Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slova o chudobě, vyžírkách, znásilňování žen a dětí, cikánech… V Ústí se potkali tváří v tvář šéfové Romů, zelených i „dělníků“. Byli jsme tam

05.05.2014
Slova o chudobě, vyžírkách, znásilňování žen a dětí, cikánech… V Ústí se potkali tváří v tvář šéfové Romů, zelených i „dělníků“. Byli jsme tam

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Tomáš Vandas (DSSS), Ondřej Liška (SZ) a Štefan Tišer (SRP), 1. máj 2014 v Ústí nad Labem

REPORTÁŽ Demonstrační akce Dělnické strany sociální spravedlnosti v Ústí nad Labem přinesla mimo jiné plamennou výměnu názorů mezi šéfem zelených, nejvyšším představitelem proromské politické strany a zástupci nespokojených „dělníků“. Jeden nabídl předsedovi zelených Liškovi, aby strávil zdarma měsíc ve Varnsdorfu.

Trika se zelenými logy nebylo možné na Mírovém, náměstí v Ústí nad Labem přehlédnout. Ondřej Liška se baví se šéfem romské Strany rovných příležitostí. Člen DSSS s vlajkou v ruce se ho ptá: „Co tu děláte? Jste účastník demonstrace?“

„Ano, my jsme účastníci demonstrace. Chceme si poslechnout, co přišel říct předseda vaší strany Tomáš Vandas,“ reaguje v klidu Ondřej Liška. Po chvíli podotýká, že nejsou provokatéři. Německému novináři v jeho jazyce vysvětluje, o co straně jde. „Sledujeme to. Organizujeme happeningy a podobně,“ říká mimo jiné. Na svých webových stránkách Strana zelených před akcí uvedla, že nenásilnou blokádou neonacistů v Ústí nad Labem chce upozornit před eurovolbami na extremismus v celé Evropě.

Začalo to tátou od těhotné

Vedle stojící člen DSSS je jeho slovy zjevně zasažen. „Nevíte nic. Jde vám jen o voliče. Já vám dám na měsíc garsonku ve Varnsdorfu, na Kovářské. Grátis. I jídlo vám budu nosit. Abyste viděl, jak se nám tam žije. Tam máte možná voliče,“ oboří se na něj.  Liška se snaží ukočírovat nečekaný dialog a reaguje, že zoufalí jsou všichni lidé bez ohledu na barvu pleti. „Protože nemají práci, dost peněz a podobně. A je jedno, jakou má pleť,“ oponuje. Varnsdorfák mu popisuje, jak jeho těhotná dcera byla žádat o pomoc na výboru. „Nedostala nic. Poslali ji domů, ať se o ni postará táta. A sousedka? Přes dvacet tisíc a k tomu pračku a podobně,“ popisuje svou osobní zkušenost s nerovností k romským a neromským obyvatelům.

Slovní přestřelka se rozrůstá. Připojují se Romové v čele s předsedou Štefanem Tišerem. Do toho další sympatizanti „dělníků". Padají slova o chudobě, vyžírcích, znásilňování žen a dětí, o cikánech. „Cikáni lžou a kradou. My jsme Romové,“ podotkne Štefan Tišer. „Jo, ale říkáte: Vy Češi. Rozdělujete na ´my Romové´ a ´vy Češi´,“ vpálí mu do obličeje sympatizant DSSS. „Vy jste snad čistej Čech?“ ptá se ho Tišer. „Jo, já jsem čistej Čech,“ říká přesvědčivě muž v modré košili. „Každej jsme odněkud přišli,“ hodlá s ním Tišer filozofovat.

Hrdá Romka, co si čistí zuby

Do toho neudrží emoce na uzdě jedna z Romek. Kritika se jí velmi dotkne. „Já přece patřím k vám. Moje je také tato zem! Já pracuju! Mám mezi vámi přátele. Každé ráno vstanu, vyčistím si zuby a jdu do práce!“ křičí do davu opakovaně.

V té chvíli se do kotle vřavy vmísí šéf dělníků Tomáš Vandas. „Co je to tu za divadlo?“ ptá se a rozebírá situaci s Tišerem: „Tak si ji trochu uklidněte.“ Oba pánové hovoří v klidu, o žádné rozbušky prý nikomu nejde. To potvrzuje i zelený Ondřej Liška. „Pochopte, ovládly ji emoce. Je to žena,“ snaží se Tišer chlácholit Vandase a dodává: „Jen jsme si to sem přišli vyslechnout.“ Vandas opakuje výzvu ke zklidnění a dodává: „Těžkej život máme dneska všichni.“

Policie byla na místě

Pochod centrem Ústí nad Labem DSSS řádně na 1. květen ohlásila. Vedení města ve spolupráci s dalšími orgány připravilo opatření k zajištění bezpečnosti občanů. Ve městě se v tu dobu konala řada dalších prvomájových akcích na různých místech. Na nedalekém Lidickém náměstí se například s lidmi setkali primátor Vít Mandík a jeho náměstkyně Zuzana Kailová, o kterých se nyní mluví zejména v souvislosti s kauzou Vítání občánků. Kvůli té bude sněmovna rozhodovat, zda poslankyni Kailovou vydá policii.

Účastníci demonstrace, která startovala na Mírovém náměstí, se vydali na pochod ulicemi Revoluční, Panská, Špitálské náměstí, Pařížská, Dlouhá a Haltonská a zpět na Mírové náměstí. Do této části města policie nepouštěla vozidla a omezen byl i provoz hromadné dopravy. Na místě fungoval antikonfliktní tým a připraveny byly posílené pořádkové jednotky.

Lucie Bartoš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová