ANO a SPD v Ústí slibovali péči o občany, výsledkem je zdražení tepla, dopravy, odpadů. Komu lidé uvěří příště?
09.02.2023
Foto: Se svolením ANO
Popisek: Občané Ústí si zvolili ANO a SPD na základě slibů „modré z nebe“ a „hodinky s vodotryskem“.
V Ústí nad Labem si v komunálních volbách lidé zvolili program SPD a ANO, mimo jiné svoz odpadu zdarma a zřízení městské úklidové služby. Jenže sliby chyby. Rok se s rokem sešel a v Ústí a dalších severočeských městech se zdražuje.
Od ledna 2023 musejí obyvatelé Ústeckého kraje počítat s řadou změn. Lidé v Ústí nad Labem budou znovu platit poplatek za svoz odpadu. Zdražení ohlásila většina tepláren a víc zaplatí lidé také za veřejnou dopravu nebo pitnou vodu.
Cena pitné vody se ve většině Ústeckého kraje zvedla oproti loňsku o 16 korun. Za vodné a stočné u kubíku vody zaplatí lidé 128 korun a 11 haléřů. „Čtyřčlenná domácnost za měsíc by měla vynaložit zhruba 150 korun navíc,“ říká Mario Böhme ze Severočeské vodárenské společnosti.
Ústečtí nyní již vidí, že volební sliby a realita jsou dvě různé věci... Foto město Ústí nad Labem
Zdražuje krajská i městská doprava
Lidé v regionu také musejí počítat např. s dražším dojížděním do práce nebo do školy. Ústecký kraj zvedl po dvou letech ceny, ve kterých se projevila vysoká inflace. Nejvíc si připlatí lidé za jednorázovou jízdenku. Ta podražila o 24 procent a například cesta z krajského města do Děčína vyjde na 43 korun, tedy o 9 korun dráž než loni.
Kromě krajských autobusů a osobních vlaků si za dojíždění připlatí i lidé v městských dopravách v Chomutově a Jirkově, kde dají za základní jízdenku o tři koruny víc a také v Ústí nad Labem, kde stojí nově základní jízdenka 24 korun.
Popelnice už nebudou zdarma
Krajské město se od letošního roku také vrací k poplatkům za odpad. Ten zrušili zastupitelé v roce 2017. Podle nové vyhlášky ale zaplatí lidé za svoz odpadu 720 korun. Děti do 18 let budou od poplatku osvobozeny, senioři nad 65 let zaplatí polovinu. Zachovávat bezplatné odpadové hospodářství bylo pro město dále neudržitelné, a to především z důvodu nové platné odpadové legislativy z roku 2020. V té se mění výše podílu do příjmu obce, která má na svém území skládku, a trend zvyšování poplatků za ukládání odpadů v jednotlivých letech až k úplnému odklonu od skládkování odpadů.
Novou legislativu ovšem před loňskými komunálními volbami všichni dobře znali, takže jejich sliby o zachování bezplatných popelnic byly jednoduše oblbováním voličů. Opozice proti zavedení poplatku za popelnice protestovala, ale neuspěla. „Chceme občany zatížit v době, kdy budou hledat každou korunu. Navíc to odnesou jen slušní lidé, protože ti neslušní ho nezaplatí,“ řekl zastupitel Jiří Madar na adresu poplatku za odpad, ale bylo mu to houby platné, přestože vyslovil smutnou pravdu – město totiž eviduje dodnes dluhy za nezaplacené popelnicové poplatky za uplynulá desetiletí. A jsou to dluhy nemalé, řádově několik desítek milionů, které musí město vymáhat, což zase zatěžuje administrativu a stejně to k ničemu nevede, protože většina těchto dluhů je nevymahatelná a město nemá na neplatiče žádné páky.
„Město musí aktivně jednat s úřadem práce, popřípadě s ministerstvem práce a sociálních věcí o tom, že by se dalo sáhnout lidem, kteří odmítají platit a ignorují zavedení tohoto poplatku, na dávky v hmotné nouzi,“ uvedla zastupitelka Yveta Tomková s tím, že v minulosti to tak fungovalo. Mimochodem tak upozornila na to, kdo jsou v největší míře oni neplatiči a že v Ústí žijí stále. Ani s tím ale opozice neuspěla.
Od roku 2017 do roku 2023 byl svoz odpadu v Ústí zdarma. Foto město Ústí nad Labem
Voda a teplo budou citelně dražší
Kromě odpadů si lidé v Ústí nad Labem připlatí i za teplo a teplou vodu. Obyvatelé Střekova zaplatí za GJ o téměř 80 procent víc než loni. Lidé ze zbytku Ústí potom zhruba o třetinu víc. ČEZ Teplárenská, která zásobuje teplem v Ústeckém kraji zákazníky na Chomutovsku, Ústecku a Teplicku, zvyšuje ceny v průměru o 20 procent. Teplárny MVV Energie CZ, které zásobují obyvatele Děčína, Loun nebo Litoměřic pak ohlásily zdražení v rozmezí 12 až 60 procent.
Zdražuje se všude, ale někde se lidé zlobí víc
Před loňskými zářijovými komunálními volbami bylo již jasné, že nás čeká krušné období inflace a zdražování všeho, na prvním místě energií, které ovlivní i ceny veškerého dalšího zboží včetně potravin. Mluvilo se o tom na všech státních úrovních, řešila to média i občané v tramvajích a v hospodách. Přesto ANO a SPD v Ústeckém kraji nastoupily před volbami na občany s prohlášeními, že se postarají o to, aby se zdražování zastavilo. A lidé jim na to skočili. ANO volby vyhrálo a po různém šachování sestavilo v Ústí městské zastupitelstvo spolu s SPD.
Jenže vzápětí se kolo zdražování rozjelo naplno – teplo, voda, energie, odpady. A tak dokonce i v kraji, kde měl Andrej Babiš vždycky velkou popularitu, jásali lidé na náměstí při předvolební návštěvě jeho prezidentského protikandidáta. Babiš v kraji sice vyhrál, výsledek byl ale nečekaně těsný.
Nenaplněné sliby z komunálních voleb prostě lidi rozzlobily. Na obyvatele Ústeckého kraje dopadá obecné zdražování ještě víc než v bohatších regionech. Na Ústecku jsou chronicky nízké mzdy, ale také se tam hojně čerpají sociální dávky, včetně třeba příspěvků na bydlení. Co bylo v jiných krajích pro občany příjemnou novinkou, to pro Ústecko neznamenalo žádnou velkou změnu.
Děčín zdražil i vstupné do Zoo
Může se to zdát směšné, ale v Děčíně se lidé zlobí třeba i kvůli tomu, že nová městská rada zvýšila vstupné do zoologické zahrady, pro dospělé o třicet, pro děti o dvacet korun. I v Děčíně se totiž slibovalo, že drahotě bude zabráněno, teď je na obzoru zdražení dopravy i svozu odpadů. Ano, zase ty popelnice. Pár stovek ročně, řeklo by se. Jenže i to může sehrát roli v tom, jak moc se občané na své radní rozhněvají. V tuto chvíli jim ale nikdo žádné světlé zítřky neslíbí. A jestli to bude do příštích komunálních voleb lepší, o tom si můžeme asi nechat jen zdát. Alespoň už snad ale budeme méně věřit planým slibům, jejichž pravdivost si můžeme vyhodnotit selským rozumem.
Zdroje: Město Ústí nad Labem, sever.rozhlas.cz, iDnes, Forum24, Žít Ústí
Vložil: Ela Nováková