Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chtěli zničit slavné divadlo, dopadlo to naopak: Činoherák vyhrál i ve volbách, jeho „kati“ si sbalili kufry a vypadli z radnice

12.12.2014
Chtěli zničit slavné divadlo, dopadlo to naopak: Činoherák vyhrál i ve volbách, jeho „kati“ si sbalili kufry a vypadli z radnice

Foto: Činoherák

Popisek: Z akce Činoheráku "Poděkování dobrovolníkům a dárcům"

Komunální volby nakonec skutečně pomohly ústeckému Činohernímu studiu. Noví radní, mezi nimiž jsou i sympatizanti spolku Činoherák Ústí, vrací do jeho budovy v ústecké čtvrti Střekov původní ansámbl.

Nová rada města rovněž připravuje pravidla financování spolku, do kterého přešla většina umělců z původního souboru. Ten hrál provizorně díky veřejné sbírce v upravených prostorech kina Hraničář. Je nutné ale dořešit střet zájmů. Někteří zvolení politici, spojení s Činoherákem, by totiž dávali peníze vlastně sami sobě. „Došli jsme k závěru, že to je to pravé řešení. Musíme ještě dořešit určité právní aspekty,“ potvrdil náměstek primátora Martin Hausenblas, pro nějž celá kauza byla jedním z největších předvolebních témat.

Právě on je například jedním z těch, kdo působí v orgánech spolku Činoherák Ústí, dále pak náměstkyně Jana Bohuňková a radní Jaroslav Haidler.

Škatulata, hýbejte se

Zapeklitá věc se už jednou řešila. Rada města již zhruba před více než dvěma týdny nejprve spolku odsouhlasila návrh dotace 12 milionů korun na příští rok, po týdnu ale rozhodnutí raději zrušila. Konšelé nakonec odhlasovali, že spolku přidělí letos zatím jeden milion korun, a to na poplacení ztrát z činnosti, jelikož byl po zániku Činoherního studia odkázán pouze na přízeň donátorů a drobných dárců. Příspěvek ale ještě musí schválit zastupitelstvo. To se sejde 16. prosince.

Aby radní nečelili střetu zájmů, nakonec ve spolku Činoherák Ústí rezignuje kompletní výbor, a to do konce roku. Náměstek primátora Martin Hausenblas tak hodlá učinit už tento pátek. „Činoherák se musí odpolitizovat. To, že se stal politickým tématem, mu škodí,“ uvedl v souvislosti se změnami. Spolek nebude mít výbor, ale správní radu o pěti členech. V té budou zástupci města, kraje, ministerstva kultury, asociace profesionálních divadel a sponzora. Vytvoří se pozice ředitele, na niž bude vypsáno výběrové řízení.

Jak to bude po Novém roce

Od Nového roku bude mít spolek pronajaté střekovské Činoherní studio. Město si od něj zprvu bude dílčí představení objednávat, a to maximálně třicet po zhruba 75 000 korunách. Na jaře by mu měla být přidělena dotace podle návrhu, který chce rada předložit zastupitelům ke schválení 18. února. Podstatou je, že by se vycházelo z roční sumy 12 milionů korun. Od té by se pro rok 2015 odečetly náklady za představení, objednaná již na leden a únor. Spolek mimo jiné počítá s dotací od ministerstva kultury ve výši jednoho milionu a od Ústeckého kraje ve výši 800 000 korun.

Mezitím se bude pracovat na celkové kulturní koncepci, týkající se i dalších kulturních zařízení v Ústí nad Labem. Dlouhodobé financování by mělo být řešeno formou grantu. Představitelé Činoheráku sami vyčíslili své potřeby na příští rok na částku 20,5 milionu korun, za což slibují zhruba 200 divadelních představení pro dospělé, děti i školy. Působiště v kině Hraničář, kde má zázemí spolek zázemí nyní, by mělo být rovněž zachováno. Podrobné informace o zákulisí celé kauzy jsou dostupné na stránkách Činoherního studia.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš