Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Da Vinci nebyl jen slavný malíř. V Ústí nad Labem mají stejnojmenného robota. V čem vám pomůže?

01.06.2015
Da Vinci nebyl jen slavný malíř. V Ústí nad Labem mají stejnojmenného robota. V čem vám pomůže?

Autor: kr-ustecky.cz

Popisek: Robot da Vinci.

Klinika urologie a robotické chirurgie ústecké Masarykovy nemocnice od letošního května vlastní nový robotický systém da Vinci typ Xi. Jedná se o nejmodernějšího robota tohoto typu v České republice.

Od gynekologie po ORL

Nový přístroj lékaři využijí například při urologických, chirurgických, ORL nebo gynekologických operacích.

„Robotická chirurgie je jedním z oborů, které z Krajské zdravotní dělají špičkové zdravotnické zařízení. Díky novému přístroji budou mít lékaři možnost operovat pacienty nejšetrnějším dostupným způsobem. Udržet a rozvíjet moderní zdravotnické technologie v našem regionu je naše priorita,“ uvedl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček při středeční slavnostní prezentaci nového chirurgického, robotického systému.

4

Jediný v republice

Cena nákupu nejnovější verze robotického systému se započtením ceny odprodeje stávajících starších robotických systémů, započtením dodávky robotického systému da Vinci Xi, pozáručním servisem robotického systému včetně dodávek nástrojů a příslušenství pro robotický systém, činí bezmála 187 milionů korun.

„Pokud máme udržet vysokou kvalitu našeho centra robotické chirurgie je potřeba robotický systém včas obměnit. Jsme přesvědčeni, že jde o dobře a promyšleně investované prostředky. Nový přístroj je jediný v republice i střední a východní Evropě. Kromě operačních výkonů tak bude sloužit i jako školící místo pro tuzemské i zahraniční lékaře,“ přiblížil možnosti využití nového systému předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák.

2

„Centrum robotické chirurgie zahájilo svou činnost v srpnu 2008 první roboticky asistovanou operací, jednalo se tehdy o resekci tumoru ledviny. Od té doby jsme k dnešnímu dni provedli 1758 operací, což naše pracoviště řadí v počtu provedených výkonů na špičku v rámci České republiky,“ uvedl Jan Schraml, přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie Krajské zdravotní - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Kromě ústeckého centra v České republice funguje ještě dalších šest robotických center – Nemocnice Na Homolce, Ústřední vojenská nemocnice Praha, Fakultní nemocnice U svaté Anny Brno, Nemocnice sv. Zdislavy Mostiště, Nemocnice s poliklinikou Nový Jičín a Fakultní nemocnice Olomouc.

Ústní dutina je novinkou

Robotická neboli tzv. da Vinci chirurgie znamená minimálně invazivní chirurgickou metodu vhodnou pro operace v dutině břišní a hrudní a v dalších špatně dostupných dutinách lidského těla. Nově v rámci ORL i v dutině ústní a hltanu. Zejména všude tam, kam je z anatomických příčin obtížný přístup při otevřené, případně i laparoskopické metodě. R

obotické operace jsou pro pacienta výrazně šetrnější a přinášejí významné výhody jemu, i operatérům. U nového modelu navíc dochází i k významnému vylepšení vzdělávání nových operatérů, kteří díky dvoukonzolovému ovládání mohou s operatérem instruktorem sdílet reálnou operaci.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace