Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ANO a SPD v Ústí slibovali péči o občany, výsledkem je zdražení tepla, dopravy, odpadů. Komu lidé uvěří příště?

09.02.2023
ANO a SPD v Ústí slibovali péči o občany, výsledkem je zdražení tepla, dopravy, odpadů. Komu lidé uvěří příště?

Foto: Se svolením ANO

Popisek: Občané Ústí si zvolili ANO a SPD na základě slibů „modré z nebe“ a „hodinky s vodotryskem“.

V Ústí nad Labem si v komunálních volbách lidé zvolili program SPD a ANO, mimo jiné svoz odpadu zdarma a zřízení městské úklidové služby. Jenže sliby chyby. Rok se s rokem sešel a v Ústí a dalších severočeských městech se zdražuje.

Od ledna 2023 musejí obyvatelé Ústeckého kraje počítat s řadou změn. Lidé v Ústí nad Labem budou znovu platit poplatek za svoz odpadu. Zdražení ohlásila většina tepláren a víc zaplatí lidé také za veřejnou dopravu nebo pitnou vodu.

Cena pitné vody se ve většině Ústeckého kraje zvedla oproti loňsku o 16 korun. Za vodné a stočné u kubíku vody zaplatí lidé 128 korun a 11 haléřů. „Čtyřčlenná domácnost za měsíc by měla vynaložit zhruba 150 korun navíc,“ říká Mario Böhme ze Severočeské vodárenské společnosti.

 

Ústečtí nyní již vidí, že volební sliby a realita jsou dvě různé věci... Foto město Ústí nad Labem

Zdražuje krajská i městská doprava

Lidé v regionu také musejí počítat např. s dražším dojížděním do práce nebo do školy. Ústecký kraj zvedl po dvou letech ceny, ve kterých se projevila vysoká inflace. Nejvíc si připlatí lidé za jednorázovou jízdenku. Ta podražila o 24 procent a například cesta z krajského města do Děčína vyjde na 43 korun, tedy o 9 korun dráž než loni.

Kromě krajských autobusů a osobních vlaků si za dojíždění připlatí i lidé v městských dopravách v Chomutově a Jirkově, kde dají za základní jízdenku o tři koruny víc a také v Ústí nad Labem, kde stojí nově základní jízdenka 24 korun.

Popelnice už nebudou zdarma

Krajské město se od letošního roku také vrací k poplatkům za odpad. Ten zrušili zastupitelé v roce 2017. Podle nové vyhlášky ale zaplatí lidé za svoz odpadu 720 korun. Děti do 18 let budou od poplatku osvobozeny, senioři nad 65 let zaplatí polovinu. Zachovávat bezplatné odpadové hospodářství bylo pro město dále neudržitelné, a to především z důvodu nové platné odpadové legislativy z roku 2020. V té se mění výše podílu do příjmu obce, která má na svém území skládku, a trend zvyšování poplatků za ukládání odpadů v jednotlivých letech až k úplnému odklonu od skládkování odpadů.

Novou legislativu ovšem před loňskými komunálními volbami všichni dobře znali, takže jejich sliby o zachování bezplatných popelnic byly jednoduše oblbováním voličů. Opozice proti zavedení poplatku za popelnice protestovala, ale neuspěla. „Chceme občany zatížit v době, kdy budou hledat každou korunu. Navíc to odnesou jen slušní lidé, protože ti neslušní ho nezaplatí,“ řekl zastupitel Jiří Madar na adresu poplatku za odpad, ale bylo mu to houby platné, přestože vyslovil smutnou pravdu – město totiž eviduje dodnes dluhy za nezaplacené popelnicové poplatky za uplynulá desetiletí. A jsou to dluhy nemalé, řádově několik desítek milionů, které musí město vymáhat, což zase zatěžuje administrativu a stejně to k ničemu nevede, protože většina těchto dluhů je nevymahatelná a město nemá na neplatiče žádné páky.

„Město musí aktivně jednat s úřadem práce, popřípadě s ministerstvem práce a sociálních věcí o tom, že by se dalo sáhnout lidem, kteří odmítají platit a ignorují zavedení tohoto poplatku, na dávky v hmotné nouzi,“ uvedla zastupitelka Yveta Tomková s tím, že v minulosti to tak fungovalo. Mimochodem tak upozornila na to, kdo jsou v největší míře oni neplatiči a že v Ústí žijí stále. Ani s tím ale opozice neuspěla.  

 

Od roku 2017 do roku 2023 byl svoz odpadu v Ústí zdarma. Foto město Ústí nad Labem

Voda a teplo budou citelně dražší

Kromě odpadů si lidé v Ústí nad Labem připlatí i za teplo a teplou vodu. Obyvatelé Střekova zaplatí za GJ o téměř 80 procent víc než loni. Lidé ze zbytku Ústí potom zhruba o třetinu víc. ČEZ Teplárenská, která zásobuje teplem v Ústeckém kraji zákazníky na Chomutovsku, Ústecku a Teplicku, zvyšuje ceny v průměru o 20 procent. Teplárny MVV Energie CZ, které zásobují obyvatele Děčína, Loun nebo Litoměřic pak ohlásily zdražení v rozmezí 12 až 60 procent.

Zdražuje se všude, ale někde se lidé zlobí víc

Před loňskými zářijovými komunálními volbami bylo již jasné, že nás čeká krušné období inflace a zdražování všeho, na prvním místě energií, které ovlivní i ceny veškerého dalšího zboží včetně potravin. Mluvilo se o tom na všech státních úrovních, řešila to média i občané v tramvajích a v hospodách. Přesto ANO a SPD v Ústeckém kraji nastoupily před volbami na občany s prohlášeními, že se postarají o to, aby se zdražování zastavilo. A lidé jim na to skočili. ANO volby vyhrálo a po různém šachování sestavilo v Ústí městské zastupitelstvo spolu s SPD.

Jenže vzápětí se kolo zdražování rozjelo naplno – teplo, voda, energie, odpady. A tak dokonce i v kraji, kde měl Andrej Babiš vždycky velkou popularitu, jásali lidé na náměstí při předvolební návštěvě jeho prezidentského protikandidáta. Babiš v kraji sice vyhrál, výsledek byl ale nečekaně těsný.

Nenaplněné sliby z komunálních voleb prostě lidi rozzlobily. Na obyvatele Ústeckého kraje dopadá obecné zdražování ještě víc než v bohatších regionech. Na Ústecku jsou chronicky nízké mzdy, ale také se tam hojně čerpají sociální dávky, včetně třeba příspěvků na bydlení. Co bylo v jiných krajích pro občany příjemnou novinkou, to pro Ústecko neznamenalo žádnou velkou změnu.

Děčín zdražil i vstupné do Zoo

Může se to zdát směšné, ale v Děčíně se lidé zlobí třeba i kvůli tomu, že nová městská rada zvýšila vstupné do zoologické zahrady, pro dospělé o třicet, pro děti o dvacet korun. I v Děčíně se totiž slibovalo, že drahotě bude zabráněno, teď je na obzoru zdražení dopravy i svozu odpadů. Ano, zase ty popelnice. Pár stovek ročně, řeklo by se. Jenže i to může sehrát roli v tom, jak moc se občané na své radní rozhněvají. V tuto chvíli jim ale nikdo žádné světlé zítřky neslíbí. A jestli to bude do příštích komunálních voleb lepší, o tom si můžeme asi nechat jen zdát. Alespoň už snad ale budeme méně věřit planým slibům, jejichž pravdivost si můžeme vyhodnotit selským rozumem.

Zdroje: Město Ústí nad Labem, sever.rozhlas.cz, iDnes, Forum24, Žít Ústí

Vložil: Ela Nováková