepropustná, tak musí situaci Evropská unie řešit s nimi.

Itálie pohrozila, že uprchlíky pustí dál do Schengenu, Maďarsko postaví na hranicích se Srbskem 175 kilometrů dlouhý a čtyři metry vysoký plot, Rakousko pozastavilo žádosti o azyl. Státy začínají řešit situaci sami a po svém. Nehroutí se nám schengenský prostor?

Schengenský prostor se nám hroutí už delší dobu. Podívejte se, vzor demokracie Amerika postavila zeď na hranicích s Mexikem. Proč by to tady mělo vadit? Ať přijme vláda jakékoli opatření, které zamezí přílivu těchto gaunerů. Soucit musí jít stranou. Přišli sem nelegálně. Naložit je na loď a odvézt, ať jsou odkudkoli.

Zaznívají názory, že vládne protiuprchlická hysterie a že se objevují fašistické postoje…

Nemám ten dojem. Sám se vyjadřuji proti imigraci. To, co lidé říkají, nejsou fašistické myšlenky. To jsou obavy o osud naší země a Evropy.

Jaká byste vy navrhoval opatření?

Pokud je tu nelegální imigrant, sebrat ho, odvézt zpět za každou cenu. Ať přestanou se zhovadilými akcemi na Ukrajině a věnují se všichni tomuto problému. Dobře, ať vyrukuje i armáda.

A co výstavba uprchlických táborů? Souhlasíte s takovým řešením?

Dobře, pomáhejme jim. Jsem ale přesvědčený o tom, že by měl problém řešit ten, kdo ho způsobil, a to jsou Spojené státy. Naprosto natvrdo to klidně napište, protože jsem o tom přesvědčený. Kdyby nerozorali Irák, Libyi, Sýrii, tak by žádná uprchlická krize nepřišla. Dokonce někdy přemýšlím, zda neexistoval už v minulosti určitý záměr, že si Američané velmi dobře spočítali, že k tomu dojde, ale k nim se vlna přes velkou vodu nedostane. Uvažoval jsem o tom, zda to není jejich snaha o oslabení ekonomiky Evropy.

Jaký předpokládáte další vývoj? Co když se Evropská unie nerozhoupe…

Pak nám asi nezbude nic jiného, než se bránit sami. Představa, že mi někdo z těchto gaunerů sáhl na dítě nebo na manželku… To bych se opravdu staral o to, abych rodinu ochránil. Takových názorů bude víc a nechci se dočkat eskalace a nepříjemných dopadů.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš