Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poslanec ODS z Ústí zažil Majdan a fandil mu. Teď mluví o fotkách z počítačových her a manipulaci, která děsí

09.07.2014
Poslanec ODS z Ústí zažil Majdan a fandil mu. Teď mluví o fotkách z počítačových her a manipulaci, která děsí

Foto: Archiv

Popisek: Radim F. Holeček

ROZHOVOR Předseda ústecké ODS, poslanec Radim F. Holeček, změnil názor na ukrajinsko-ruský konflikt. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se vyjadřuje i k nebezpečí kolem Babišova precedentu nebo proč se podle něj nemůže v Mostě ujmout toryovské podhoubí. Poslanec Radim F. Holeček je 1. místopředsedou regionálního sdružení ODS v Ústeckém kraji, působí na Univerzitě J. E. Purkyně, zejména jako germanista, v minulosti rovněž studoval například obchodní ruštinu, v rámci Meziparlamentní unie je zastoupen ve skupině Ukrajina, Ruská federace a další.

V Čechách v těchto dnech vznikla výzva „Nepomůžeme-li Ukrajině, zítra nikdo nepomůže nám“, která má zdůraznit nutnost naší pomoci Ukrajině a podpoření její suverenity. Je to aktivita, k níž byste se připojil?

Obecně se víceméně zapojuji do všeho, co je pro Ukrajinu dobré. O této iniciativě mám zatím jen povšechnou informaci, co jsem zahlédl na Facebooku, ale nastuduji si podrobnosti.

V anketě ParlamentníchListů.cz se zhruba 85 procent čtenářů a čtenářek vyjádřilo, že v příštích deseti letech hrozí válka v západní Evropě. Co si myslíte vy?

Myslím, že ne – Evropa je rozumná a domnívám se, že se předešlými dvěma velkými válkami nějakým způsobem poučila. Budou lokální konflikty, ale někde na hranicích, a teď jde o to, co vnímáme jako Evropu: Pokud bychom to nyní vnímali v souvislosti s východní částí Ukrajiny, tak tam bych viděl hranici, kde by mohly nastávat problémy.

Když konflikty na Ukrajině nastaly, co se vám tehdy honilo hlavou ve srovnání s tím, kam to dnes dospělo?

Na ukrajinském příkladu poukazuji na to, jak to v dnešním světě médií, informací a dezinformací funguje. Ve chvíli, kdy jsem stál omrzlý na Majdanu a držel barikádu, tak jsem byl stoprocentně přesvědčen o správnosti té strany, na které jsem stál. Od té doby ovšem začínají chodit zprávy z obou stran a ten konflikt začíná být tak nejistý a nejasný, že mě to až děsí, co je možno vyrábět. Například fotografie tanků z počítačové hry a obrázky, které se použily z Kosova. A jen se někde přehladí něco, aby to vypadalo jako ruská uniforma. Z jedné strany na tom stoprocentně pracují tajné služby – za sebe říkám, že se to posunulo někam, kde se mi to vůbec nelíbí a je to nepřehledné.

Z jakého popudu jste vlastně začátkem roku odjel na Majdan?

Dostal jsem se tam úplně náhodou, protože jsem tam byl pracovně – nikoli jako poslanec, ale za Univerzitu J. E. Purkyně. Zrovna v tu dobu dané okolnosti běžely. Protnuly se události a já si říkal: No, když jsem nestihnul rok 89 v Praze, tak si zažiju revoluci v Kyjevě se všemi atributy.

Dovolím si otázku k domácí politice: Vy sledujete téma kauzy Andreje Babiše. Jak podle vás verdikt soudu ve věci jeho údajné nespolupráce s StB ovlivní, či neovlivní mínění veřejnosti o těchto záležitostech?

Pan Babiš byl zvolen, ač lidé věděli, že je u něj velké podezření, že byl agentem StB. Takže toto už padá, smývá se to a do dalších let už toto nebude hrát roli. Podle mne je velmi nebezpečné, když lidé neberou toto jako hrozbu a volí podle jiných kritérií.

Ta kritéria budeme opět moci sledovat, protože se chystají kampaně do podzimních voleb a v nich se bude mimo jiné sledovat i úspěch, či neúspěch bývalých ODSáků. Novou stranu zakládá například váš bývalý partajní kolega Oldřich Vojíř…

Ano, slyšel jsem o tom – strana Toryové v mém rodném Mostě. Ale jak znám složení v tomto městě a voličskou základnu, tak mě to poměrně pobavilo. To chce odvahu a zatleskání, jestliže tam někdo založí stranu s tímto názvem! Zrovna tam je to podhoubí, ve kterém se nemůže ujmout. Ale držím mu palce.

Vy jste byl pro změnu označován před rokem jako nový vítr do ODS a ztotožňujete se s narovnáním občansko-demokratické image v režii předsedy Petra Fialy. Myslíte si, že už v letošních volebních výsledcích se ona pozitivní změna odrazí?

Pořád se bojím… Zůstávám skeptik… Obávám se, že podzimní komunálky nám ještě volič spočte. Je ještě brzy a myslím, že se neočišťujeme tak rychle, jak to má náš předseda v úmyslu.

Lucie Bartoš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová