Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Radní dostal facku. Protože lhal a škodil divadlu, vysvětlil herec, který políček uštědřil. Lidé se mu skládají na pokutu

09.03.2014
Radní dostal facku. Protože lhal a škodil divadlu, vysvětlil herec, který políček uštědřil. Lidé se mu skládají na pokutu

Foto: Facebook

Popisek: Herec ústeckého Činoherního studia Jiří Maryško

Jan Werich v pohádce František nebojsa z knihy Fimfárum píše, že pohádkovému hostinskému chyběly k návratu na správnou cestu tři výchovné facky. Herec ústeckého Činoherního studia Jiří Maryško zřejmě dospěl k podobnému názoru a uštědřil políček ústeckému radnímu Janu Eichlerovi. Ke svému činu prozrazuje podrobnosti.

V rozhovoru pro server iDnes.cz Herec Jiří Maryško prohlašuje, že na jednání Zastupitelstva města Ústí nad Labem musel vyslechnout spoustu útoků, polopravd a překrucování faktů, aniž by se proti nim mohl bránit. Veřejnost totiž nemá právo zasahovat do debaty zastupitelů.

O peníze od města nestojí

„Když jednání skončilo a všichni vycházeli, oslovil jsem Eichlera, co to předváděl. On šel dál a jen utrousil, že už se nemusím předvádět, protože už tam nejsou kamery. Tak jsem ho obešel a dal mu pohlavek. Měla to být mlasknoucí facka, ale bohužel uhnul, tak z toho vyšel výchovný pohlavek. Nebylo účelem ublížit mu, ale dát mu lepáka, který mu zjevně při výchově chyběl,“ poznamenává herec.

Pokutu, kterou za to dostal, zaplatí sám a rád. Do budoucna věří, že lež nebude chráněna žádnou imunitou. Důrazně také odmítá, že by chtěl působit v novém Činoherním studiu, které bude příspěvkovou organizací města. Od takových lidí rozhodně nestojí o peníze.

Nakonec také vysvětluje, jak je to s malým bytem v divadle, za který platí 15 korun měsíčně nájem. Jde prý o pokoj o rozloze osm metrů čtverečních a po sečtení všech nákladů za něj spolu s hercem Jaroslavem Achabem Haidlerem platí osm korun. K přespání přitom místnůstku využívá Maryško tak dvakrát do měsíce.

Asi 700 lidí přišlo ve středu před budovu ústeckého magistrátu na shromáždění na podporu Činoherního divadla. Shromáždění se obešlo bez incidentů, řekl ČTK ředitel ústecké policie Vladimír Danyluk. Na pořádek dohlížely desítky policistů.

Svolavatel akce David Daduč (SZ) označil postup ústeckého magistrátu v kauze divadla za normalizační. „Politici vytvářejí nesvobody, kde existenční strach stále existuje a oni se snaží ostrovy nesvobody rozšiřovat. A právě Činoherní studio je příklad," řekl Daduč. Kroky vedení města kritizoval i děkan Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Michal Koleček. „Jedno z mála míst, kam mladí lidé chodili, pravděpodobně skončí. A to není zodpovědnost herců nebo vedení Činoherního studia, to je zodpovědnost politiků," řekl Koleček.

Ústecké zastupitelstvo v noci na úterý rozhodlo, že radnice založí příspěvkovou organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem. Pro současný soubor, který fungoval pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti Činoherní divadlo, to znamená zánik. Divadlo zřejmě skončí v insolvenci. Mimo jiné nemá peníze na výplaty za únor. „V tuto chvíli ještě nejsou pro insolvenci podmínky, ale ve chvíli, kdy se domluvíme na zrušení té obecně prospěšné společnosti, tak ho podáme," vysvětlil ČTK ředitel Činoherního divadla Vladimír Čepek. Zaměstnanci současného divadla mohou podle usnesení zastupitelů přejít do nové organizace. „Postoj souboru je zatím nejednoznačný," doplnil Čepek.

Soubor s dlouhou tradicí

Postup ústecké radnice kritizují i zástupci divadel. V otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, obviňují zastupitele, že destabilizovali soubor a vystavili ho existenční nejistotě. „V případě Činoherního studia se jedná o soubor s dlouhou tradicí - něco takového nevzniká přes noc. Jak vidět, je ale možno to takřka přes noc zničit. Pokud se souboru podaří přečkat tuto krizi v relativní kondici, bude to malý zázrak - a nebude to zásluhou ústeckých zastupitelů," píší umělci. Dopis podepsal například šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal, prezident Herecké asociace Jiří Hromada, ředitelka Dejvického divadla Eva Měřičková nebo herci David Matásek a Zuzana Onufráková.

Divadlo dnes zároveň převzalo výpověď z nájmu, kterou mu na úterním zasedání dala rada města kvůli údajnému porušení smlouvy. „Bavili jsme se se správní radou o více variantách. Neumím si moc dobře představit, že by se všechno vystěhovávalo. A otázka je, kam by se to dalo," dodal Čepek.

Teplice by mohly podat pomocnou ruku

Záchranou pro současný soubor by mohl být zájem Teplic. Primátor města Jaroslav Kubera ČTK řekl, že o možném působení souboru v lázeňském městě bude v pátek jednat s radou města. „Pro začátek bychom se pokusili udělat v Teplicích jedno představení, abychom si ověřili, kolik fandů z Ústí přijede do Teplic. A kolik získáme fandů v Teplicích," vysvětlil ČTK Kubera s tím, že jednání jsou v počátcích.

Divadlo, známější pod názvem Činoherní studio, přerušilo kvůli nejasnostem ve financování provoz 31. ledna. Petici na podporu divadla podepsalo během měsíce víc než 21.000 lidí, bezmála 8000 jich bylo z Ústí nad Labem.

Činoherní studio končí – po 40 letech

Činoherní divadlo města Ústí nad Labem v současné podobě končí. Zastupitelé schválili vznik nové příspěvkové organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem. Stávající divadlo míří k likvidaci. Nemá z čeho zaplatit únorové výplaty, město mu navíc vypoví kvůli závažným chybám nájemní smlouvu.

„Nemám k tomu co říct, je to velké zklamání," řekl po rozhodnutí zastupitelů ředitel divadla Vladimír Čepek.

Fungování současného divadla, které je obecně prospěšnou společností, provázela podle vedení města řada chyb v hospodaření. V materiálu pro zastupitele radnice píše, že mimo jiné platilo 200.000 korun ročně za externí účetní služby, nevýhodně pronajímalo byty zaměstnancům. Podle správní rady divadla platili bývalý ředitel Jaroslav Achab Haidler a herec Jiří Maryško nájemné jen 15 korun měsíčně, ředitel Vladimír Čepek pak 150 korun měsíčně. „V létě je tam 50 procent sleva, tedy 7,50 korun. Bezdomovci platí za noc v azylovém domě 30 korun," řekl předseda správní rady a radní Jan Eichler (nezávislý).

„Je to lež," reagoval Maryško na zastupitelstvu. Kvůli smlouvě s hostujícím divadlem Demago město divadlu navíc vypoví nájemní smlouvu. Tu uzavřelo bývalé vedení divadla v roce 2009 na dobu neurčitou. Demago za pronájem platilo polovinu vybraného vstupného ze svých představení. „Bylo to v podstatě o tom, že 50 procent dostává divadlo a 50 procent divadlo Demago a spočítejte si náklady na jednu akci. To nebylo výhodné," doplnil Eichler. Ředitel divadla Vladimír Čepek existenci smlouvy ČTK potvrdil, odmítl ale, že by byla pro Činoherní divadlo nevýhodná.

Nová organizace dostane od města letos osm milionů korun

Nová příspěvková organizace dostane od města letos osm milionů korun. Ve správě bude mít budovu divadla, zároveň má vyjednat přechod zaměstnanců divadla a jejich divadelních představení.

Opoziční zastupitelé navrhovali pro současné divadlo dotaci 12 milionů korun, pro návrh ale nezískali dostatek hlasů.

Divadlo, známější pod názvem Činoherní studio, přerušilo kvůli nejasnostem ve financování provoz 31. ledna. Nepodalo ani žádost o grant na činohru vypsaný městem, což prakticky znamená po 42 letech existence konec souboru. Divadelníci nepodání žádosti zdůvodnili tím, že grant byl špatně vyhlášený. Rada města na konci ledna rozhodla o tom, že peníze na činohru rozdělí ve dvou grantech. Osmimilionový je určen pro studiovou formu činohry, další čtyři miliony na činohru v budově Severočeského divadla opery a baletu. Dosud město financovalo Činoherní divadlo dotací. Vloni od města dostala scéna na své fungování 9,5 milionu korun.

Herci předali zastupitelům i petici. Divadlo podpořilo během měsíce víc než 21.000 lidí, bezmála 8000 jich bylo z Ústí nad Labem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová