Chtěli zničit slavné divadlo, dopadlo to naopak: Činoherák vyhrál i ve volbách, jeho „kati“ si sbalili kufry a vypadli z radnice
12.12.2014
Foto: Činoherák
Popisek: Z akce Činoheráku "Poděkování dobrovolníkům a dárcům"
Komunální volby nakonec skutečně pomohly ústeckému Činohernímu studiu. Noví radní, mezi nimiž jsou i sympatizanti spolku Činoherák Ústí, vrací do jeho budovy v ústecké čtvrti Střekov původní ansámbl.
Nová rada města rovněž připravuje pravidla financování spolku, do kterého přešla většina umělců z původního souboru. Ten hrál provizorně díky veřejné sbírce v upravených prostorech kina Hraničář. Je nutné ale dořešit střet zájmů. Někteří zvolení politici, spojení s Činoherákem, by totiž dávali peníze vlastně sami sobě. „Došli jsme k závěru, že to je to pravé řešení. Musíme ještě dořešit určité právní aspekty,“ potvrdil náměstek primátora Martin Hausenblas, pro nějž celá kauza byla jedním z největších předvolebních témat.
Právě on je například jedním z těch, kdo působí v orgánech spolku Činoherák Ústí, dále pak náměstkyně Jana Bohuňková a radní Jaroslav Haidler.
Škatulata, hýbejte se
Zapeklitá věc se už jednou řešila. Rada města již zhruba před více než dvěma týdny nejprve spolku odsouhlasila návrh dotace 12 milionů korun na příští rok, po týdnu ale rozhodnutí raději zrušila. Konšelé nakonec odhlasovali, že spolku přidělí letos zatím jeden milion korun, a to na poplacení ztrát z činnosti, jelikož byl po zániku Činoherního studia odkázán pouze na přízeň donátorů a drobných dárců. Příspěvek ale ještě musí schválit zastupitelstvo. To se sejde 16. prosince.
Aby radní nečelili střetu zájmů, nakonec ve spolku Činoherák Ústí rezignuje kompletní výbor, a to do konce roku. Náměstek primátora Martin Hausenblas tak hodlá učinit už tento pátek. „Činoherák se musí odpolitizovat. To, že se stal politickým tématem, mu škodí,“ uvedl v souvislosti se změnami. Spolek nebude mít výbor, ale správní radu o pěti členech. V té budou zástupci města, kraje, ministerstva kultury, asociace profesionálních divadel a sponzora. Vytvoří se pozice ředitele, na niž bude vypsáno výběrové řízení.
Jak to bude po Novém roce
Od Nového roku bude mít spolek pronajaté střekovské Činoherní studio. Město si od něj zprvu bude dílčí představení objednávat, a to maximálně třicet po zhruba 75 000 korunách. Na jaře by mu měla být přidělena dotace podle návrhu, který chce rada předložit zastupitelům ke schválení 18. února. Podstatou je, že by se vycházelo z roční sumy 12 milionů korun. Od té by se pro rok 2015 odečetly náklady za představení, objednaná již na leden a únor. Spolek mimo jiné počítá s dotací od ministerstva kultury ve výši jednoho milionu a od Ústeckého kraje ve výši 800 000 korun.
Mezitím se bude pracovat na celkové kulturní koncepci, týkající se i dalších kulturních zařízení v Ústí nad Labem. Dlouhodobé financování by mělo být řešeno formou grantu. Představitelé Činoheráku sami vyčíslili své potřeby na příští rok na částku 20,5 milionu korun, za což slibují zhruba 200 divadelních představení pro dospělé, děti i školy. Působiště v kině Hraničář, kde má zázemí spolek zázemí nyní, by mělo být rovněž zachováno. Podrobné informace o zákulisí celé kauzy jsou dostupné na stránkách Činoherního studia.
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš