Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Takový bordel jsem nezažil. Nejsme vazalové tohoto státu! rozohnil se teplický primátor Kubera. Přidali se i další

23.02.2015
Takový bordel jsem nezažil. Nejsme vazalové tohoto státu! rozohnil se teplický primátor Kubera. Přidali se i další

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Teplický primátor a zároveň senátor Jaroslav Kubera na ústeckém setkání starostů a primátorů kraje

REPORTÁŽ Nezkušení politici vytvářejí legislativní patvary. Proč za cyklostezky platit poplatky podle povrchu? Co by měl stát změnit, aby starostové mohli skutečně sloužit obyvatelům a ne se topit v nesmyslnostech, nebo jaké jsou nejčastější přešlapy starostů a zastupitelů, zaznělo na krajském setkání Svazu měst a obcí ČR, které se konalo tento týden v metropoli Ústeckého kraje. Svou troškou do mlýna na něm přispěli i senátoři a poslanci ze severočeského kraje Kubera, Doubrava či Šenfeld.

Poslanci prý chtějí, abychom je chválili

Mnozí primátoři a primátorky stejně jako starostové a starostky se s činností Svazu měst a obcí ČR mohli po svém zvolení seznámit poprvé. „Ve vašem kraji je skutečně hodně starostek,“ poznamenal předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek hned v úvodu nejen k celkově vysoké účasti, ale také k poměru žen v čele samosprávních celků. Potěšeně okomentoval, že dorazili i senátoři a poslanci z tohoto severočeského kraje. „Já vždy chválím víc senát, protože s námi historicky více spolupracuje. Už se mi ozvaly některé poslanecké kluby, že chtějí být také chváleny. Tak jsem jim napsal, že tomu musí odpovídat výstupy, které od nich ze sněmovny putují,“ nadhodil s trochou humoru v hlase.

Je pravda, že právě téma nových zákonů a jejich změn se prolínalo valnou částí první půlky dne. „Je to zde i dost politicky pestré. Ve svazu pracujeme pro všechny,“ zmínila mluvčí svazu Štěpánka Filipová, která shrnula, že smysl není jen informovat o všem, co by měly obce znát, ale také právě upozorňovat na změny a záludnosti legislativy, debatovat o jejích dopadech a získávat zpět podněty, aby svaz mohl za zájmy obcí lobbovat na ministerstvech a zasadit se o změny právních norem, které v praxi nefungují či dokonce škodí. „Jsme povinným připomínkovým místem české legislativy,“ podotkl šéf Jiránek, proč názor svazu má v zákonodárném procesu velkou váhu.

Z dílny zákonodárců by se neměly sypat zmetky

A že legislativních 'zmetků', jejichž podobu se někdy svazu podaří zvrátit, neleze z dílny českých zákonodárců málo, bylo zřejmé z několika citovaných příkladů. „Někdy jde skutečně o jediné slovíčko, nevhodný termín a podobně. Například nyní poslanci schválili účinnost zákona od 1. ledna, ale vydali ho ve sbírce listin až 5. února. K tomu si vemte, že zákon platí až 15. den po vydání ve sbírce,“ zmínil s tím, že cílem je prosadit, aby obce měly aspoň rok času dopředu, aby se na změny mohly připravit.

Další chuťovkou je podle Jiránka zákon o ochraně zemědělského půdního fondu. „Původně se měl za vynětí z půdního fondu v případě cyklostezek platit poplatek podle druhu povrchu. To je absurdní a sněmovna to uznala. Také je podle nás nesprávné, že stát za vynětí v případě staveb silnic a dálnic neplatí, kdežto kraje a obce v případě místních komunikací ano. Týká se to i nemocnic a škol,“ zmínil dále Jiránek.

Kvůli těmto 'maličkostem' pak například v jedné obci v chráněné krajinné oblasti nemohou čerpat dotace na hřiště. „Mají tam louku, starosta chtěl zlegalizovat hřiště. Jenže za vynětí by na poplatcích musel dát čtyři miliony korun. Na to řekl: To si na dotace nechám zajít chuť.  A hřiště je prostě dál loukou,“ převyprávěl Jiránek.

Ministerstva si hrají na svém písečku. Kubera: Připadám si jak přednosta

Legislativně-právní pracovníci svazu v celkem obšírném bloku seznámili se všemi novými zákony, novelami a tím, jak se je podle potřeb obcí snaží ještě před hlasováním politiků měnit. „Kdybych byl nově zvoleným starostou, běžel bych odtud rovnou na zastupitelstvo dát svou rezignaci. Jsem v samosprávě dlouho, ale co vidím dnes, to jsem nezažil,“ reagoval již několikanásobně zvolený primátor Teplic a patnáctým rokem rovněž senátor Jaroslav Kubera. Zřejmě tak chtěl uchlácholit některé 'nováčky' po první smršti legislativních novinek a povinností, s nimiž Svaz měst a obcí přítomné seznámil a poskytl nespočet rad a doporučení, jak se vyhnout případným potížím.

Podle Kubery je zárodek řady potíží a chaosu mimo jiné v tom, že ministerstvo spravedlnosti rezignovalo na svou funkci a nechalo ministerstva hrát si na svém písečku. „Zrušily se okresy. Plno povinností se přeneslo na obce. Já si dneska připadám jak přednosta okresního úřadu. Třeba přenesení působnosti u sociálního bydlení je totální nesmysl. Obce mají řešit věci pro své občany. Ne že když mi někdo chodí po území obce, tak budu mít povinnost zajistit mu bydlení. A tisíce lidí jsou hlášeny na radnici – nikdo si s tím neví rady,“ přidal do pléna k rozmýšlení.

Výš by neměl jít nikdo, kdo nezačal dole. Herci nevědí, která bije

„Nenechme se vydírat státem! Když to těm ministerstvům dovolíme, tak co… Nesmíme jim to dovolit. Stát je tady náš, ne my jeho – dělá z nás své vazaly. Takový bordel jsem za ty roky nezažil,“ uzavřel Kubera svou plamennou řeč. Starostka Liběšic následně apelovala, aby právě on tedy jako senátor hájil zájmy starostů a starostek. Zprvu to vypadalo, že se schyluje k přestřelce, při níž mohou padat tvrdá a kritická slova.

Všichni ovšem prolétli debatou korektně, bez osobních invektiv, a politici horní a dolní komory parlamentu spolu s hlavami obcí nevyšli z rétoriky, která vede ke konsensu. Kubera ještě zdůraznil, že on sám rozhodně nikdy nehlasuje pro evropské sněmovní tisky. „Ani pro další zhovadilosti. Projděte si hlasování na webu senátu, a jestli kecám, tak mě přijďte zbít,“ odvětil. „Dávám pozměňovací návrhy. To je vše, co mohu. Když hlasuju proti a ono to projde, pak se tím musím stejně řídit jako vy," reagoval na jednu z připomínek z řad starostů a starostek.

K legislativním šmejdům přidal svůj postoj i předseda svazu. „V České republice stále neplatí, že by politici na státní úrovni měli projít zkušeností z komunální politiky. To jim chybí,“ míní předseda svazu Dan Jiránek. S tím souhlasil senátor Doubrava. „V obou komorách jsou lidé bez zkušeností z komunální politiky – lékaři a podobně. Ale kdo je tam zvolil? My třeba dobře připravíme argumenty, ale herci pak zvednou ruku a přehlasují naše připomínky,“ posteskl si, že strany posílají do politiky kandidáty podle toho, zda jsou to známé osobnosti. Ty ale mnohdy vůbec nevědí, která bije. „Nebo lékař je překvapen, že není pevně stanoven plán činnosti, aby si podle toho mohl udělat ordinační hodiny,“ dodal.

Mlčky nezůstal ani poslanec Josef Šenfeld, který se obrátil přímo na starosty. „Kontaktujte mé kolegy poslance ve vašich regionech, a chtějte, ať se s vámi setkávají. Konzultujte s nimi, co je potřeba řešit či změnit,“ doporučil jim, jak mohou ze svých pozic prosadit, co od zákonodárců potřebují.

Vyhláška o kovech… No, budou to rovnou od sběračů vykupovat "eseróčka“

Svaz využívá pro účely právního poradenství advokátní kancelář, jejíž rady mohou všichni členové svazu využívat zcela zdarma. „Jsou to desítky tisíc dotazů! Počet stoupl zejména po zavedení nového občanského zákoníku,“ podotkl k jedné z nejvyužívanějších služeb pro své členy předseda svazu Jiránek, podle kterého i toto je znak skutečnosti, že česká legislativa se mění příliš často. Tři sta nejčastějších dotazů vydala organizace formou brožury, kterou všichni přítomní rovněž bezplatně obdrželi.

Během dne zazněla řada dalších problémů a podnětů. Například primátor Ústí nad Labem Josef Zikmund zmínil potřebu demolic zchátralých a nevyužívaných objektů. „Nejhorší scénář, že bychom měli zajistit demolice, vychází na 200 milionů korun. Snažíme se hledat dotační programy, které by mohly pomoci,“ uvedl například. Vyjádřil se kladně k vyhlášce ministerstva životního prostředí, podle níž sběrny surovin budou mít od března zákaz vykupovat kovy od jednotlivých osob hotově. Jediným možným způsobem bude bezhotovostní platba. „Já tento návrh, který zahrnuje bezhotovostní úhrady, vítám,“ vyjádřil se ústecký primátor Zikmund. Zmínka o bezhotovostních platbách zdvihla ze židle Jaroslava Kuberu. Podle něj to problém nevyřeší. „Garantuji vám, že se založí 'eseróčka', která budou od cikánů ten kov rovnou vykupovat!“ předvídá, co možná za nějaký čas bude opět svaz v rámci své připomínkové činnosti řešit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš