Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ponížili 10 miliónů slušných lidí kvůli pár stovkám nemakačenkovských asociálů, zlobí se expert. A míří na EU. Ptali jsme se i Romů, kam chtějí jet

11.11.2014
Ponížili 10 miliónů slušných lidí kvůli pár stovkám nemakačenkovských asociálů, zlobí se expert. A míří na EU. Ptali jsme se i Romů, kam chtějí jet

Foto: Peníze.cz

Popisek: Ústecký Bronx, Předlice

Všichni za jednoho, jeden za všechny - takové je motto nejen legendárních tří mušketýrů, ale i Evropské unie (EU). Jenže zatímco v prvním případě to platilo, v druhém je to pro nás Čechy jen pustá teorie. A výsměch. Důkazem toho je nejprve zavedení víz bohatou Kanadou pro chudou Českou republiku kvůli emigraci pouhých pár stovkám Romů a posléze dodnes nezrušený vízový režim, odporující všem pravidlům EU.

Přitom podle tzv. paktu solidarity platícího v rámci Evropské unie by v případě, že nějaká země uvalí na jakýkoliv členský stát Evropské unie vízovou povinnost, okamžitě mu v rámci solidarity a jednotné politiky odpoví stejnou měrou. Což je docela pádný argument pro nápravu. Jak je ale vidět, platí to jen pro někoho: Tedy jen bohaté západní země, pro které chudí Češi byli vždy přinejlepším „neznámou zemní daleko na východě, o které nic nevíme,“ jak kdysi prohlásil Neville Chamberlain.

Jenže ani opakované marné a nedůstojně podlézavé dotazy české diplomacie kanadské straně, kdy a zda vůbec zruší víza pro Českou republiku - coby členskou zemi EU - nedokázaly nic na oboustranně trapném status quo cokoliv změnit. Kanada si je totiž vědoma politické a obchodní nejednotnosti členských států EU a tak zbabělé dotazy Česka pohrdlivě přechází.

Oko za oko, zub za zub

„Česká republika, členský stát Evropské unie, se tak pro mladou Kanadu, která vznikla jako stát teprve před pár stovkami let, něčím na úrovni Zimbabwe, Afghánistánu a Súdánu. Je tristní, že to českým politikům, placeným z našich daní, nevadí,“ říká historik a expert na Střední Východ Petr Úpický z Prahy. „Proč nepožádáme Evropskou unii o uplatnění paktu solidarity? Pak by se ukázalo, kdo by byl kvůli zásadám, které jsou sice hezké na papíru, ale v reálu kvůli nim trpí peněženka, ochoten za nás tahat kaštany z ohně. Nejenom v boji, ale i v diplomacii platí zásada „oko za oko“. A i kdyby se na nás EU vykašlala, měli bychom ihned úder Kanadě vrátit a také na všechny její občany uvalit ponižující vízovou povinnost. Aby sami ochutnali, co to je, ponížit 10 miliónů slušných lidí kvůli pár stovkám nemakačenkovských asociálů,“ říká Úpický a dodává. „Nikdy jsem neměl rád slovenského expremiéra Mečiara; rozbil mou vlast, Československo. Ale když tehdy Kanada dala víza vedle Čechů i Slovákům , nebál se praštit do stolu a druhý den si museli i Kanaďané chodit pro kolky a formuláře. Možná to bylo na první pohled zbytečné fanfarónství, ale odpovídá to diplomatickému protokolu a aspoň ukázal, že Slováci mají koule. Na rozdíl od nás Čechů, kteří jsme pro svá lokajsky ohnutá záda už desítky let ve světě každému jen pro smích“, dodává historik.

Kanada provádí kolektivní segregaci

„Kanada, ač patří mezi nejbohatší země světa, zvolila princip kolektivní viny a uvalení víz odůvodnila obavami ze zhroucení svého sociálního a imigračního programu. Argumentovala tím, že by neunesl nápor několika stovek (maximálně tisíců) českých a slovenských Romů. Ti se před několika lety hrnuli ve vlnách do Kanady z velké části kvůli vidině bohatých podpor a sociálních výhod na straně jedné a nicneděláním na straně druhé. Přitom oproti Kanadě mnohem, chudší Itálie je rok od roku zaplavována ne tisíci, ale desetitisíci běženců z Afriky a její sociální systém se dosud - i když už jen těžko- drží. Jako „nový domov“ však Kanada už dávno není vidinou pro české ekonomické běžence - jakkoliv se ohánějí politickými argumenty o rasismu a šikaně - což se všeobecně na obou stranách Atlantiku ví. Zrušení vízové povinnosti by navíc do Kanady přitáhlo i spoustu českých turistů, kteří sice dnes touží poznat její krásu a mohou zde utrácet nemalé peníze, ale nechtějí si kvůli tomu připadat jako „untermensch“,“ vysvětluje  Petr Úpický.

Do Kanady nechceme, v Čechách žít ale také ne, říkají Romové

Že ačkoliv myšlenky na emigraci např. u severočeských Romů dosud dřímají, ale Kanada už dávno není „v kurzu“, lze usuzovat třeba z debat mezi nimi a majiteli těch několika málo obchůdků, které zbyly v totálně zdevastované části Ústí nad Labem, v Předlicích. Ta přitom byla za 1. republiky skutečně reprezentativní. O Kanadě už tady ale nepadá v debatách slovo, teď jsou tady v kurzu jiné destinace. „Tady nemáme budoucnost. Bílý nás jen utiskují, nejraději by byli, kdybychom všichni pochcípali,“ říká potetovaný Rom na křižovatce ulic Majakovského a Tovární, zatímco jeho velmi mladá společnice, prý manželka, kouří jednu cigaretu za druhou. „Jen co se mi vrátí bratři z krimu (recidivistický slangový výraz pro vězení, výkon trestu- pozn. redakce), zbalíme to a zmizíme odtud. Jsou země, kde sice není tak dobře, jako bývalo v Kanadě, kam odešel i můj strýc a jeho rodina, ale kam je díky tomu, že jsme občani té Unie, snadné dostat se,“ tvrdí složitě, ale rezolutně Rom. Své jméno ale nechce říci. „Nechci pak mít na hranicích s vámi gádži problémy,“ dodává na vysvětlenou.

Podobný názor na život v cizině má i bílý bezdomovec, který pravidelně spává na schodech do zničeného a zamčeného předlického kostela. „Jo, tady už 25 let chcíp pes. Kdybych měl škváru, tak odtud taky mizím. Kam? Někam do tepla. Kanada je daleko, až za mořem a je tam zima. Jsou lepší místa,“ řekl nám muž, který se představil jen jako Ivan.

Nejednotnost se EU vrátí jako bumerang

Nejednotnost Evropské unie a její očividná neochota podporovat podle svých vlastních zásad oprávněné české požadavky na vzájemnou pomoc, je jasným důkazem slabosti celého tohoto uměle vytvořeného soustátí. Útvaru, kterému kvůli nadvládě Německa, slabosti Francie a neochoty Velké Británie, čím dál lidí říká Čtvrtá říše. A fanatici Islámského státu s pasy Evropské unie v kapse se už brzy začnou vracet „domů“ - tedy do bohatých zemí Západu. Evropu tedy čeká nelehká budoucnost, a to i bez stále ještě hrozící opakované globální ekonomické recese. A až se tak stane, Západ - ten samý, který nás dneska hází přes palubu – pak po nás bude chtít pomoc a vzájemnou podporu.

Petr Blahuš

Jaký je váš názor na tuto problematiku? Diskutujte pod článkem, nebo napište na ');.

 

Vložil: Redaktor KL