Ústí škrtá investice, musí platit pokuty za chyby v dotacích! Může jít až o půl miliardy. Pro zadlužené město je to katastrofa
11.04.2015
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Peníze, ilustrační foto
Krajské město Ústí nad Labem bude muset zaplatit stovky milionů korun na sankcích, které mu za chyby projektech na evropské dotace vyměřily úřady. Radnice by mohla vracet až půl miliardy korun, řekl náměstek primátora Martin Mata (ANO).
Město finanční rezervu nemá, a omezí proto investice. Krajské město hospodaří s příjmy kolem 1,4 miliardy korun a splácí řadu úvěrů.
Výčet chyb stále nekončí
Několik pokut dostalo Ústí od úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Některé korekce jsou už z loňského roku, další podle Maty stále přicházejí. Město musí zaplatit desítky milionů za chyby při revitalizaci domu kultury nebo bourání sektorového centra.
Nově podle Maty město čeká sankce ve výši 111 milionů korun za rekonstrukci muzea. „Situace je čím dál horší. Nejde jen o korekce, o kterých už všichni víme, ale i další, doteď skryté. Reálná korekce, která by mohla proběhnout do konce roku, je 200 milionů korun. Ta hrozba je ale až 500 milionů korun," řekl médiím Mata.
Krajské město má podle schváleného rozpočtu hospodařit s příjmy 1,396 miliardy korun a výdaji 1,719 miliardy. Schodek 323 milionů korun bude krýt přebytkem hospodaření z minulých let a revolvingovým úvěrem. Kromě toho město platí další úvěry, mimo jiné půjčku od Evropské investiční banky, splácí například i rekonstrukci fotbalového stadionu.
Radnice se snaží lavinu pokut zastavit
Úřad ROP Severozápad už dříve řekl, že chyby v zakázkách většinou spočívaly v tom, že jako jednu z podmínek město stanovilo bezdlužnost uchazečů. „V případě muzea to je ale jen jedna z chyb, bylo jich tam devět. Chybějí tam nějaké informace, dokumenty a tak dále," vysvětlil Mata. Všechny sankcionované projekty byly součástí Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM).
Mezi dalšími projekty, za které podle Maty dostane město sankce, jsou úpravy sídliště Mojžíř, financované v rámci Integrovaného operačního programu, nebo teprve probíhající rekonstrukce plavecké haly. „Dostali jsme schválenou dotaci 152 milionů korun, ale už teď víme, že určité sankce, srážky, budou 40 milionů korun," doplnil Mata. Další sankce podle Maty hrozí i za zakázky na elektronický odbavovací systém a rekonstrukci zastávek MHD, které byly součástí programu IPRM mobilita.
Radnice se snaží lavinu pokut zastavit, zaplatit ale musí. „Žádáme o prominutí, o posečkání, padla už i žaloba. Je to ale tak, že město musí zaplatit, a potom se může soudit," doplnil Mata.
Město musí přejít na krizové řízení
Město nemá žádnou finanční rezervu, ze které by mohlo pokuty zaplatit. Omezovat bude investice. „Akce, které jsme si chtěli naplánovat na tento a letošní rok, budeme muset omezovat. Investiční akce, které snesou odklad, budeme určitě škrtat," dodal Mata s tím, že pravděpodobně bude radnice měnit i schválený rozpočet. Kromě sankcí se totiž potýká i s propadem daňových příjmů. Od začátku roku do března dostalo o 42 milionů korun méně, než kolik čekalo.
Primátor Josef Zikmund (ANO) novinářům řekl, že město musí přejít na krizové řízení. „Musíme přejít na krizový systém řízení města. To je teď ta nejdůležitější věc," řekl primátor. Finanční situací města se budou příští týden zabývat radní. Po jejich jednání by mělo být i jasné, které investice město seškrtá.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš