Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ústí škrtá investice, musí platit pokuty za chyby v dotacích! Může jít až o půl miliardy. Pro zadlužené město je to katastrofa

11.04.2015
Ústí škrtá investice, musí platit pokuty za chyby v dotacích! Může jít až o půl miliardy. Pro zadlužené město je to katastrofa

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Peníze, ilustrační foto

Krajské město Ústí nad Labem bude muset zaplatit stovky milionů korun na sankcích, které mu za chyby projektech na evropské dotace vyměřily úřady. Radnice by mohla vracet až půl miliardy korun, řekl náměstek primátora Martin Mata (ANO).

Město finanční rezervu nemá, a omezí proto investice. Krajské město hospodaří s příjmy kolem 1,4 miliardy korun a splácí řadu úvěrů.

Výčet chyb stále nekončí

Několik pokut dostalo Ústí od úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Některé korekce jsou už z loňského roku, další podle Maty stále přicházejí. Město musí zaplatit desítky milionů za chyby při revitalizaci domu kultury nebo bourání sektorového centra.

Nově podle Maty město čeká sankce ve výši 111 milionů korun za rekonstrukci muzea. „Situace je čím dál horší. Nejde jen o korekce, o kterých už všichni víme, ale i další, doteď skryté. Reálná korekce, která by mohla proběhnout do konce roku, je 200 milionů korun. Ta hrozba je ale až 500 milionů korun," řekl médiím Mata.

Krajské město má podle schváleného rozpočtu hospodařit s příjmy 1,396 miliardy korun a výdaji 1,719 miliardy. Schodek 323 milionů korun bude krýt přebytkem hospodaření z minulých let a revolvingovým úvěrem. Kromě toho město platí další úvěry, mimo jiné půjčku od Evropské investiční banky, splácí například i rekonstrukci fotbalového stadionu.

Radnice se snaží lavinu pokut zastavit

Úřad ROP Severozápad už dříve řekl, že chyby v zakázkách většinou spočívaly v tom, že jako jednu z podmínek město stanovilo bezdlužnost uchazečů. „V případě muzea to je ale jen jedna z chyb, bylo jich tam devět. Chybějí tam nějaké informace, dokumenty a tak dále," vysvětlil Mata. Všechny sankcionované projekty byly součástí Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM).

Mezi dalšími projekty, za které podle Maty dostane město sankce, jsou úpravy sídliště Mojžíř, financované v rámci Integrovaného operačního programu, nebo teprve probíhající rekonstrukce plavecké haly. „Dostali jsme schválenou dotaci 152 milionů korun, ale už teď víme, že určité sankce, srážky, budou 40 milionů korun," doplnil Mata. Další sankce podle Maty hrozí i za zakázky na elektronický odbavovací systém a rekonstrukci zastávek MHD, které byly součástí programu IPRM mobilita.

Radnice se snaží lavinu pokut zastavit, zaplatit ale musí. „Žádáme o prominutí, o posečkání, padla už i žaloba. Je to ale tak, že město musí zaplatit, a potom se může soudit," doplnil Mata.

Město musí přejít na krizové řízení

Město nemá žádnou finanční rezervu, ze které by mohlo pokuty zaplatit. Omezovat bude investice. „Akce, které jsme si chtěli naplánovat na tento a letošní rok, budeme muset omezovat. Investiční akce, které snesou odklad, budeme určitě škrtat," dodal Mata s tím, že pravděpodobně bude radnice měnit i schválený rozpočet. Kromě sankcí se totiž potýká i s propadem daňových příjmů. Od začátku roku do března dostalo o 42 milionů korun méně, než kolik čekalo.

Primátor Josef Zikmund (ANO) novinářům řekl, že město musí přejít na krizové řízení. „Musíme přejít na krizový systém řízení města. To je teď ta nejdůležitější věc," řekl primátor. Finanční situací města se budou příští týden zabývat radní. Po jejich jednání by mělo být i jasné, které investice město seškrtá.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš