Rada Ústí trvá na tom, že Činoherní divadlo musí žádat o grant
12.02.2014
Foto: profimedia.cz
Popisek: Peníze, ilustrační foto
Ředitel Činoherního divadla města Ústí nad Labem Vladimír Čepek jednal s radou města o situaci kolem financování divadla. Rada i nadále trvá na tom, že divadlo nedostane slíbenou dotaci 12 milionů a musí se podrobit grantovému řízení o částku 8 milionů.
O jednání informoval oficiální web města Ústí nad Labem. Rada města považuje přerušení činnosti divadla za nepřiměřenou formu nátlaku, ke které nebyl věcný důvod. Divadlo nehraje a přichází o výnosy ze vstupného, zatímco veškeré náklady (mzdy, nájmy, energie) trvají.
O přidělení grantu na rok 2014 bude rozhodovat první letošní zastupitelstvo
Rada města požádala ředitele Čepka, aby on i jeho spolupracovníci nadále neuváděli v médiích podle jejího názoru nepravdivé informace. Příkladem je sdělení ředitele Čepka v České televizi v pořadu 168 hodin, že má k dispozici pouze 20 000 korun, když radě města sdělil, že v tu chvíli bylo na účtu 160 000 korun.
Rada města vzala na vědomí sdělení ředitele, že důvodem nezaplacení lednového nájmu nebyl nedostatek prostředků. Přesto rada města schválila změnu nájemní smlouvy a prodloužila splatnost nájemného za první čtvrtletí do konce března, tedy do doby po rozhodnutí zastupitelstva města o přidělení grantu. Tím rada města předešla obavám, že by nesplnění bezdlužnosti mohlo být překážkou toho, aby ředitel Činoherního divadla zpracoval a podal žádost o grant města.
O přidělení grantu na rok 2014 bude rozhodovat první letošní zastupitelstvo 3. 3. 2014, rada města toto oprávnění dle Zákona o obcích nemá. Přidělování dotací v březnovém termínu se týká všech neziskových organizací v sociální oblasti, kultuře a sportu a jejich ředitelé s touto skutečností každoročně počítají.
Univerzita vyjadřuje znepokojení
Rada města na závěr zdůraznila, že Činoherní divadlo považuje za významnou součást městské kultury a je připravena v rámci rozpočtových možností města podniknout všechny kroky k zajištění jeho existence. Financování divadla musí být vícezdrojové, a proto rada města věří, že se na tomto financování scény s výraznou nadregionální působností bude výraznější měrou podílet také Ministerstvo kultury.
Rada města opět vyzvala ředitele Čepka, aby problémy obecně prospěšné organizace řešil jednáním se správní radou a s vedením města, nikoliv cestou zkratkovitých řešení a happeningů.
Zcela jinak než vedení města Ústí nad Labem však vidí situaci například ústecká Univerzita Jana Evangelisty Purkyně. Rektor a vedení vyjadřili znepokojení nad současnými změnami ve financování souboru Činoherního studia v Ústí nad Labem.
"Jméno souboru je již 40 let nerozlučně spjato s naším městem a v každém desetiletí svého vývoje přispělo k šíření kultury a dobrého jména města daleko za jeho hranicemi. Řada herců, dramaturgů i režisérů, kteří jím v plynulých desetiletích prošli, jsou celostátně proslulí. Věříme, že historie, jedinečnost, věhlas a kontinuita tohoto specifického kulturního fenoménu v Ústí nad Labem budou do budoucna podpořeny koncepčními a pozitivními kroky ze strany Magistrátu města Ústí nad Labem," uvádí se v prohlášení rektora a vedení univerzity.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh
Vložil: Redaktor KL