Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ústecký politik a prý pervitinový narkobaron už je v „teplákách“. Celé Trmice žijí touto aférou a místní mají strach, řekli nám, že se bojí pomsty Romů

22.01.2015
Ústecký politik a prý pervitinový narkobaron už je v „teplákách“. Celé Trmice žijí touto aférou a místní mají strach, řekli nám, že se bojí pomsty Romů

Foto: Facebook

Popisek: Trmice

REPORTÁŽ Nejen ústeckou čtvrtí Trmice, ale celým krajským městem hýbá v těchto dnech skandál trmického politika za romské sdružení Společně pro Trmice Marcela Cichého. Ten jako údajný narkobaron skončil po bleskovém zásahu policie v kriminále. Lidé, zejména Trmičtí, se nyní bojí hlavně o své děti. Nevědí, komu mají dnes už věřit, když policie obviní a soud pošle do vazby i učitele jejich dětí za jeden z nejodpornějších trestných činů vůbec - za výrobu a distribuci drog. Celá aféra byla také v pondělí námětem reportáže Událostí, komentářů ČT24…

Redakce Krajských listů se na situaci ptala přesně týden po zatčení a obvinění Cichého. Ani po takové době ale emoce v lidech na malém městě příliš nevychladly. Až na jedinou výjimku ovšem nikdo ze strachu před pomstou místních Romů nechtěl říci své jméno.

„Co s našich dětí bude, když je učí ani ne feťáci, ale ještě horší, ti co jim to svinstvo prodávají a vyrábí,“ strachoval se před zastávkou na Václavském náměstí v centru Trmic asi 70letý důchodce o francouzských holích. „Nechci, aby to znělo, že jsem nějaký bolševik, ale tohle za komunistů nebylo, to byl jiný pořádek. Pro tohle jsme před 25 lety šli do ulic? To asi ne,“ dodal muž, který podle svých slov čekal na příjezd svozové sanitky.

Typické foto z Trmic, které pořídila Policie ČR: Hořící odpadky mezi domy

Také asi padesátiletá žena na zastávce v Tyršově přímo před budovou tzv. nové školy, kde Cichý učil, nechápe, kam až stát mohl nechat problém drog v severních Čechách dojít. „Jezdím za přítelem do Krásného Března. Projít se byť za bílého dne tamním parkem je o bobříka odvahy. Když jsem byla za kamarádkou v Neštěmicích, myslela jsem po setmění, že jsem někde v Indii. A nahoru do Mojžíře se žádný normální člověk ani nechce nastěhovat, říkala mi to dcera, realitní makléřka,“ tvrdí žena  s tím, že všechny problémové lokality mají společného jmenovatele - nepřizpůsobivé asociální komunity, vesměs romské, a bující kriminalitu. Včetně té nejzávažnější, násilné a drog.

Trmická starostka Jana Oubrechtová si problém drog ve své obci podle svých slov uvědomuje, přesto jí zapletení Cichého do drogového skandálu překvapilo. „Tohle jsme nikdo netušil. Je to o to horší, jestli je to v souvislosti s drogami, protože se jedná o učitele základní školy,“ říká Oubrechtová.

Bude placený i za pobyt v kriminále?

Jediný z námi oslovených lidí na ulicích Trmic, kdo se nebál odkrýt svou totožnost, je Jana Nováková z Ústí nad Labem. Do trmické školy přitom chodí její synovec. „Jednak bydlím až na druhé straně Ústí a navíc mám snad nejobyčejnější jméno v Čechách, takže mně podle něj cikáni snad nemohou nikdy najít,“ směje se nejprve Nováková, ale pak hned zvážní. „Je to strašné, co se v tomhle státě děje. Tohle má učit naše děti? Čemu, fetování? A za to si je ještě platíme ze svých daní?“ neváhá jít do ostrých formulací Nováková.

Její kamarádku, která se ale představí jen jako Tereza, zase zajímá, zda, kdo a v jaké výši bude Cichému platit za vazbu. „Hodí mu to snad ředitelka jako neomluvené áčko, jak by to dopadlo u bílého učitele? Nebo mu dá neplacené volno? Nebo mu s ohledem na to, že je to místní politik, bude kriminál platit jako by chodil do práce?“ říká žena.

Společně pro Trmice: Marcel Cichý (vlevo) a Martin Bajger. Foto archiv sdružení

Každopádně Cichého uvěznění způsobí trmické škole značné potíže, byl totiž mimo jiné třídním učitelem v citlivém pátém ročníku. Sehnat za něj kvalifikovanou náhradu uprostřed školního roku bude nyní velmi těžké. „Hlavně aby po něm nenabrali další fetku nebo obchodníka se smrtí,“ bojí se Tereza.

Cichý také dál zůstává trmickým politikem; o mandát zastupitele přijde až okamžikem odsouzení.

Další zatýkání na obzoru

O tom, že se ze strany policie nejedná o slepý výstřel a že Cichý z kriminálu asi jen tak brzy nevyleze, svědčí i to, že soudce na Cichého gang okamžitě uvalil vazbu. A to přesto, že se v případě údajného romského dealera jedná nejen o místního politika, ale také příslušníka „pozitivně diskriminované“ romské minority. Také to, že na případu pracuje celorepubliková Národní protidrogová centrála, znamená, že trmická buňka obchodníků s bílým jedem je součástí mnohem širší sítě ilegálních obchodníků s pervitinem.

„Přece by si tohle svinstvo nevyráběli jen sami pro sebe a pro pár lidí tady z Trmic? Kdepak, tohle je jen špička ledovce,“ míní Nováková. I ona se ale diví ráznosti soudu, který policii přiklepl vazbu. „Tady se cikánů všichni bojí. Někdo fyzicky, jiní, jako třeba soudci a policajti, pro jejich mediální vliv. Každý pisálek se může zbláznit, když za ním přijde cikán, třebas i recidivista, jak je námi bílými Čechy šikanován. Kariéra státního úředníka je po tomto povyku ohrožena a na pracáku kvůli nějakému cikánovi tady na severu, kde není práce, nikdo skončit nechce. Kdepak, tenhle stát a hlavně jeho policie si troufá jen na slušné lidi, gaunerů se bojí,“ uzavírá své pocity Ústečanka Nováková.

O signálech, že ústecká policie se bez ohledu na své heslo Pomáhat a chránit skutečně zaměřuje hlavně na šikanu řadových Čechů, jsme v minulosti už přinesli řadu důkazů. Na kritice bezpečnostních poměrů si v nedávných volbách do místních zastupitelství postavil program i bývalý světový a a evropský šampion v boxu Lukáš Konečný, když kandidoval za sdružení UFO - Ústecké fórum občanů. 

Tisková zpráva politického hnutí Společně pro Trmice, poskytnutá serveru Romea

V průběhu minulého týdne byl zadržen člen naší politické strany (pan Mgr. Et Bc. Marcel Cichý), tuto skutečnost považujeme za velice nepříjemnou a vážnou. Naši členové se jí v posledních dnech intenzívně zabývají. V současné době však nemáme k dispozici dostatek validních informací, probíhají úkony ve vyšetřování orgánů činných v trestním řízení.

Žijeme v demokratickém státě, jednou ze zaručených zásad právního státu je presumpce neviny. Tj., že na jakoukoliv osobu, která je trestně stíhána, se pohlíží jako na nevinnou do doby, než-li bude pravomocně odsouzena za stíhaný trestný čin. Do této doby na našeho člena pohlížíme jako na nevinného. Současně pevně věříme, že došlo k nešťastné souhře různých skutečností, které budou v průběhu vyšetřování vysvětleny a bude potvrzena nevina pana Marcela Cichého.

TZ hnutí Společně pro Trmice

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Petr Blahuš