Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Postavit ke zdi matrace a následně už je to jen na tři povely, nabít, zamířit a ...“ Herec má své zastánce i odpůrce. A možná skončí v reflexní vestě s koštětem

28.03.2015
„Postavit ke zdi matrace a následně už je to jen na tři povely, nabít, zamířit a ...“ Herec má  své zastánce i odpůrce. A možná skončí v reflexní vestě s koštětem

Foto: ČT

Popisek: Jiří Maryško ve filmu Poupata

Policie v Ústí nad Labem obvinila herce ústeckého Činoheráku Jiřího Maryška za jeho výroky a názory, týkající se německé genocidy na Češích během heydrichiády včetně vyvraždění Lidic. A to hned ze dvou trestných činů. Teoreticky tak může strávit za mřížemi až tři roky.

Připomeňme, že policie se o Maryšku nezajímala poprvé: Nedávno dostal (podle některých hlasů směšně nízkou) pokutu za útok na ústeckého zastupitele Jana Eichlera. Maryška ho tehdy napadl zezadu, podobně jako svého času Klausova pravá ruka Miroslava Macek Davida Ratha.

Čtěte také:

Jak jeden málo známý herec rozběsnil Lidické ženy i Český svaz bojovníků za svobodu: Nastolil tak otázku, kde vlastně končí sranda, u vyvražděných Lidic?

„Tady vůbec nejde o mě, on pošpinil památku Lidic a jejich mrtvých, a to mně neskutečně naštvalo,“ řekl redakci Tomáš Rieger, který na Maryšku podal trestní oznámení na otázku, zda cítí nějaké zadostiučinění. A to přestože se poté, co o jeho kroku informovala média, stal podle svých slov terčem série Maryškových urážek. „Osobně ho neznám, ale vím, že on a jemu podobní jeho přátelé mě častovali na Facebooku urážkami. Osobně se ale se mnou chtít setkat nebude,“ uvedl Rieger. „Jsem ale hlavně rád, že policie konečně pochopila a dala mně za pravdu, že Maryškovo chování je už za hranicí zákona,“ dodal muž, který pracuje v Národním památníku Terezín.

Je to, anebo není legrace? Názory se ostře rozcházejí

To je podle Riegera velmi důležité i proto, že případů zneužívání piety a památky obětí německé okupace přibývá. Nedávno médii proběhla například zpráva o neonacistovi, který v Terezíně močil na náhrobek a přitom hajloval. „Dozvěděli jsme se, že pan Maryško má spolupracovat se serverem Novinky.cz, s jeho webovou televizí. Chtěli jsme s Novinkami spolupracovat kvůli květnovým oslavám konce 2. světové války, ale když na náš dotaz, jak se staví k Maryškovým urážkám obětí Lidic, Novinky.cz napsaly, že v tom nevidí problém, ukončili jsme s nimi spolupráci,“ nechápe postoj největšího internetového média k dějinám vlastního národa Rieger.

Maryška mnozí ale podporují: Na Facebooku se objevil třeba názor známého novináře a komentátora Ivana Breziny: „…Na to (organizované zločince z ústeckého magistrátu) je možná opravdu jen lék: postavit ke zdi matrace, před ně tu politickou žumpu a následně už je to jen na tři povely - nabít, zamířit a ...“ napsal Brezina s tím, že Maryškovi drží palce. „Fízlové místo aby honili ty zločince z ústeckého magistrátu, honí jejich oponenty. Z těch policajtů je to na blití,“ uvedl Brezina. 

Policie pod tlakem začala konat

Ačkoliv to dlouho vypadalo, že policie z celé kauzy raději vycouvá. Nasvědčovalo tomu i Maryškovo posměšné vyjádření na Facebooku, že se policisté, kteří mu jen zavolali telefonem, aniž by si ho pozvali k výslechu podle zákona o policii, se jen zasmáli jeho vysvětlení a tím to zhaslo. Jenže poté začaly podle informací naší redakce z kruhů policie pršet na tamní ředitelství stížnosti na takovýto způsob vyšetřování. Policejní šéfové proto rozhodli  trestní oznámení, podané Riegerem, řádně podle trestního řádu prošetřit.

Podle krajské policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové byl Maryško obviněn ze dvou trestných činů: Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, a také z trestného činu výtržnictví. „Za to mu hrozí trest odnětí svobody až tři roky,“ vysvětlila mluvčí. Podle Hyšplerové Maryško naplnil dikci trestního zákoníku právě tím, že na počátku února zveřejnil k fotce postřílených lidických mužů nevhodný komentář.

Maryško se omluvil na Facebooku

Sám Maryško již před časem zveřejnil na svém Facebooku omluvu. „Český svaz bojovníků za svobodu mě vyzval k omluvě a proto: Omlouvám se všem bojovníkům za svobodu, lidickým obětem a všem, kterých se dotklo mé nešťastné spojení obrázku z filmu Lidice s představiteli ústecké žumpy - s lidmi, kteří škodili a škodí jak v politice, tak na sociálních sítích a komentářích pod internetovými články. Někteří z nich nám už rok, bez povšimnutí správců serverů, nadávají do Židů, obřezanců, feťáků, havloidů a často vyhrožují likvidací. Antisemitské nadávky a výhrůžky na adresu Činoheráku a Achaba Haidlera, který jezdí hrát divadlo do Lidic pravidelně, se objevují neustále a zatím se za něj žádný bojovník za svobodu nepostavil. Blesk.cz (aniž by se zajímal o mé vyjádření) uvedl nepravdivou informaci, že jsem foto umístil na svůj FB profil. Není to tak, byl to pouhý komentář určený přátelům, pod událostí dobrovolné brigády s názvem „Úklid Ústí" a s lidickými událostmi neměl vůbec nic společného. Byl to černý humor, vytržený z kontextu, a jedná se o přefouknutou mediální bublinu 'na zakázku', což ovšem ten, kdo nežije v Ústí nad Labem, jen těžko pochopí. Prosím vás, bojovníci za svobodu, abyste přijali mou omluvu za nešťastně použitý ilustrační obrázek a nebrali doslova přibarvené bulvární zprávy. S úctou a pozdravem, Jiří Maryško.“

Maryško se pro server Týden.cz vyjádřil, že obvinění samozřejmě čekal. „Nechali mě nahlédnout do spisu a teď se ukáže, co bude dál, všechny kroky nechává na svém právníkovi. Jsem sám zvědavý, jak to dopadne. Celá ta věc bude mít zřejmě pointu. Tenhle vtip vzniknul kvůli brigádě úklidu Ústí a nakonec skončím s reflexní vestou a koštětem v ústeckých ulicích, takže to bude mít zřejmě dobrý konec," uvedl Maryško.

Jeho omluvu nepřijali ani veteráni ani lidické ženy

Na Maryškův vtip ostře zareagovaly i pozůstalí po povražděných lidických obětech. „My, lidické ženy a děti, jsme velice pobouřeni tím, co jste si dovolil napsat a prezentovat na svém facebookovém profilu. Nevím, pane Maryško, co byste asi řekl, kdyby takhle zhanobil někdo Vaši rodinu,“ uvedl ve svém otevřeném dopisu Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS): „Z 203 žen, které musely 10. června 1942 opustit své domovy, přišly o muže a děti a byly uvězněny v koncentračních táborech, se po válce do Československa vrátilo 143 žen, dnes žijí pouze tři. Nejstarší je 92 let a nejmladší je 89," uvedl za všechny lidické oběti a jejich příbuzné Pavel Horejšovský. Ten patří mezi pouhých 17 přeživších lidických dětí.

Stíhání Maryšky přivítali také váleční veteráni z ČSBS, kteří celou kauzu odstartovali: „Skutečnost, že vůči panu Maryškovi byla vznesena obvinění, vnímáme jako pozitivní krok. Doufáme, že bude také srozumitelným signálem pro veřejnost, že zákony této země platí pro každého a že si prostě nikdo nemůže dělat, co chce. Tedy ani vyhrožovat svým spoluobčanům a dokonce k tomu zneužívat naši tragickou minulosti a špinit památku nacisty povražděných českých občanů,“ uvedla mluvčí veteránů Jana Vrzalová. „Nelze samozřejmě předjímat, jak celý případ skončí, nicméně postup Policie České republiky je pro nás svaz rovněž povzbuzením do budoucnosti, že jakékoliv činy podobné jednání pana Maryšky, nebudou bez povšimnutí odloženy,“ doufá mluvčí ČSBS.

Chci veřejný soud, sdělil Maryško

Ve zkráceném řízení, které je nařízeno, soud rozhoduje neveřejně. Pokud Maryško s trestem nebude souhlasit, může si podat takzvaný odpor a bude se konat veřejné hlavní líčení, napsala iDnes.cz. Herec by se mu nebránil, naopak.

„Byl bych rád, aby to potichoučku nezametli a aby u toho veřejnost byla. Když už, tak to pojďme všichni dohrát do konce,“ poznamenal Maryško v posledních dnech.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Petr Blahuš