Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ústecká designérka navrhla monumentální pomník pro oběti války. Připomíná deset tisíc obětí v „chemičce", které se nelidsky nadřely

08.06.2015
Ústecká designérka navrhla monumentální pomník pro oběti války. Připomíná deset tisíc obětí v „chemičce, které se nelidsky nadřely

Foto: kr-ustecky.cz

Popisek: Pomník od ústecké designerky.

Oběti války, které se podílely na stavbě chemických závodu v Litvínově - Záluží, mají od začátku června svůj vlastní pomník.

Před litvínovskou „chemičkou"

Před hlavní branou Chemparku Unipetrolu RPA je v zemi zasazen unikátní monument z dílny Markéty Oplištilové, studentky Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem.

Pomník je věnován válečným obětem, které se účastnily stavby podniku postaveného za 2. světové války Němci, nebo tam zahynuli při bombardování spojenci v letech 1944 až 1945. Dílo bylo slavnostně odhaleno právě k 70. výročí konce 2. světové války. Počet obětí se odhaduje až na deset tisíc lidí. Akt se uskutečnil právě 3. června 1945, tudíž v den, kdy zálužská chemička obnovila po válce výrobu a vyprodukovala první „mírový“ benzín.

Nacističtí nelidové utrápili pracanty

Mezi přítomnými byli představitelé podniku, zaměstnanci, ale také i několik pamětníků. „Při dnešním pietním i slavnostním aktu se nemohu zbavit obrazu patnácti přímých náletů, které jsem osobně v tomto podniku zažil," uvedl pamětník Miloslav Hrabák. Součástí programu byla i komentovaná prohlídka protiletadlového krytu v areálu chemického závodu.

Práce na realizaci rozsáhlého chemického komplexu v Záluží začaly v květnu 1939, tedy brzy poté, co bylo Československo obsazeno vojsky nacistického Německa. Již při samotné stavbě továrny zemřely kvůli nelidským podmínkám tisíce lidí, především z řad civilistů, totálně nasazených a válečných zajatců.

Součástí památníku je informační cedule, která připomíná základní historické souvislosti výstavby chemických závodů v Záluží: I toto území, spadající do katastru Záluží, Kopist a Růžodolu bylo Mnichovskou dohodou odtrženo od Československa v roce 1938. Stavba chemické továrny na výrobu syntetických paliv z uhlí zde byla zahájena 5. května 1939. První litry benzinu byly vyrobeny 12. prosince 1942. 

Na výstavbě pracovaly desetitisíce civilistů, trestanců i válečných zajatců 32 národností z celé Evropy včetně Čechů, jichž bylo trvale do konce války přes pět tisíc. První nálet se uskutečnil 12. května 1944. V důsledku těžkých až nelidských podmínek a bombardováním zde zahynuly tisíce lidí. Jen část z nich byla identifikována. Čest jejich památce!

Budou sem vodit školáky

Za Ústecký kraj uctili památku oběti radní Jitka Sachetová a Martin Klika.  „Vznik pietního místa a pomníku, který by měl být důstojnou připomínkou těch, kteří se podíleli na výstavbě provozu chemických závodů v době války zde v regionu, probíhal delší dobu. Jsem rád, že se nám tyto úvahy podařilo přetvořit do konkrétního projektu a v rámci architektonické soutěže na Univerzitě J. E. Purkyně nalézt zajímavou podobu památníku, která určitě poutá velkou pozornost a vybízí kolemjdoucí k zastavení a zamyšlení,“ uvedl generální ředitel Unipetrolu Marek Switajewski.

Památník by se měl do budoucna stát nedílnou součástí programu školních exkurzí, které do Chemparku podnikají každoročně desítky žáků a studentů středních i základních škol.

Umění v protiletadlovém krytu

Markéta Oplištilová (1992) studuje na ústecké Fakultě umění a designu v ateliéru Přírodní materiály pod vedením akad. malíře Jaroslava Prášila. Ve svých projektech pracuje s využíváním různorodých sochařských přístupů, odklání se od klasických tradičních technik a hledá vlastní alternativní přístupy.

Pro své procesuální objekty a instalace si intuitivně vybírá materiály, které jsou pro dané dílo nejpřirozenější. V jejích úvahách a přemýšleních nad uměleckým dílem se opakují termíny: cykly, vztahy, hmota a prostor. V současné době se zabývá proměnlivými jevy v podobě chemických a fyzikálních procesů.

Před pár dny Markétě například skončila výstava v galerii Bunkr. Instalace byla vytvořena pro daný prostor – protiletadlový kryt. Projekt reagoval na původní funkci prostoru, jeho genia loci, a zároveň jej jemným způsobem přetváří v přirozený „přírodní“ prostor utvářený v čase.

Ze stropu úkrytu postupně odkapávají ve slabých proudech kapaliny, které se postupným srážením proměňují. V galerii se samovolně vytváří nová živoucí forma sílící každým dnem na základě prostorové podmíněnosti tohoto místa a času.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš