Bývalý europoslanec Falbr nechápe, proč ústecké opičky řeší uhlí. Vědí vůbec, kde se těží?
12.02.2015
Foto: Stránky politika
Popisek: Richard Falbr
Sociální demokrat Richard Falbr si vzal na paškál ústecké radní. Kdoví proč se komunální politici podle něj cítí kompetentní k otázkám uhlí, které s jejich městem vůbec nesouvisí. Utahuje si z nich, zda vůbec vědí, kde se co těží. Možná jen plavou s proudem a omílají jako opičky témata, která se už zoufale dlouho skloňují stále dokola.
Radní města Ústí nad Labem přijali usnesení, že se staví proti pokračování těžby v Ústeckém kraji. „Přijal jsem tuto zprávu s rozpaky. Předně mě napadlo, proč by se město, které těžbou vůbec není dotčené, mělo vyjadřovat k této věci. Kolik z občanů Ústí se cítí těžbou uhlí v jiném okrese reálně ohroženo? Vědí vůbec, na kterých lokalitách se těží?“ kroutí nad tím hlavou bývalý europoslanec, někdejší odborový předák a senátor za Mostecko Richard Falbr (ČSSD), který stojí v čele Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje.
My se do nich také nemontujeme
Pokračuje dále v přemítání o tom, proč ústečtí politici nemají nic lepšího na práci, než vměšování do témat jiných regionů: „Hlasují snad radní ostatních měst například o provozu Spolchemie téměř v centru města Ústí? Ale uznávám, jsme demokratická země a můžeme tedy všichni vyjádřit své názory na cokoli. Jen bychom měli vzít v potaz, zda k tomu máme dostatečný mandát.“ Tím prý ovšem nemyslí mandát politický, nebo dokonce politické zadání.
Je tohle skutečně urážlivé stigma?
Falbr dále pro KrajskéListy.cz uvádí, že chápe do jisté míry snahu zbavit se stigmatu průmyslového kraje. Je to ale vůbec možné? A je rozumné, brát to jako urážlivé stigma? „Není na místě si spíše vlastního průmyslu vážit a dělat vše proto, aby využíval moderní technologie, šetrnější k životnímu prostředí a vracel část zisku do rozvoje regionu? Souhlasím s tím, že je třeba dokončit přeměnu našeho kraje - dá se to ale udělat uzavřením uhelných lomů a dovážením uhlí nebo plynu z ciziny?“ ptá se.
Chybí nouzový plán
Podle oranžového politika není rozumné obětovat vlastní zdroje nerostných surovin a dovážet je za cenu toho, že se před našimi úřady práce zdvojnásobí fronty. Chybí plán B zaměstnanosti, který se ani za posledních dvacet let nepodařilo zrealizovat. „Jaké usnesení přijmou radní města Ústí, až nezaměstnanost v Mostě dosáhne 20 procent? Heslo ústeckých radních ´prosperita občanů´ se pak v rámci kraje může dostat do úplně jiného světla,“ upozorňuje dlouholetý politik, která nezapomene zmínit také riziko, že pomyslné kohouty plynu může kdykoli dodavatel utáhnout.
Přestaňte strašit průmyslem
Několik desetiletí na dokončení restrukturalizace Ústeckého kraje nebylo podle Falbra moc úspěšných. „České republika nemůže říct, že by v tomto byla úspěšná,“ míní a apeluje na všechny: „Máme ještě několik měsíců, než vláda s konečnou platností rozhodne, co dál. Využijme tento čas k hledání optimálního řešení pro rozvoj Ústeckého kraje a přestaňme se strašit průmyslem - je to to, co tento kraj živí.“
Jde nám o image, vzkazují konšelé
Ústečtí radní ovšem rozhodnutí ve věci prolomení limitů těžby hnědého uhlí považují za ideově zásadní usnesení svého únorového jednání. „S ohledem na zdraví obyvatel města, na snahu města jako krajské metropole ustupovat od těžkého průmyslu a zbavit se image průmyslově přetížené oblasti, a na celosvětové úsilí zmírnit člověkem způsobenou změnu klimatu, se rada staví proti zvažovanému prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v Severočeské hnědouhelné pánvi,“ zní přesně stanovisko ústeckých konšelů.
Toto deklaratorní usnesení bude 18. února předloženo také zastupitelstvu Statutárního města Ústí nad Labem. „Zastáváme se především zdraví a prosperity občanů našeho města. Vyjadřujeme ale také podporu občanům v ohrožených obcích – i oni mají právo na domov jako lidé v Ústí. Usilujeme o zlepšení podmínek pro život a image našeho města a ty samozřejmě souvisí s vývojem našeho širšího okolí. Nechceme, aby naše město s celým krajem zůstávalo zakleté do minulého století. Máme ambiciózní vize,“ uvedl k tomu primátor města Josef Zikmund (ANO 2011).
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš