Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rada Ústí trvá na tom, že Činoherní divadlo musí žádat o grant

12.02.2014
Rada Ústí trvá na tom, že Činoherní divadlo musí žádat o grant

Foto: profimedia.cz

Popisek: Peníze, ilustrační foto

Ředitel Činoherního divadla města Ústí nad Labem Vladimír Čepek jednal s radou města o situaci kolem financování divadla. Rada i nadále trvá na tom, že divadlo nedostane slíbenou dotaci 12 milionů a musí se podrobit grantovému řízení o částku 8 milionů.

O jednání informoval oficiální web města Ústí nad Labem. Rada města považuje přerušení činnosti divadla za nepřiměřenou formu nátlaku, ke které nebyl věcný důvod. Divadlo nehraje a přichází o výnosy ze vstupného, zatímco veškeré náklady (mzdy, nájmy, energie) trvají.

O přidělení grantu na rok 2014 bude rozhodovat první letošní zastupitelstvo

Rada města požádala ředitele Čepka, aby on i jeho spolupracovníci nadále neuváděli v médiích podle jejího názoru nepravdivé informace. Příkladem je sdělení ředitele Čepka v České televizi v pořadu 168 hodin, že má k dispozici pouze 20 000 korun, když radě města sdělil, že v tu chvíli bylo na účtu 160 000 korun.

Rada města vzala na vědomí sdělení ředitele, že důvodem nezaplacení lednového nájmu nebyl nedostatek prostředků. Přesto rada města schválila změnu nájemní smlouvy a prodloužila splatnost nájemného za první čtvrtletí do konce března, tedy do doby po rozhodnutí zastupitelstva města o přidělení grantu. Tím rada města předešla obavám, že by nesplnění bezdlužnosti mohlo být překážkou toho, aby ředitel Činoherního divadla zpracoval a podal žádost o grant města.

O přidělení grantu na rok 2014 bude rozhodovat první letošní zastupitelstvo 3. 3. 2014, rada města toto oprávnění dle Zákona o obcích nemá. Přidělování dotací v březnovém termínu se týká všech neziskových organizací v sociální oblasti, kultuře a sportu a jejich ředitelé s touto skutečností každoročně počítají.

Univerzita vyjadřuje znepokojení

Rada města na závěr zdůraznila, že Činoherní divadlo považuje za významnou součást městské kultury a je připravena v rámci rozpočtových možností města podniknout všechny kroky k zajištění jeho existence. Financování divadla musí být vícezdrojové, a proto rada města věří, že se na tomto financování scény s výraznou nadregionální působností bude výraznější měrou podílet také Ministerstvo kultury.

Rada města opět vyzvala ředitele Čepka, aby problémy obecně prospěšné organizace řešil jednáním se správní radou a s vedením města, nikoliv cestou zkratkovitých řešení a happeningů.

Zcela jinak než vedení města Ústí nad Labem však vidí situaci například ústecká Univerzita Jana Evangelisty Purkyně. Rektor a vedení vyjadřili znepokojení nad současnými změnami ve financování souboru Činoherního studia v Ústí nad Labem.

"Jméno souboru je již 40 let nerozlučně spjato s naším městem a v každém desetiletí svého vývoje přispělo k šíření kultury a dobrého jména města daleko za jeho hranicemi. Řada herců, dramaturgů i režisérů, kteří jím v plynulých desetiletích prošli, jsou celostátně proslulí. Věříme, že historie, jedinečnost, věhlas a kontinuita tohoto specifického kulturního fenoménu v Ústí nad Labem budou do budoucna podpořeny koncepčními a pozitivními kroky ze strany Magistrátu města Ústí nad Labem," uvádí se v prohlášení rektora a vedení univerzity.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL