Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Máme radši Havla než Zemana! Náměstci ústeckého primátora vyměnili portréty prezidentů. Babišovec netáhne za jeden provaz

16.11.2014
Máme radši Havla než Zemana! Náměstci ústeckého primátora vyměnili portréty prezidentů. Babišovec netáhne za jeden provaz

Autor: Hans Štembera

Popisek: Knihy Václava Havla

Všichni náměstci nového primátora severočeského krajského města se v jedné věci shodují. Václava Havla považují za mimořádně silnou osobnost a váží si ho. Nechtějí se ve svých kancelářích koukat na obličej Miloše Zemana.

„Chci se dívat na člověka, kterého si vážím, měl jsem tu čest ho poznat a s jeho hodnotami a ideály se identifikuji. Chtěl jsem se dívat do očí tomuto muži, proto jsem to udělal," řekl náměstek Martin Hausenblas. Havel byl silnou osobností i pro náměstkyni pro sociální věci Janu Bohuňkovou. „Václav Havel je velmi inspirativní člověk. Velmi ráda jsem sledovala jeho aktivity a četla jeho eseje, líbil se mi jeho přístup k lidským právům a jeho pojetí humanity," vysvětlila Bohuňková.

Oficiální portrét prezidenta Zemana.

Kancelář je osobní záležitost

Portrét současné hlavy státu zůstane v místnosti primátora. „Nebyl to útok na pana prezidenta. Já pana prezidenta respektuji, nicméně pro mě osobně je tato kancelář osobní záležitost, a pokud mám právo mít v této kanceláři někoho vyvěšeného, tak je to určitě někdo, koho já tam chci mít. Pro mě je to jednoznačně exprezident Havel, protože pro mě představuje symbol naděje," řekl náměstek Mata.

Primátor si nechá Zemana

Portrét současné hlavy státu zůstane v místnosti primátora, kde se konají největší oficiální akce. Primátor Josef Zikmund (ANO) médiím řekl, že s kroky svých náměstků problém nemá. „Je věcí každého zaměstnance magistrátu i náměstků, co si pověsí ve svých kancelářích. Do toho práva já nechci vstupovat. Co se týká veřejných prostor magistrátu, tak garantuji, že tady bude vždy obraz zvoleného prezidenta," řekl Zikmund.

Tolerantní hlava státu

Prezident Zeman už dříve uvedl, že si Václava Havla velice váží a myslí si, že je naprosto v pořádku, že tam jeho portréty budou viset. „Pokud vím, žádný zákon neukládá, ať už vysokým školám, nebo jiným institucím, aby na jejich zdech byly portréty prezidenta republiky. Pokládám to za soukromou věc vedoucích představitelů těchto institucí," řekl Zeman.

V Horních Počernicích v Praze byla mimochodem ve čtvrtek vpodvečer odhalena pamětní deska jako připomínka světové premiéry hry Žebrácká opera dramatika a pozdějšího prezidenta Václava Havla. Konala se 1. listopadu 1975 v sále hostince U Čelikovských. Pamětní desku navrhl architekt Bořek Šípek.

 Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace