Ústecká radnice se rozhodla vyběhnout se spekulanty a nepřizpůsobivými. Zatím se jí daří
27.05.2018
Foto: kraj Ústecký
Popisek: Ústí nad Labem řeší problematické lokality. Ilustrační foto
Do Ústí nad Labem se dlouhodobě stahovali nepřizpůsobiví lidé do ubytoven, které jim nabízeli spekulanti. Spekulanti samozřejmě vyžadovali přemrštěné nájemné. To vedlo k tomu, že se obyvatelé vyčleněných oblastí vydávali ve velkém na úřady s žádostmi o doplatek na bydlení. Doposud měly úřady povinnost tuto dávku přiznat. To však končí. A zároveň s tím končí i spekulanti. V Ústí nad Labem tak dochází k silně vyostřené situaci, která bude mít pravděpodobně více doher.
Bez bydlení se tak naráz ocitlo 230 lidí, včetně 80 dětí. V červnu se provoz dvou ubytoven ve Střekově zastavuje. Nájemníci mají povinnost bez náhrady opustit objekty ubytoven a najít si nové bydlení. Přičemž radnice nemá povinnost jim najít adekvátní náhradu. Zákon jí v tomto případě neukládá žádnou povinnost. Snad krom poradní. Tu úřady nabízejí.
Končí kvůli nemoci?
„Nevím, co budu dělat. Tohle je hrozná situace. Mám pět dětí, jsem samoživitelka. Těžko se mi podaří najít něco jiného,“ řekla pro iDnes jedna z obyvatelek ubytovny. Provozovatelka dvou ubytoven v Ústí nad Labem, kam se sestěhovávali nepřizpůsobiví, oznámila ČTK, že s podnikáním končí ze zdravotních důvodů. Že za tím rozhodně není to, že radnice oznámila, že nebude vyplácet nově příchozím doplatky na bydlení. A to na celém území města.
Starostka Střekova zasahuje do akce
Starostka městské části Střekov Eva Outlá se k nastalé situaci postavila čelem: „Sociální pracovnice budou vyhodnocovat situaci a klientům, kteří mají trvalý pobyt jinde, doporučí, aby se obrátili na sociální pracovníky v místě svého trvalého bydliště. Na ubytovně žije jedna nesvéprávná osoba. U té máme povinnost se postarat, pro ni intenzivně hledáme náhradní ubytování,“ řekla pro iDnes a dodala: „Ta ubytovna nám působí velké problémy. Místní si na ni hodně stěžují. Chápu ale, že pro nájemníky to není dobrá situace.“
Andrej Babiš situaci řešil nedávno
V Ústí nad Labem se před necelými dvěma týdny zastavil i Andrej Babiš i s částí vlády v demisi. Mezi hlavní témata patřilo? Sociální situace. Andrej Babiš k problematice po jednání s primátorkou Nechybovou řekl: „Největším problémem kraje jsou sociálně vyloučené lokality. Paní ministryně práce a sociálních věcí předloží návrh zákona proti zneužívání peněz na sociální bydlení. Přichází k nám lidé, dokonce z východního Slovenska, kteří jsou využíváni obchodníky s chudobou. Chceme zabránit zneužívání sociálních dávek, příspěvků na péči i záloh na elektřinu a vodu.“
Proč to nevyvlastníte, ptal se Babiš
Ve Sklářské ulici, kde stojí další ubytovna, se Andrej Babiš naklonil k primátorce Věře Nechybové a zeptal se: „Proč to nevyvlastníte?“ Pro primátorku to byla voda na její mlýn. Ihned odvětila: „To není tak jednoduché, vyvlastnění je záležitost na řadu let a celou dobu by tady nepořádek rostl,“ zněla odpověď primátorky. „Před lety to tu nechal tehdejší primátor Kubata uklidit, stálo to miliony, teď je to snad ještě horší. Vlastníci o své nemovitosti nedbají a nechávají tu bydlet lidi, kteří dělají nepořádek. Možným řešením by bylo, abychom tyto objekty s pomocí nějaké dotace a částečně za naše prostředky vykoupili a dali je do odpovídajícího stavu.“
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová k tomu pak dodala: „Připravujeme další dotace na demolice vybydlených objektů, mělo by to být mnohem přístupnější než dosud, spojíme se a ještě to probereme,“ mrkla na primátorku Věru Nechybovou. Dva týdny před vládní návštěvou jednala v Ústí nad labem o problematice norská velvyslankyně Siri Ellen Sletner, která upozorňovala na existenci Norských fondů, které právě takové situace řeší. Evidentně nepadla její slova na úrodnou půdu, protože primátorka Nechlebová jedná spíše opačně, než podporou a dalším litím peněz do zničených lokalit.
Vložil: Štěpán Cháb