Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak jeden málo známý herec rozběsnil Lidické ženy i Český svaz bojovníků za svobodu: Nastolil tak otázku, kde vlastně končí sranda, u vyvražděných Lidic?

26.02.2015
Jak jeden málo známý herec rozběsnil Lidické ženy i Český svaz bojovníků za svobodu: Nastolil tak otázku, kde vlastně končí sranda, u vyvražděných Lidic?

Foto: Facebook

Popisek: Jiří Maryško

Válečné vdovy po zavražděných lidických mužích i další váleční veteráni z Českého svazu bojovníků za svobodu jsou v šoku. Herec ústeckého divadla Činoherák Jiří Maryško si prý veřejně dělal legraci z německé genocidy Čechů během heydrichiády. Vyvražďování nejen schvaloval, ale dokonce si přál, aby takto byli povražděni také bývalí představitelé vedení města. Nedosti na tom - Maryško si i nadále z vyvraždění Lidic dělá legraci.

Co se vlastně stalo? Herec proslulého ústeckého divadla Činoherní studio Jiří Maryško na svém facebokovém profilu uveřejnil fotografii postřílených lidických mužů a připsal, že „úklid Ústí si představuji takto…“. Ještě dodal, že takto by měli skončit bývalí představitelé samosprávy, včetně členů ODS a hnutí Ústečané sobě.

„My, Lidické ženy jsme hluboce pobouřeny tím, co jste si dovolil napsat. Nevíme, co byste asi řekl, kdyby někdo takhle zhanobil vaši rodinu. Žádáme vás, abyste tuto hanebnost, kterou jste si vymyslel a stvořil, stáhl a veřejně se nám lidickým omluvil jednak dopisem a také na vašich stránkách,“  žádá otevřeným dopisem Maryšku sdružení Lidické ženy a děti.

Jednání herce, který se veřejně chlubí svým kamarádstvím se současným vedením Ústí, včetně primátora, odsoudil také Český svaz bojovníků za svobodu. „Jde o odporné zneužití lidické tragédie. Vnímáme ho jako hrubé pošlapání památky lidických mužů, žen a dětí,“ sdělil Krajským listům předseda ČSBS Jaroslav Vodička. Podle něj to bohužel ale není poprvé, kdy byla lidická tragédie zneužita. „Jménem ČSBS žádám pana Maryška o okamžitou veřejnou omluvu. Současně mu nabízím zprostředkování Památníku Lidice či jiné vypálené obce, s odborným výkladem, Památníku Terezín nebo jiného koncentračního tábora. Třeba pak pochopí, čeho se dopustil,“ byl ještě včera skeptický k hercově sociální inteligenci šéf veteránů Vodička.

Maryško balancuje na hraně často, i tento snímek z jeho Facebooku by mohl narazit - někdo by mohl říci, že znevažuje oběť Jana Palacha

Maryško však přece jen obrátil a na svém profilu se válečným veteránům a obětem německé okupace omluvil. Po více než dvou týdnech. I to bylo důvodem toho, že Lidické ženy jeho omluvu sice přijaly, ale se silnými výhradami.

Maryško se nakonec omluvil

Na svém Facebooku herec publikoval omluvu v tomto znění: „Český svaz bojovníků za svobodu mě vyzval k omluvě a proto: Omlouvám se všem bojovníkům za svobodu, lidickým obětem a všem, kterých se dotklo mé nešťastné spojení obrázku z filmu Lidice s představiteli ústecké žumpy - s lidmi, kteří škodili a škodí jak v politice, tak na sociálních sítích a komentářích pod internetovými články. Někteří z nich nám už rok, bez povšimnutí správců serverů, nadávají do Židů, obřezanců, feťáků, havloidů a často vyhrožují likvidací. Antisemitské nadávky a výhrůžky na adresu Činoheráku a Achaba Haidlera, který jezdí hrát divadlo do Lidic pravidelně, se objevují neustále a zatím se za něj žádný bojovník za svobodu nepostavil. Blesk.cz (aniž by se zajímal o mé vyjádření) uvedl nepravdivou informaci, že jsem foto umístil na svůj FB profil. Není to tak, byl to pouhý komentář určený přátelům, pod událostí dobrovolné brigády s názvem „Úklid Ústí" a s lidickými událostmi neměl vůbec nic společného. Byl to černý humor, vytržený z kontextu a jedná se o přefouknutou mediální bublinu „na zakázku", což ovšem ten, kdo nežije v Ústí nad Labem, jen těžko pochopí. Prosím vás, bojovníci za svobodu, abyste přijali mou omluvu za nešťastně použitý ilustrační obrázek a nebrali doslova přibarvené bulvární zprávy. S úctou a pozdravem, Jiří Maryško.“

Trestní oznámení jen prší

Tím to ale celé pro umělce, který se „proslavil“ fackou, kterou uštědřil radnímu Eichlerovi ve vypjaté době boje o Činoherák, jen tak nekončí. „Celé Ústí je z toho v šoku. Možná si ještě vzpomenete na loňskou poměrně masivně medializovanou kauzu Činoherního studia a na facku tehdejšímu ústeckému radnímu, která v té souvislosti na ústeckém magistrátě padla. Tak právě autor loňské facky je nyní také autorem odporného zneužití lidické tragédie,“ říká šokovaně pracovník tiskového odboru národní kulturní památky Památník Terezín Tomáš Rieger z Chabařovic. (Maryško pak byl odsouzen magistrátem k pokutě 500 Kč - pozn. red.).

Rieger proto na Maryšku podal kvůli jeho vychvalování vyvraždění Lidic v roce 1942 trestní oznámení pro trestný čin násilí proti skupině obyvatelů i proti jednotlivci. Není při tom zdaleka sám. „ Být některou ze jmenovaných osob, bylo by zřejmě důvodné se obávat o svou bezpečnost, protože se dopustil hanebnosti, neboť se hrubým způsobem dotkl památky nevinných obětí nacistického běsnění v Lidicích před 73 lety, jejich potomků a několika stále ještě žijících lidických dětí. Oběť, před kterou se s úctou sklání celý svět, neváhal zneužít ke sledování svých osobních cílů a k ukojení svých animozit vůči čelním představitelům Ústí nad Labem, navíc dnes již většinou bývalým,“ popsal svoji frustraci z chování chráněnce současného vedení ústeckého magistrátu Rieger. „Z důvodu obrovského znechucení, neboť 23 let pracuji v Památníku Terezín, lidických obětí si hluboce vážím a několik pamětníků osobně znám, jsem tento odporný skutek oznámil policii České republiky a bude už na ní, jak s mým oznámením dále naloží. Ve mně zůstává jen velké zklamání a pochybnost, zda mělo loni cenu za takové lidi jako je pan Maryško ztrácet energii a bojovat za zachování Činoheráku v Ústí nad Labem,“ říká Rieger, s jehož hlasem v dalších volbách nové vedení města už nemůže počítat.

Ale i jiní lámou nad současnými politickými předáky krajského Ústí nad Labem hůl. Proti Maryškovu jednání se totiž zvedla bouře nevole i na sociálních sítích. „Celý dnešní Činoherák je jedna banda fašounů, kteří se schovávají za Židy, protože vědí, že jim takhle všechno projde. A taky proto, že za nimi stojí primátor,“ napsal třeba Jiří Kovář.

Herec se médiím vyhýbá

Vedení divadla to nechává zcela klidným. „Kontakty na naše herce nebo zaměstnance běžně nepředáváme, a to ani novinářům. Vaši zprávu jsem panu Maryškovi přeposlala a je na jeho zvážení, zda se vám ozve,“ sdělila Krajským listům ředitelka Činoheráku Tereza Silbernaglová. Podobně zareagovala i tisková mluvčí divadla Evženie Belanová. „Necháváme na jeho rozhodnutí, jestli vám zareaguje,“ Na otázku, jak se vedení Činoheráku staví k veřejným projevům svého zaměstnance, na kterých souhlasí s metodami nacistického Německa vůči okupovanému Československu a zda to s ním nějak řešilo, ředitelka Silbernaglová jen uvedla, že Činoherák se k jakýmkoli veřejným projevům, které vychvalují a souhlasí s metodami potlačujícími lidská práva a důstojnost člověka, staví zásadně odmítavě. „Vyjádření pana Maryška bylo nešťastné, překročil meze ve velmi citlivé otázce, především pak tím, že nedomyslel všechny souvislosti, a už se za něj omluvil. Jde však o jeho individuální projev, který neodpovídá oficiálnímu postoji divadla,“ sdělila Silbernaglová. Stejně tak neodpověděla na dotaz, zda a jak vedení Činoheráku Maryškův poklesek projednalo, ani zda nemá obavy, že takováto nezákonná vystoupení členů divadla ublíží jejímu image coby bojovníka za demokracii a proti politickému establishmentu.

Sám Maryško, mezi Ústečany po svém odmlčení kvůli provalení skandálu posměšně nazývaném „Statečný Maryško“ nebo „Mlčící Jurij“, možnost vyjádřit se naší redakci ke svým projevům vychvalujícím nacismus vůbec nevyužil. Na svém facebokovém projevu jen stručně vyvěsil, že už na něj přišly tři trestní oznámení.

Policie zatím nereaguje

Otázkou ovšem je, jak tato trestní stíhání dopadnou. Na svém Faceboku se Maryško pochlubil, že namísto toho, aby ho řádně předvolali, mu jen zavolali. „Prej, jestli jsem ho (příspěvek na Facebok -  pozn. red.) psal pod vlivem drog. Tak jsem přiznal, že jsem byl vypálenej jak Lidice… Smáli se a zavěsili…“ pokračoval ve svém znevažování zavražděných lidických mužů, žen a dětí Maryško. Svůj příspěvek pak tento mladý ambiciózní herec doplnil fotografií rozesmátých britských policistů.

Čeká se jednání na zastupitelstvu

Ústecké zastupitelstvo čeká absurdní jednání, jak napsalo iDnes.cz. Bude zaujímat stanovisko k pokusu o vtip na Facebooku. Velkou roli hraje to, že ho vytvořil herec Jiří Maryško z ústeckého Činoheráku. K Činoheráku má totiž blízko koaliční hnutí PRO! Ústí a pro opozici se tak stal záminkou k útokům na vedení města. „Jirka Maryško je jako Petr Čtvrtníček. Dělá vtipy, které jdou na hranu a tady ji prostě přesáhl. Ale člověk přeci řekne tolik blbých vtipů,“ říká o Maryškovi umělecký šéf Činoheráku Filip Nuckolls.

Minulou středu se k Maryškovým odpůrcům přidal komunistický zastupitel Petr Brázda, který „kauzu Maryško“ právě prosadil do programu zastupitelstva. V usnesení navrhuje, aby zastupitelé s Maryškovým žertem, jenž „poškozuje památku obětí lidického masakru“ a „nevhodným způsobem řeší svůj postoj k některým současným i bývalým zastupitelům a občanům města“ vyjádřili nesouhlas. „Můj primární motiv je, že by se i v této oblasti, tedy v politice, mělo jednat solidně a slušně,“ zdůvodnil svůj požadavek Brázda.

Jaký je Váš názor? Jde jen o vtip, byť nevhodný a přestřelený, anebo by se měl autor zodpovídat za nacistické smýšlení? O své názory se podělte v diskuzi.

Vložil: Petr Blahuš