Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo má pravdu, „kavárna“, nebo „hlas lidu, hlas boží“? Nezaplacená činže 26 tisíc. Banalita? Ne, mediální smršť. Kauza romské herečky rozdělila společnost

08.04.2015
Kdo má pravdu, „kavárna“, nebo „hlas lidu, hlas boží“? Nezaplacená činže 26 tisíc. Banalita? Ne, mediální smršť. Kauza romské herečky rozdělila společnost

Foto: repro

Popisek: Klaudia Dudová obsadila titulní stranu MFDnes. Přestože je herečka, z tohoto článku asi radost neměla...

V podstatě se tak moc nestalo. Mladá dívka najala byt pro svoji matku. Ta se do něj nastěhovala i s přítelem, ale neplatila. Majitel se pokoušel odchytit děvče, které s ním podepsalo smlouvu, ta nebrala mobil a nereagovala na emaily. To se majitelům stává často, dokonce se po Praze teď vypráví, že je to něco jako hobby mladých: Nastěhovat se, neplatit a po třech měsících vypadnout, a tak to dělat sériově a využívat ustanovení nového Občanského zákoníku. A spoléhat na to, že se pro těch pár tisíc nikomu nevyplatí chodit k soudu... Ale teď to přijde: Ona dívka je Romka, herecká hvězda filmu Petra Václava, která letos dostala dokonce Českého lva.

A tak majitel pravděpodobně kontaktoval média. Každopádně story vyšla na titulní straně MF Dnes. A strhla se mela veliká. „Pražská kavárna“ v jednom šiku křičí o rasismu a dívku hájí všemi prostředky, včetně právníka, větší část veřejnosti si jen potvrdila to, co si o Romech vždycky myslela, že neplatí své závazky a považují to za normální, nedá se jim věřit ani pozdrav a ze všeho se vykecají poukazem právě na ten rasismus. (A z čeho se nevymluví, z toho je vykecá či právníky zastraší „jejich“ Romea.) Na straně té „větší části“ je povětšinou bulvár, což ještě dodává oponentům munici. A mezi těmito dvěma názory je Mariánský příkop. A pravda, ta „omamná květina“? Usychá někde uprostřed hlučícího, překřikujícího se davu...  

Kauza nezaplaceného nájemného: Udělala JEN chybu?

Dudová podle svých slov chtěla dlužný nájem uhradit, a to ve třech splátkách. „Proč nechtěl peníze po třetinách, ale radši na mne zavolal média, nevím. Velmi mne mrzí, že opět kolují články o tom, jak se Romové špatně chovají, a že nás zase mohou hodit do jednoho pytle,“ sdělila přes romský server Romea. To však majitel bytu pro MF Dnes popřel. Prý ji nemůže sehnat a žádnou nabídku splátek neobdržel. Dluh činí 26 tisíc korun, Dudové matka s druhem se již odstěhovali.

Krajské Listy: Tvrzení proti tvrzení, jedni uvěří Klaudii, druzí pronajímateli, příkop zůstává.

Romská herečka? Něco jako židovský lékař

„Co je donebevolající, je označení  ´romská herečka‘. Romská herečka – to zní skoro jako židovský lékař,“ pozastavuje se redaktorka Svobodného fóra Monika Le Fay. „Ještě horší je, že žijeme ve společnosti, kde pomatení žháři útočí na romské rodiny a jejich děti. Proto je úplně neuvěřitelné, že něco takového publikuje na úvodní straně seriózní list,“ pohoršuje se Le Fay s tím, že je již v současnosti v Čechách obvyklé, že spořádaní měšťáci pořádají hony na každého, kdo se jen trochu odlišuje – vírou, etnikem, vzděláním, nebo se jim prostě jen nelíbí. „Šosáci a měšťáci, kteří jsou asketičtí a čistí, nepijí na rozdíl od nás všech ostatních alkohol, nekouří a ani nikdy nemluví sprostě. Všechny účty mají včas zaplacené a nikdy se nespletli. Právě takoví byli prvními, kdo útočili na Židy, vyháněli sudetské Němce a později vstupovali do komunistické strany, aby mohli zabavovat majetek svým třídním nepřátelům,“ nebere si servítky Le Fay.

Krajské Listy: Mno, tak třeba obyvatelé litvínovského Janova by asi nesouhlasili. Jejich romští sousedé je prý doslova terorizují, strašlivým nepořádkem počínaje a otevřenou agresivitou konče. Takže to nebudou asi jen „šosáci a měšťáci“, kdo si stěžují, že.

Znechucen je i známý televizní reportér Richard Samko na serveru Romea. „Redakci se povedlo trefit do černého. Zaujmout, potěšit ty, kteří plesají nad tím, když se může hodit špína na Romy a přilít olej do ohně. Tleskám, tleskám, tleskám,“ ironicky glosuje Samko a zároveň popisuje to, co je pro Romy nejzásadnější – vztah s rodiči. „Bohužel ale i naši rodiče dělají chyby, o kterých však svým dětem často neřeknou,“ okomentoval Samko situaci. 

Krajské Listy: Jediný zástupce romské inteligence, který by měl být mostem mezi Romy a majoritou, řekl zajímavou věc – o vztahu Romů k rodičům, což leccos vysvětluje, protože Klaudia řekla, že byt od počátku pronajímala pro svou mámu. Jinak je ale fakt, že romská inteligence prakticky není slyšet. Ani teď, ani jindy.

Romové to mají v Česku těžké, říká Tabery

Erik Tabery, šéfredaktor Respektu hovoří pro změnu o xenofobii. „Titul s klesajícím prodejem se evidentně snaží získat čtenáře na téma, které je v Česku velmi populární. Jakýkoli text o selhání jednoho, dvou či tří Romů je třeba pořádně nafouknout, protože to dokazuje, že ‚oni’ jsou horší než my (ach, jaká to úleva). Je to navíc bezpečné téma, Romové se ve velkém neozvou a latentních či otevřených rasistů je tu spousta,“ bere si na paškál MF Dnes Tabery.

V jedné věci ale lze s Pleslem (nynější šéfredaktor MFDnes, považovaný obecně za „Babišova muže“, který prý ale ve všem poslouchá nadřízeného Františka Nachtigalla, jenž dlouho pracoval v Blesku - pozn. red.) podle Taberyho souhlasit. A to s tím, že článek perfektně navazuje na ceněný film, v němž Klaudia Dudová ztvárnila titulní roli. „Přesně tak, redakce tohoto kdysi ctěného listu dokázala, jak to mají Romové v Česku těžké. A že uspět v této předsudečné společnosti bude ještě dlouho hodně těžké. Každé slovo ve skvělém filmu Cesta ven je pravdivé a přesné. Bohužel,“ zkonstatoval Tabery.

Krajské Listy: Tabery má nepochybně pravdu v tom, že kdysi tzv. seriózní MF Dnes nám, bulvárům, fušuje do řemesla v množství větším než malém.

Přelakovat realitu? Problém nezmizí

„Být Romem až příliš často znamená žít ve vyloučené lokalitě. Žít v ghettu zase znamená být nablízku narkomafiím, lichvářům, spekulantům se sociálním bydlením a být v hledáčku byznysu s chudobou. Znamená to každodenně zakoušet zmar, beznaděj, bezvýchodnost a rezignaci. Narodit se jako Rom vážně není žádná výhra,“ konstatuje v názorovém sloupku Martin Vrba, student Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Brno.

Krajské Listy:  Má-li člověk v sobě alespoň minimální míru empatie, musí bezvýhradně souhlasit. Víte, co přesvědčilo nás? Dokument na ČT 2, opakovali ho v pondělí, ale vznikl v době, kdy Romové ve velkém prchali do Británie a Kanady a byl kolem toho pěkný poprask. Mluví tam Romka, vysokoškolačka Jarmila Balážová, která vypráví, jak jí mrzí, že nikdo z Čechů neřekl svým romským spoluobčanům „zůstaňte, stýskalo by se nám po vás“.  

Romská herecká hvězda. Taková je realita

Šéfredaktor MF Dnes si však svým článkem stojí. „Striktně odmítáme jakákoli nařčení z rasismu,“ píše MF Dnes. „Kdybychom text Artura Janouška bývali neotiskli, možná na chvíli přelakujeme realitu, ale problém nezmizí,“ uvedl Plesl s tím, že je také důležité hledisko, že článek perfektně navazuje na ceněný film, v něm Klaudia Dudová ztvárnila titulní roli. „Film je o Romech, a proto mi nevadí ani to, že v titulku píšeme o Klaudii Dudové jako o romské herecké hvězdě. Jestli s tím má někdo problém, pak mohu jen konstatovat, že Klaudie Dudová je romská herecká hvězda. Taková je realita,“ hájí se Plesl.

Krajské Listy: No tak, nikdo nečekal, že šéfredaktor sklopí uši, že. Možná by ale měl, tohle trochu přehnal.

Přesně podle cikánského scénáře

Klaudie se však zastali i tvůrci filmu. „Vyjadřujeme ji naši plnou podporu a těšíme se na další spolupráci s ní,“ tvrdí tvůrci filmu Petr Václav, Jan Macola, Miloš Lochman a Karel Chvojka.

Krajské Listy: Je hezké, že se jí zastali. Nám ale vadí, že nemluví sama za sebe Klaudia, že hovoří vždy někdo za ni, navíc z jejího vyjádření je na hony cítit ruka šikovného píáristy. Možná je na čase zeptat se samotných Romů, jaká by si oni představovali řešení. Třeba by nás to konečně někam posunulo. A Klaudia by mohla začít, vykašlat se na prostředníky a hovořit sama za sebe. Že to umí, víme, pár rozhovorů po Českém lvu už dala.

V té chvíli se však ozývají hlasy těch, kteří s článkem MF Dnes souhlasí a jen odráží jejich pocity vůči Romům. „Kdo dostane takovou šanci, jako dostala ona? Mohla všem ukázat a dokázat, že když cikán dostane šanci se začlenit mezi normální lidi, tak že se začlení. Ale ona ne, přesně podle cikánského scénáře,“ uvedl například v diskuzi na Reflexu.cz Ivan Kubeš z Prahy. Stejného názoru je i Jaroslav Křížek z Ústí nad Orlicí, jehož komentář patří mezi nejlépe hodnocené: „Uvedená dáma je Romka. Uvedená dáma si najala byt a neplatila nájem. Obě informace jsou pravdivé. Tak mě nějak uniká, v čem je ten rasismus?! Ta naše ´korektnost’ nás brzy zahubí.“

Krajské Listy: Korektnost je na houby, v tom naprosto souhlasíme, problém neřeší, jen ho nechává latentně doutnat pod povrchem. Přesto, vážení, zkusme si představit, že se narodíme jako Rom v nějakém ghettu, jak snadno bychom se začlenili my?

Minority nerespektují způsob života většiny, říká Křeček

V souvislosti s článkem MF Dnes se znovu rozpoutala také debata o antidiskriminačním zákonu. „Čistě podle práva nejde o presumpci viny, ale o přesun důkazního břemene, což u tohoto typu zákonů není neobvyklé. Problém s těmito zákony všude v Evropě je v tom, že na straně jedné bezpochyby stoupá počet skutečných diskriminačních a xenofobních jednání, ale na straně druhé občané jsou stále více znepokojováni postavením a chováním minorit, které nerespektují nejen právo, ale ani způsob života většinové společnosti,“ nechal se slyšet zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček pro Reflex.

Krajské Listy: Přesně. Ale co s tím? Zatím stálo ustavičné začleňování Romů bambiliony, bez jakéhokoliv viditelného výsledku, spíše naopak. Propast mezi nimi a majoritou se zvětšuje. Je zjevné, že bychom měli zvolit nějakou jinou cestu, všechny Cimrmanovy slepé uličky jsme už prošlápli. A že musíme udělat první krok, o tom není sporu. Jen abychom pořád nešlapali sami…

Vendula Kvochová, Anna Vančová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová