Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neuvěříte, co dělají Romové v Ústí: Používají za bílého dne, nazí, nově postavené vodotrysky jako sprchy! Podívejte se, máme fotky

22.09.2014
Neuvěříte, co dělají Romové v Ústí: Používají za bílého dne, nazí, nově postavené vodotrysky jako sprchy! Podívejte se, máme fotky

Autor: Archiv

Popisek: Romové v Ústí

EXKLUZIVNĚ, FOTOGALERIE Že je Ústí nad Labem místo, kde končí cesta každého jídla, říká sama většina Ústečanů. Že se tu ale za bílého dne budou přímo v centru města využívat nazí Romové nově postavené vodotrysky jako veřejné sprchy, to už je moc i na ústecké patrioty.

Svědčí o tom série fotografií, která kolují po internetu. „V centru města máme Mírové náměstí, které se za strašné peníze opravilo a zrekonstruovalo. Máme tam i nové vodotrysky, spíše malé kašny. Jenže místní cikáni se je naučili využívat jinak než většinová populace. Otupělé společnosti je to však jedno, alespoň je prý legrace,“ svěřil se redakci Krajských listů Jiří Wolf, který jí také poskytl důkazy. „Nic jiného, než se tomu smát, stejně ale my slušní Ústečané nemůžeme. Kdyby nám to totiž jedno nebylo, museli bychom s tím něco dělat. A to by zase ty špindíry křičely, že jsme rasisti a stěžovaly by si byrokratům Evropské unie,“ dodal znechuceně Wolf, který se přitom považuje - jako jeden z nemnoha - za ústeckého patriota a je rád, že v Ústí nad Labem bydlí.

Policie? Jen se dívá

Pikantní na tom vše je to, že jen kousek od vodotrysků prakticky permanentně hlídkují hlídky Městské policie a kolem prakticky nepřetržitě projíždí hlídky Policie České republiky. „Když už je potřebujeme, ty služebníky a ochránce, tak nic nevidí. Raději se otočí a dělají, že tam nejsou, aby se nenamočili do pomluv těch cikánů a nevyšlápla si na ně inspekce,“ řekl jeden z členů personálu provozovny McDonalds. Ta je jen pár metrů od vodotrysků, ze kterých si Romové a Romky udělali veřejnou umývárku a tak je na ně odtud dobře vidět.

Na další autentické snímky se podívejte do fotogalerie.

Pro atmosféru panující v současném Ústí nad Labem je přitom typické, že řádění asociálních Romů přecházeli Ústečané bez mrknutí oka. „Jsme prostě na jejich řádění zvyklí. Nikdy jsem si to nemyslela, ale když vidím ústecké cikány, stává se ze mě rasista,“ svěřila se Krajským Listům.cz Jana Kovaříková, která se do Ústí přestěhovala kvůli rodině z Prahy. Přitom ze Žižkova, kde bydlela a kde je podle ní také „černo“, byla na ledascos zvyklá. „Aby si tam ale cikánky za bílého dne na náměstí myly frndu, navíc za dozoru policie, tohle by se v Praze prostě stát nemohlo,“ říká rozhořčeně Kovaříková. .

„Můj názor je prostě ten, že je to ksindl,“ říká rozhodně Jana Kánská z Neštěmic, kde je také silná populace Romů a místní si už dlouhou dobu – bezúspěšně - stěžují na policii a na ústeckém magistrátě na zhoršenou bezpečnostní situaci, růst narkomanů na ulicích a stoupající kriminalitu. Včetně té násilné, nejzávažnější.

Třeskutý materiál pro volby

Podle politologa a bezpečnostního experta Petra Úpického mohou být tyto fotografie vodou na mlýn některým regionálním politikům v nadcházejících podzimních volbách. „I přes jejich možné zneužití populisty a ultrapravicí je však bez jakýchkoliv debat, že současná situace v Ústí a jeho okolí, včetně Rumburska, je pro obyčejné a slušné lidi neudržitelná. Skepse většinové populace bude jen stoupat, a frustraci si pak vybije buďto na Romech nebo na státu, kterému na rozdíl od nepřizpůsobivé minority řádně platí daně a on ji přesto nedokáže nebo ze strachu před povykem asociálů, kterým se dostává nezasloužené podpory v médiích, nechce ochránit,“ tvrdí Úpický.

Současný stav na severu Čech přirovnává k situaci v Německu na počátku 30. let 20. století. Stát a místní samospráva by měli podle něj okamžitě a razantně zasáhnout, dřív než bude pozdě. „Hitlerově NSDAP také dlouho roztříštěná politická scéna v Německu nevěřila a pak se nestačila divit. Jenže proti vítězovi řádných a svobodných voleb už nikdo nic zákonného neudělá,“ řekl Úpický.

Petr Blahuš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Galerie
Tagy
Romové,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace